BlackBerry KEYone oficiálně: hardwarové klávesnice ještě nevymřely

Jedním z prvním telefonů přestavených na letošním veletrhu MWC je BlackBerry „Mercury“, který jsme měli tu možnost spatřit již na lednovém veletrhu CES, ale kanadská značka zde zdaleka neodhalila všechny jeho parametry. Tisková konference BlackBerry se dnes koná v 19:00, nicméně některé zahraniční zdroje zřejmě získaly materiály o tomto zařízení s předstihem, a tak si můžeme novinku o pár hodin dříve představit i my. Oficiální prodejní jméno novinky je navzdory předchozím dvěma DTEKům BlackBerry KEYone.

keyone-2

Klávesnice neumřely

KEYone je vůbec prvním smartphonem BlackBerry, který byl vyroben společností TCL na zakázku; předchozí dva DTEKy byly pouze přebrandované a lehce upravené smartphony Alcatel a TCL. KEYone je však zařízení, které se dosud pod jiným názvem na trh nedostalo. Ve světě dnešních smartphonů je novinka unikát, neboť její čelní stranu nevyplňuje pouze displej – zhruba čtvrtina spodní strany patří čtyřřádkové hardwarové klávesnici.

https://www.youtube.com/watch?v=2kv0hQF3J8c

Ta nabízí standardní QWERTY rozložení a stejně jako u BlackBerry Priv je možné využívat plochu klávesnice jako touchpad nebo plošku pro vyvolání různých gest při ovládání systému nebo při psaní textu. Novou specialitou je pak čtečka otisků prstů integrovaná do klávesy mezerníku. Displej má kvůli klávesnici úhlopříčku pouze 4,5″, poměr stran 3:2 a rozlišení 1 620 × 1 080 pixelů. Jedná se o IPS panel krytý sklem Gorilla Glass s 2,5D efektem na delších stranách.

Prostor nad displejem vyplňuje mřížka sluchátkového reproduktoru, nezbytné senzory a poměrně rozměrná čočka čelní 8Mpx kamerky. Hlavní fotoaparát na zádech je rovněž netradičně velký, je postaven na 12Mpx snímači Sony IMX378 s pixely o velikosti 1,55 μm, tedy stejný čip, jaký používají smartphony Google Pixel. Fotoaparát disponuje optickou stabilizací, dvojicí přisvětlovacích diod, a je schopný zaznamenávat video ve 4K se 30 fps. Optika pak nabízí světelnost f/2.0.

Tip: Kompletní parametry BlackBerry KeyOne včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

blackberry-keyone-hero

Rám telefonu je kovový, zadní strana je vyrobena ze strukturovaného plastu. Telefon má rozměry 149,3 × 72,5 × 9,4mm, a hmotnost 180g, tudíž se dá předpokládat, že bude podobně bytelný jako BlackBerry Passport.

Výkon střední třídy

Pohonnou jednotkou BlackBerry KEYone je čipset Qualcomm Snapdragon 625 spárovaný se 3 GB RAM. Pro uživatelská data je připravena paměť o kapacitě 32 GB, další prostor lze získat vložením microSD karty. Díky přítomnosti čipu od Qualcommu je zajištěna podpora rychlého nabíjení QuickCharge 3.0, díky níž lze dobít 3 505mAh akumulátor na 50 procent za 36 minut. O dobíjení se stará USB-C port, který se nachází na spodní straně zařízení společně s hlasitým reproduktorem. Nechybí ani sluchátkový jack, který je pro změnu na horní straně zařízení.

keyone-1

BlackBerry KEYone běží na Androidu 7.1 Nougat, pochopitelně s nadstavbou a bezpečnostními aplikacemi BlackBerry DTEK. Telefon přijde na trh v dubnu za cenu 599 EUR (16 300 korun).

xiaomi-beryko-mwc

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku