Domů » Články » BlackBerry a hry: Klasika portovaná z Androidu vám nabídne spoustu zábavy

BlackBerry a hry: Klasika portovaná z Androidu vám nabídne spoustu zábavy

Spojení BlackBerry a hry není příliš časté, ale díky systému BlackBerry 10 se mnohé změnilo k lepšímu. A to především díky možnosti spouštět aplikace pro Android. V dnešním článku se podíváme na legendární herní klasiky, kterými můžete zdarma oživit svou ostružinu.

Přestože se BlackBerry World chlubí asi 230 000 aplikacemi, výběr her není zrovna nejlepší. Naštěstí s nástupem systému BlackBerry 10 a možností spouštět aplikace vyvíjené pro Android,se otevřel úplně nový svět pro všechny majitele ostružinových telefonů. Řekl jsem si, že by možná stálo za to posoudit, jak si BlackBerry vede jako společník v boji proti nudě. Skoro by se totiž mohlo zdát, že spojení BlackBerry a hry nejde příliš dohromady. Nebo je to jinak?

Ne všechny hry a aplikace určené pro Android se na BlackBerry spouštějí korektně a některé nespustíte vůbec. Připravil jsem proto pro vás několik tipů na pěkné a ozkoušené tituly, které mi dokáží ukrátit dlouhé chvíle.

Pro začátek se podíváme na několik portovaných herních klenotů ze zlaté éry počítačových her. Hry z téhle doby jsou pro mě skutečně srdeční záležitostí, proto prosím čtenáře, kteří nerozdýchají závan nostalgie, ať raději překliknou na jiný článek. Ale nebojte, i na vás se dostane v některém z dalších dílů tohoto seriálu.

Fish Fillets: Zdá se mi to až neuvěřitelné, že už je to sedmnáct let od vydání této hry. Osobně jsem ji vždy považoval za nejlepší český logický titul. Hra je nejenom vtipná, ale především pekelně obtížná. Nechodí mezi námi mnoho těch, kteří by ji zvládli dohrát od začátku do konce, aniž by mrkli do návodu.

V hlavní roli jsou dvě malé rybičky – tajní agenti – kteří jsou vysláni plnit zapeklité úkoly své organizace. Cílem je vždy dostat bezpečně obě rybičky z místnosti, občas je nutné získat v místnosti nějaký předmět.

I když se jedná o port primárně pro Android, nezaznamenal jsem sebemenší problém s funkčností. Hra běží plynule a stabilně. Ovládání je vyřešeno velmi dobře. Na čtvercové obrazovce Passportu (recenze) jsou jen některé rozměrnější obdélníkové místnosti až příliš zmenšeny. Nepředstavuje to zásadní problém, i v takových chvílích lze level bez problémů dokončit. Jediné co bych tomuto portu vytknul je, že se občas objeví problémy s plynulostí. Ale ani tyto drobné obtíže mi nikdy nezabránily dohrát místnost do konce. A ta nejlepší informace na závěr. Tenhle herní klenot je k dispozici zcela zdarma.

Odkaz na Google Play

Polda 2,  Polda 3: Tyto adventury už jsou dnes také kultovní záležitostí pro nejednoho hráče. Vtipný a povedený dabing, společně s nápaditým příběhem a jednoduchým ovládáním způsobují, že se z těchto her stávají skoro až nebezpeční zabijáci času.

Odkaz na Google Play

Obě hry bez problémů fungují i na BlackBerry Passport, nezaznamenal jsem žádné problémy se stabilitou či plynulostí.

 

Stáhnout základní verzi z Google Play či stránek výrobce lze zdarma. K odemčení kompletního obsahu je ale třeba připravit si 79 Kč u Poldy 2 a 49 Kč v případě třetího dílu. Každému, kdo stejně jako já není milovníkem dnes populárního free to play modelu hraní s mikrotransakcemi, mohu tyto hry s klidem v duši doporučit. Určitě nebudete svých peněz litovat.

Odkaz na Google Play

 

Track Racing: Oficiálně vydaná verze na Google Play je jen v multiplayerové verzi. Ne každý si však užívá online závodění. Naštěstí autor vydal také beta verzi pro Android, kterou lze hrát offline a která potěší každého milovníka série Trackmania. Ze stránek vývojáře je ale potřeba stáhnout speciální verzi označenou jako „Android with cache“.

Mějte na paměti, že se jedná o beta verzi. Občas se tedy objeví nějaké drobné problémy – auto narazí do neviditelné překážky či se nenačte nějaká tabulka. Nikdy ale není problém takový, že by nebylo možné vyřádit se na okruhu do úplného vyčerpání energie hráče či baterie.

Pokud vás baví Trackmania na PC, tak je pro vás tato portovaná verze takřka povinností (navíc vzhledem ke stádiu vývoje je stále k dispozici zdarma). A až budete mít offline závodění o samotě plné zuby, můžete vždy sáhnout po multiplayerové verzi, která je rovněž k dispozici na Google Play.

Dnes jsme vyzkoušeli několik starých dobrých portovaných her, které potěší především ty, jež vzpomínají na devadesátá léta jako na zlaté období počítačových her. Příště se podíváme zda si BlackBerry poradí i s herními novinkami.

Jiří Hálek

9 komentářů

 1. Pavel Kouřil (neregistrovaný)

  Je k něčemu u těch her to tlačítko zpět potřeba, nebo se na něj akorát při dělání screenů zapomnělo? :)

  • Pacik (neregistrovaný)

   Většinou je tam k ničemu, ale párkrát jsem zaznamenal problém při jeho schovani – asi se změnilo rozlišení, a ve hře začal ruzne problikavat obraz (většinou v pruhu, stejně vysokém jako ten s tlačítkem), a někdy bohužel nepomohlo ani vypnutí a zapnutí hry…

  • Tlačítko Zpět je ve hrách k ničemu, drtivá většina her má vlastní ovládací prvky kompletně na displeji, proto já třeba při spouštění her z Androidu rovnou tu lištu skrývám v nastavení (stačí gesto od horního okraje dolů a kliknout na Hide bar).

  • Jiří Hálek

   Na tlacitko se zapomnelo/nezapomnelo, ja ho ve vetsine androidich aplikaci pouzivam, proste sila zvyku, pres to ze neni nezbytne nutne a kdo si potrpi na maximalni estetiku ho muze snadno schovat. :-)

  • Pavel Kouřil (neregistrovaný)

   Osobně jej právě v naprosté většině Android aplikací na svém BB Z10 skrývám, takže mě zajímalo, zda jsou ty hry specifické a ke svému ovládání jej potřebují (s hrami na Z10 mám poměrně smůlu, nevím jestli jsem zkoušel samé specifické a nebo je to Android VM na 10.2.1 ještě hodně nedokonalé, tak třeba s 10.3.1 se mi poštěstí víc). :)

 2. Jirka (neregistrovaný)

  Hezký článek – víc takových. :) Hodilo by se na dané téma vždycky prozkoumat Androidi svět a zjistit, co jede nebo nejede, např. bankovní aplikace, jízdenky od student agency, jízdrní řády, mapy, socialní sítě… :-)

  • Jiří Hálek

   Dekuji, postupne se budeme snazit vytipovat zajimave kousky programu a her ze sveta Androidu, ktere obohati jinak temer dokonaly svet Blackberry :-))

 3. pepe (neregistrovaný)

  Zajímavý článek, zajilmalo by mne jak si poradí s Quake 3, GTA a zda ve hrách funguje klávesnice. Díky

  • Ruslan Botsyurko

   GTA San Andreas jsem rozchodil i na Z10 a chodilo mi to dokonce svizneji nez na Lumii 1020, kterou jsem zrovna tou dobou testoval a kde jsem si GTA SA koupil jako nativni aplikaci, takze to Passport stopro taky utahne, akorat GTA na Passportu nedava moc smysl kvuli pomeru stran, ta hra by se asi nedala uplne sikovne ovladat. Quake 3 uz byl taky testovan na starsich ostruzinach a fungoval.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).