Domů » Články » BlackBerry KEY2 odhalen: hardwarové klávesnice ještě nevymřely

BlackBerry KEY2 odhalen: hardwarové klávesnice ještě nevymřely

Společnost TCL dnes představila svůj nový smartphone značky BlackBerry. Jedná se o nástupce modelu KEYone, který se stal ve světě smartphonů ohroženým druhem, a to díky své hardwarové klávesnici umístěné pod displejem. Přestože prodeje tohoto telefonu nebyly nijak závratné, připravila čínská společnost jeho pokračovatele. Vyplatí se majitelům původního modelu na BlackBerry KEY2 přecházet?

Design zůstává

Oproti minulé generaci se z hlediska designu příliš novinek neodehrálo, stále před sebou máme telefon, o jehož čelní stranu se dělí displej a hardwarová klávesnice, a to přibližně v poměru 2:1 ve prospěch displeje. Mezi tyto prvky se ještě podařilo vklínit trojici kapacitních kláves pro ovládání systému Android. Panel má úhlopříčku 4,5″ a rozlišení 1 080 × 1 620 pixelů, poměr stran je tedy 3:2. Displej je krytý sklem Gorilla Glass třetí generace.

Pod displejem se nachází 35 mechanických kláves, které zároveň slouží jako dotyková plocha, což lze využít při mnoha scénářích, například při rychlém zadávání slov z našeptávače. Jednotlivé klávesy byly o 20 % zvětšeny a mají matnou povrchovou úpravu pro pohodlnější psaní. V mezerníku klávesnice je opět zabudována čtečka otisků prstů, novinkou je speciální klávesa Speed Key, která slouží jako funkční tlačítko pro rychlý přechod k jiným uživatelsky nadefinovaným aplikacím pod jednotlivými písmenky.

BlackBerry KEY2 - Intelligent Keyboard

Rámeček telefonu je stvořen z hliníku 7. série, záda jsou ze speciálního plastu, který připomíná gumu. Díky tomu telefon snadno nevypadne z ruky nebo nesklouzne ze stolu. Tento materiál je dotažen téměř k horní straně, takže telefon působí designově čistším dojmem než předchozí generace, jejíž horní část tvořil stříbrný pruh. Ten se nacházel i vpředu, u KEY2 je však prostor nad displejem černý, a navíc tenčí. I tak je telefon nepatrně vyšší, má rozměry 151,4 × 71,8 × 8,5 mm.

Poprvé s duálním fotoaparátem

Asi největší novinkou KEY2 je fotoaparát na zadní straně, který je vůbec poprvé duální. Tvoří jej kombinace dvou 12Mpx snímačů, přičemž nad jedním se nachází čočka se světelností f/1.8 a úhlem záběru 79,3°, nad druhým je pak umístěna „zoomovací“ čočka se světelností f/2.6. Fotoaparát zvládá zaznamenávat video ve 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu.

Přední fotoaprát má rozlišení 8 Mpx, při pořizování selfies lze použít jasu displeje jako blesku pro přisvícení scény.

BlackBerry KEY2 - Dual Rear Camera

Klasická střední třída

Uvnitř BlackBerry KEY2 pracuje čipset Qualcomm Snapdragon 660 s 6 GB RAM. Vnitřní úložiště bude nabízeno buď 64 nebo 128GB, v obou případech bude možné jeho rozšíření microSD kartou. Ve specifikaci bezdrátové konektivity nechybí Wi-Fi 802.11 abgna, Bluetooth 5.0, LTE a NFC, kabelem připojíte jak sluchátka s jackem na konci, tak nabíječku či jiné příslušenství s USB-C koncovkou. Akumulátor má kapacitu 3 500 mAh, podporováno je rychlé nabíjení Quick Charge. Díky optimalizacím má telefon vydržet na příjmu celé 2 dny.

BlackBerry KEY2 - 2 Day Battery Life

Android by BlackBerry

Operačním systémem nového BlackBerry je Android 8.1 Oreo prošpikovaný ostružinovými doplňky – je zde BlackBerry Hub, vlastní klávesnice, kalendář, poznámky, úkoly, bezpečnostní vrstva DTEK a spousta dalších užitečných funkcí.

Cena a dostupnost

BlackBerry KEY2 půjde do prodeje již tento měsíc, na výběr bude mezi stříbrnou a černou variantou. Evropská cena bude začínat na 649 EUR, tedy asi 16 700 korunách. Za střední třídu je to poměrně sebevědomá částka, na druhou stranu nikdo jiný smartphone s hardwarovou klávesnicí nenabízí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Mimo klávesnice je to stredná trieda. Ale cena je 650 Eur. Ani OIS a Qi ako mal Priv, ani IPG7 ako mal Motion.

    • Pro evropu Priv Qi tale nemel, jen pro USA a jeste snad Kanada, takze Priv defakto take nemel Qi.

  2. Redakce: Cenový rozptyl telefonů je 3-30k (bez excesů okolo). Kam byste kua chtěli umístit 16k než do středu?????????????

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).