Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » BlackBerry poprvé po dvou letech snížilo čtvrtletní ztrátu: Budoucnost má v rukou Priv

BlackBerry poprvé po dvou letech snížilo čtvrtletní ztrátu: Budoucnost má v rukou Priv

Kanadská společnost BlackBerry stále pokračuje v optimalizaci svého hospodaření a finanční výsledky za 3. čtvrtletí ukazují, že se jí začíná částečně dařit. Slovo částečně je na místě, neboť čistá čtvrtletní ztráta 89 milionů dolarů nemůže být důvod k velkým oslavám, na druhou stranu loni v tomto období to bylo 148 milionů. Bez zahrnutí restrukturalizačních nákladů by navíc byla čistá ztráta „pouze“ 15 milionů dolarů.

  

Tržby BlackBerry dokonce mezičtvrtletně vzrostly na 548 milionů dolarů, což je pozitivní informace, neboť v posledních devíti čtvrtletích po sobě se jen zmenšovaly. Finanční výsledky BlackBerry potěšily analytiky, akcie společnosti po jejich oznámení posílily o 13 procent. Ředitel BlackBerry John Chen se vyjádřil, že vidí návrat k ziskovosti ve fiskálním roce 2017, který začíná 1. března příštího roku.

 
Ředitel BlackBerry John Chen 

Na výsledcích BlackBerry se výrazně podepsal nový směr společnosti, který je orientován spíše softwarovým směrem – příjmy ze softwaru se mezičtvrtletně více než zdvojnásobily. Špatně si ale nevedla ani divize s hardwarem, která si v příjmech mezičtvrtletně polepšila z 201 milionů na 214 milionů dolarů. BlackBerry sice v uplynulém kvartále prodalo pouze 700 tisíc zařízení, což je méně, než ve druhém čtvrtletí, průměrná cena prodaného zařízení se ale zvedla z 240 na 315 dolarů.

 
Počet prodaných telefonů BlackBerry v čase (zdroj: Venturebeat) 

Do výsledků zřejmě ještě výrazně nepromluvil telefon Priv, který se začal prodávat teprve nedávno. John Chen v rozhovoru s investory uvedl, že telefon byl recenzenty přijat kladně a pozitivně vypadá i vývoj trhu. Sázka na Android umožnila výrazně snížit náklady na výrobní ceně zařízení, neboť na vývoj operačního systému není BlackBerry samo. Prodej BlackBerry Priv (recenze) bude v příštích 3 měsících rozšířen na dalších 31 světových trhů a v závislosti na komerčním úspěchu modelu Priv bude rozhodnuto o další budoucnosti hardwarové divize.

  

Pokud bude Priv úspěšný, bude se BlackBerry nadále soustředit na high-endové telefony, případně vyšší střední třídu, přičemž první smartphone by mohl přijít již v roce 2016. Pokud Priv neuspěje, zůstane BlackBerry v byznyse s mobilními telefony jen jako softwarová firma. Chen uvedl, že mají spoustu softwaru, který může běžet nejen na Androidu, ale rovněž na telefonech s iOS či Windows.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. shepii (neregistrovaný)

  Tak hlavně za zlepšení situace může Passport a ne Priv, takže Androidu opravdu netřeba.

  • Radeczek (neregistrovaný)

   Tak to mi musíš vysvětlit. Passport se prodá prakticky 1 rok, tak proč v prvních dvou čtvrtletích 2015 tržby klesaly?

  • Michal (neregistrovaný)

   Jelikož se zvedla průměrná cena prodaného zařízení, tak to na stále zlevňující Passport moc nevypadá.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Radeczek: nehledej v tom logiku, to je Shepii.

  • shepii (neregistrovaný)

   Radecek: Tak BlackBerry není jako iPhone nebo řada Galaxy, neprodává se hned jak přijde na trh. Největší prodeje mají zařízení od BlackBerry až když jsou nějakou chvíli na trhu a začnou zlevňovat. Priv to být nemohl, je na trhu chvilku a muselo by se ho prodat velké množství, aby takto ovlivnil zisk, což se nestalo.

  • shepii (neregistrovaný)

   Michal: Myslím, že za to může prémiová verze Passportu, nevím teď přesně jak se jmenuje, byla známá jako Oslo.

  • Radeczek (neregistrovaný)

   Shepii, máš nějaká čísla?

  • shepii (neregistrovaný)

   Jaká čísla?

 2. Petr (neregistrovaný)

  Priv je hezký, hned bych ho bral, akorat nepotřebuji klávesnici, takže kdyby udelali priv bez klavesnice, tak jasná volba

  • uni (neregistrovaný)

   Samsung S6Edge Plus.

  • Jan (neregistrovaný)

   Ja som bol z PRIVu uneseny, ale recenzie ma moc nenadchli …

  • Martin (neregistrovaný)

   No a mně by se zase asi zamlouval nějaká Androidí verze Classicu s Dual SIM výbavou… holt každý to má jinak.

  • shepii (neregistrovaný)

   Petr: Tak ona kdyby byla verze bez klávesnice, tak by podle mě stejně měla stejné parametry, včetně rozměrů a ceny, takže je vlastně jedno jestli Priv koupíš s klávesnicí.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Mě vyhovuje spíš form factor Passportu, Priv jsem chtěl koupit na hraní, ale ne s Androidem. Dokud teda nebude rootnutý, pak na to půjde dát BB10-like UI.

  • shepii (neregistrovaný)

   Já osobně nechápu, proč vůbec v BlackBerry sáhli po Androidu, přijde mi to oproti modernějšímu OS10, který také podporuje Android aplikace, krok zpět, hlavně pokud jde o bezpečnost a stabilitu systému.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Ale lidi nechteji modernejsi, lepsi, kvalitnejsi, uzivatelsky prijemnejsi, ale to chteji to, co ma soused.

  • uni (neregistrovaný)

   Rezza (neregistrovaný): tak tak, příp. nejbližší pobočka užívaného operátora, která chudák často supluje support výrobce.

  • shepii (neregistrovaný)

   Naprostý souhlas, ale mám obavu, že tenhle fakt BlackBerry moc nepomůže. Lidé, kteří kupovali BlackBerry ho nechtěli kvůli Androidu, ale kvůli OS10, takže o tyto zákazníky BlackBerry asi přijde, a ti, co kupují Androidy zas nepůjdou do BlackBerry, protože v na tomto trhu táhne jen Samsung. Snad věděli co dělají, ale mně se tento krok nezdá správný.

 3. kolemjdouci (neregistrovaný)

  Vycuc toho duleziteho (financial report):

  – prijem celkem $557 mio

  – prijem za software $162 mio (+183% YoY / +119% QoQ)

  – EBITDA $114 mio

  – ztrata $89 mio po zdaneni (atd.)

  Mezi radky tedy neni divu, ze se firma soustredi na software zejmena BES12 a QNX. Hardware divize je to co ji dlouhodobe tahne dolu.

  Zdroje: [odkaz]

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel