Domů » Bleskovky » BlackBerry Blend: Zabezpečený ekosystém jako z budoucnosti

BlackBerry Blend: Zabezpečený ekosystém jako z budoucnosti

Kromě představení BlackBerry Passport (viz článek se shrnutím) byl včera během keynote věnován dostatek času nové službě s názvem BlackBerry Blend. Velice zjednodušeně lze říci, že se jedná o obdobu Continuity, která byla čerstvě uvedena do iOS 8. Předem však musím upozornit, že nejde o bezprostřední reakci na oznámení od Applu, BlackBerry Blend je dlouhodobě vyvíjený projekt – první informace o něm unikly na veřejnost již v červenci loňského roku, kdy měl ještě název ChatBlend, následně projekt nabýval rozměrů a měnil názvy přes BlackBerry Fuse po finální název Blend (z angl. „prolínat se“, pozn. red.)

Samotná aplikace je určena primárně pro telefony BlackBerry s operačním systémem 10.3 a výš, klient pro přístup k datům z takového zařízení si však budete moci nainstalovat na PC s Windows 7 a výše, Mac s OS X Lion a výše, iOS 7 a 8 a na Android 4.4 a novější. Běžní uživatelé využijí především možnosti odepisovat na různé zprávy (SMS, BBM chat i skupiny, emaily atd.) z pohodlí velké klávesnice notebooku či stolního počítače. Potěší je i snadné sdílení souborů mezi zmíněnými zařízeními či přístup ke kalendáři. To vše bezdrátově (případně i pomocí USB kabelu) a bez nutnosti ruční synchronizace nebo předplacení cloudového úložiště.

Mnohem více jej využijí korporátní zákazníci, kteří budou moci z výše zmíněných zařízení přistupovat k firemním datům a účtům přes zabezpečenou ostružinu a v podstatě bez nutnosti připojení k internetu, nastavování VPN serveru nebo spouštění těžkopádného Outlooku. Stačí připojit telefon BlackBerry kabelem či pomocí WiFi, zadat heslo a už můžete pracovat s firemními soubory a plánovat pracovní schůzky. Ke konci pracovního dne zavřete notebook a nemusíte se o nic starat, data jsou dále bezpečně uložena v BlackBerry a na firemním serveru (například BES). I pokud svou ostružinu zapomenete v práci nebo jen necháte položenou na nočním stolku ve vedlejší místnosti, budete se díky BlackBerry Blend moci opět přes heslo přihlásit například doma na iPadu a dálkově spravovat veškerou komunikaci a data.


Pro více informací a názorné ukázky zamiřte na oficiální web BlackBerry

BlackBerry Blend je dostupný zdarma ke stažení již dnes, avšak prozatím lze spárovat pouze s chytrými telefony s operačním systémem BlackBerry 10.3, který má nyní oficiálně pouze BlackBerry Passport. Aktualizaci na BlackBerry 10.3 by však měly v průběhu měsíce dostat i ostatní ostružiny (Z10, Z30, Z3, Q10 a Q5) a bude je možné tedy také propojit s BlackBerry Blend.


Foto z filmu „Her“, představte si centralizovaný stroj s inteligentním OS a spoustou nositelné periferie

Vzhledem k malému podílu uživatelů BlackBerry jak u nás, tak i ve většině světa, se to možná zdá jako nepodstatná okrajová služba, zkuste se ale spíše zamyslet nad samotným konceptem, který přináší a který odhaluje kam všechny „smart“ technologie směřují.

Je celkem reálné, že v blízké budoucnosti budeme nosit v kapse super-smartphone, který na zabezpečeném úložišti, zašifrovaném serveru nebo v cloudu ponese veškerá data a stolní počítač, stejně jako chytré hodinky, sluchátka, brýle a další periferie budou jen zrcadlit obsah a aplikace v jednotném centralizovaném ekosystému. Osobně doporučuji bádavým jedincům zhlédnout film Her (Ona), kde je takový koncept využití centralizovaného ekosystému, nositelné technologie a jejich vlivu na lidi poměrně zajímavě znázorněn.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

13 komentářů

 1. Včera staženo, nainstalováno na Win7 a MacOS X, bohužel zatím nefunkční (Q10 s OS10.3)…

  • Je ten OS 10.3 oficiálny alebo nejaká unikla verzia ktorá nebola schválená spoločnosťou?

  • @Milennium: Taky jsem testoval včera se Z10 s 10.3 a se stejným vysledkem, mají to zatím blokované pouze na Passport.

   @Kendal: BlackBerry 10.3 je zatím oficiálně pouze na Passport, na ostatní zařízení jde stáhnout neoficiálně a od výrobce přijde oficiální update cca za měsíc.

  • Nespôsobovala tá neoficiálna verzia nejaké problémy, ako napr., rýchlejšie vybíjanie baterky, pády, a podobne?

  • Ty první buildy jo, teď se mi na Z10 výdrž spíš zlepšila oproti 10.2.

  • No neviem, na istej nemenovanej cz stránke užívatelia majú ohľadne toho dosť rozporuplné názory. No, nič, počkám ten mesiac, a nahrajem ten. Vďaka.

  • To nepopírám, ale záleží který build 10.3 mají, poslední dva nejnovější mají výdrž v pohodě.

  • Inak, zistil že na to aby správne fungoval BBB, potrebujeme originálny soft od BB. Pretože leak verzie nefungujú.

  • Ruslan Botsyurko

   jj, však jsem psal na konci, že to zatím funguje jen s Passport a že je třeba pčkat dokud BB oficiálně neuvolní 10.3 na ostatní ostružiny. To bylo první co jsem zkoušel hned po keynote, jestli už funguje Blend.

 2. Martin II (neregistrovaný)

  Skor by som to nazval riesenie pre chybajuci ekosystem. BB samozrejme nema PC, notebooky a tablety (myslene skor pokryte OS, HW urcite nie je problem) tak to riesi specialnou aplikaciu pre cudzie platformy, pouzivajuce sa vo firemnom a aj domacom prostredi.

  Blend vyzera ako krok spravnym smerom.

 3. Toto je zaujímavé, veľmi zaujímavé. Dúfam, že BB toto svoje turbulentné obdobie prežije v zdraví, nápady majú skvelé.

 4. blend JE krok správným směrem :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).