Domů » Bleskovky » BlackBerry poprvé po dvou letech snížilo čtvrtletní ztrátu: Budoucnost má v rukou Priv

BlackBerry poprvé po dvou letech snížilo čtvrtletní ztrátu: Budoucnost má v rukou Priv

Kanadská společnost BlackBerry stále pokračuje v optimalizaci svého hospodaření a finanční výsledky za 3. čtvrtletí ukazují, že se jí začíná částečně dařit. Slovo částečně je na místě, neboť čistá čtvrtletní ztráta 89 milionů dolarů nemůže být důvod k velkým oslavám, na druhou stranu loni v tomto období to bylo 148 milionů. Bez zahrnutí restrukturalizačních nákladů by navíc byla čistá ztráta „pouze“ 15 milionů dolarů.

  

Tržby BlackBerry dokonce mezičtvrtletně vzrostly na 548 milionů dolarů, což je pozitivní informace, neboť v posledních devíti čtvrtletích po sobě se jen zmenšovaly. Finanční výsledky BlackBerry potěšily analytiky, akcie společnosti po jejich oznámení posílily o 13 procent. Ředitel BlackBerry John Chen se vyjádřil, že vidí návrat k ziskovosti ve fiskálním roce 2017, který začíná 1. března příštího roku.

 
Ředitel BlackBerry John Chen 

Na výsledcích BlackBerry se výrazně podepsal nový směr společnosti, který je orientován spíše softwarovým směrem – příjmy ze softwaru se mezičtvrtletně více než zdvojnásobily. Špatně si ale nevedla ani divize s hardwarem, která si v příjmech mezičtvrtletně polepšila z 201 milionů na 214 milionů dolarů. BlackBerry sice v uplynulém kvartále prodalo pouze 700 tisíc zařízení, což je méně, než ve druhém čtvrtletí, průměrná cena prodaného zařízení se ale zvedla z 240 na 315 dolarů.

 
Počet prodaných telefonů BlackBerry v čase (zdroj: Venturebeat) 

Do výsledků zřejmě ještě výrazně nepromluvil telefon Priv, který se začal prodávat teprve nedávno. John Chen v rozhovoru s investory uvedl, že telefon byl recenzenty přijat kladně a pozitivně vypadá i vývoj trhu. Sázka na Android umožnila výrazně snížit náklady na výrobní ceně zařízení, neboť na vývoj operačního systému není BlackBerry samo. Prodej BlackBerry Priv (recenze) bude v příštích 3 měsících rozšířen na dalších 31 světových trhů a v závislosti na komerčním úspěchu modelu Priv bude rozhodnuto o další budoucnosti hardwarové divize.

  

Pokud bude Priv úspěšný, bude se BlackBerry nadále soustředit na high-endové telefony, případně vyšší střední třídu, přičemž první smartphone by mohl přijít již v roce 2016. Pokud Priv neuspěje, zůstane BlackBerry v byznyse s mobilními telefony jen jako softwarová firma. Chen uvedl, že mají spoustu softwaru, který může běžet nejen na Androidu, ale rovněž na telefonech s iOS či Windows.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments