TOPlist

BlackBerry Blend: Zabezpečený ekosystém jako z budoucnosti

Kromě představení BlackBerry Passport (viz článek se shrnutím) byl včera během keynote věnován dostatek času nové službě s názvem BlackBerry Blend. Velice zjednodušeně lze říci, že se jedná o obdobu Continuity, která byla čerstvě uvedena do iOS 8. Předem však musím upozornit, že nejde o bezprostřední reakci na oznámení od Applu, BlackBerry Blend je dlouhodobě vyvíjený projekt – první informace o něm unikly na veřejnost již v červenci loňského roku, kdy měl ještě název ChatBlend, následně projekt nabýval rozměrů a měnil názvy přes BlackBerry Fuse po finální název Blend (z angl. „prolínat se“, pozn. red.)

Samotná aplikace je určena primárně pro telefony BlackBerry s operačním systémem 10.3 a výš, klient pro přístup k datům z takového zařízení si však budete moci nainstalovat na PC s Windows 7 a výše, Mac s OS X Lion a výše, iOS 7 a 8 a na Android 4.4 a novější. Běžní uživatelé využijí především možnosti odepisovat na různé zprávy (SMS, BBM chat i skupiny, emaily atd.) z pohodlí velké klávesnice notebooku či stolního počítače. Potěší je i snadné sdílení souborů mezi zmíněnými zařízeními či přístup ke kalendáři. To vše bezdrátově (případně i pomocí USB kabelu) a bez nutnosti ruční synchronizace nebo předplacení cloudového úložiště.

Mnohem více jej využijí korporátní zákazníci, kteří budou moci z výše zmíněných zařízení přistupovat k firemním datům a účtům přes zabezpečenou ostružinu a v podstatě bez nutnosti připojení k internetu, nastavování VPN serveru nebo spouštění těžkopádného Outlooku. Stačí připojit telefon BlackBerry kabelem či pomocí WiFi, zadat heslo a už můžete pracovat s firemními soubory a plánovat pracovní schůzky. Ke konci pracovního dne zavřete notebook a nemusíte se o nic starat, data jsou dále bezpečně uložena v BlackBerry a na firemním serveru (například BES). I pokud svou ostružinu zapomenete v práci nebo jen necháte položenou na nočním stolku ve vedlejší místnosti, budete se díky BlackBerry Blend moci opět přes heslo přihlásit například doma na iPadu a dálkově spravovat veškerou komunikaci a data.


Pro více informací a názorné ukázky zamiřte na oficiální web BlackBerry

BlackBerry Blend je dostupný zdarma ke stažení již dnes, avšak prozatím lze spárovat pouze s chytrými telefony s operačním systémem BlackBerry 10.3, který má nyní oficiálně pouze BlackBerry Passport. Aktualizaci na BlackBerry 10.3 by však měly v průběhu měsíce dostat i ostatní ostružiny (Z10, Z30, Z3, Q10 a Q5) a bude je možné tedy také propojit s BlackBerry Blend.


Foto z filmu „Her“, představte si centralizovaný stroj s inteligentním OS a spoustou nositelné periferie

Vzhledem k malému podílu uživatelů BlackBerry jak u nás, tak i ve většině světa, se to možná zdá jako nepodstatná okrajová služba, zkuste se ale spíše zamyslet nad samotným konceptem, který přináší a který odhaluje kam všechny „smart“ technologie směřují.

Je celkem reálné, že v blízké budoucnosti budeme nosit v kapse super-smartphone, který na zabezpečeném úložišti, zašifrovaném serveru nebo v cloudu ponese veškerá data a stolní počítač, stejně jako chytré hodinky, sluchátka, brýle a další periferie budou jen zrcadlit obsah a aplikace v jednotném centralizovaném ekosystému. Osobně doporučuji bádavým jedincům zhlédnout film Her (Ona), kde je takový koncept využití centralizovaného ekosystému, nositelné technologie a jejich vlivu na lidi poměrně zajímavě znázorněn.

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku