Domů » Články » BlackBerry 10 Jam: Velký přehled novinek v chystané platformě BB10

BlackBerry 10 Jam: Velký přehled novinek v chystané platformě BB10

RIM uspořádal v USA velkou akci pro vývojáře, na které představil poměrně velké množství novinek ohledně vyvíjené platformy BlackBerry 10. Pojďme si shrnout, na co se můžeme těšit.

Uživatelské rozhraní

Podíváte-li se na ukázky grafického rozhraní BlackBerry 10, najdete v nich detaily, které vám budou připomínat jiné mobilní operační systémy, v různých prvcích lze vidět inspiraci v iOS, Androidu 4.0, Windows Phone i webOS. Celkově se však jedná o zcela novou filozofii používání chytrého telefonu. RIM zkrátka chce, abyste zvládli daný úkon vykonat co nejrychleji a nejsnadněji, nemuseli řešit, ve které aplikaci se právě nacházíte, a nemuseli se neustále vracet na seznam aplikací jako na rozcestník. Uživatelské rozhraní se skládá z několika hlavních prvků; po zapnutí zařízení vidíte takzvaný lockscreen, na kterém kromě hodin najdete informaci o nadcházejících událostech v kalendáři, notifikace a tlačítko pro okamžitý přístup k fotoaparátu.

  

Odemčení telefonu prevedete tahem prstu směrem nahoru, tímto gestem lze zařízení i zapnout, při tahu prstem se zhruba od poloviny aktivuje displej a pak můžete buďto gesto přerušit a podívat se na lockscreen, nebo pokračovat až nahoru a odemknout. Dalším prvkem je seznam aplikací, ty se narozdíl od současného BlackBerry OS neřadí do sloupce, ale do jednotlivých stránek, mezi kterými se můžete horizontálně přesouvat. A posledním z prvků je plocha s takzvanými „Active frames“, což je aktivní náhled minimalizovaných aplikací (nejedná se tedy o samostatné widgety), aktivní proto, že zobrazuje aktuální informaci týkající se dané aplikace. Například puštěná skladba v hudebním přehrávači, u aplikace počasí aktuální teplota atd.

Gesta

Zajímavostí BlackBerry 10 je fakt, že zcela postrádá klasický stavový řádek, na který jsme zvyklí snad ze všech mobilních operačních systémů, stejně tak pod displejem nenajdete ani jedno tlačítko. RIM se rozhodl, že věnuje 100% prostoru na displeji aktuálně spuštěným aplikacím a o zvláštních událostech vás bude informovat kombinací blikající LED diody a dotykových gest, která vám dovolí snadno nahlédnout do notifikací a buďto pokračovat v ovládání aktuální aplikace, nebo se přesunout do BlackBerry Hub, kterému se budeme věnovat vzápětí. Pokud se vám dostal do rukou ostružinový tablet PlayBook, jistě víte, že systém gest používá již dlouhou dobu, gesta na BlackBerry 10 jsou ale mnohem propracovanější ve smyslu jednoduchosti ovládání a uživatelské přívětivosti.

Tahem palce od dolního okraje displeje se vlevo zobrazí notifikační ikonky, pokud pohyb povedete dál nahoru, aplikace se minimalizuje, pokud jej povedete doprava, budete moci nahlédnout nebo se zcela přepnout do BlackBerry hub. Této funkci RIM říká „peek“, neboli rychlé nakouknutí a funguje kdekoliv v systému i jako rozšíření funkce „zpět“ – u BB10 se nemusíte zcela vracet na předchozí obrazovku, můžete jemným pohybem jen nakouknout. Mezi další gesta patří například tah dvěma prsty od spodního okraje displeje k zobrazení klávesnice nebo tah od horního okraje k zobrazení lokální nabídky. Stejně jako u PlayBooku platí to, že jsou gesta univerzální kdekoliv v systému, takže se na ně dá velice rychle zvyknout.

BlackBerry Hub

BlackBerry Hub je stručně řečeno takové centrum vaší produktivity na BlackBerry 10, nachází se tam sms zprávy, emaily, integrované sociální sítě, blížící se schůzky z kalendáře, notifikace, zkrátka věci, které na mobilním telefonu velice často používáte. Takové věci je dobré mít neustále po ruce a RIM si je toho dobře vědom. BlackBerry Hub je neustále spuštěnou a automaticky se aktualizující součástí systému, ke které máte přístup odkudkoliv. Nemusíte se vracet na úvodní obrazovku, hledat ikonku textových zpráv, Facebooku, kalendáře nebo emailové aplikace, stačí jedním gestem nahlédnout, případně se zcela přepnout do Hubu.

  

Když už se tam nacházíte a chcete si například prohlédnout detaily schůzky, která vás čeká za hodinu, nemusíte otevírat kalendář, stačí kliknout na notifikaci o nadcházející události v Hubu a rovnou se zobrazí další informace o schůzce. Tomuto principu práce s chytrým telefonem RIM říká „BlackBerry Flow“, flow se dá do češtiny přeložit jako proud a RIM chce, abyste zkrátka šli plynule s proudem za tím, co chcete provést a nepřepínali se neustále mezi množstvím ruzných aplikací.

BlackBerry App World

App World slouží už léta jako softwarový trh pro nákup aplikací na telefonech BlackBerry. V BB10 se pokusí dohnat konkurenci, jelikož zde budete moci kromě aplikací a her nakupovat hudbu či filmy (ty si budete moci i půjčit). Ostružinová tržnice dostane samozřejmě i nový kabátek, který bude kopírovat systémovou grafiku, RIM zároveň dělá maximum pro to, aby na novou platformu přilákal vývojáře, kteří by App World zaplnili kvalitními aplikacemi a hrami, a podle posledních ohlasů je v tomto úkolu i celkem úspěšný.

  

Nový webový prohlížeč

Je všeobecně známo, že prohlížeč na současných ostružinách není žádná sláva. Od verze OS7 se sice znatelně zlepšil, nicméně pořád pokulhává za iOS a Androidem, což by se mělo změnit v BlackBerry 10. Rozhraní samotného prohlížeče jako aplikace je postaveno na HTML5 a CSS, rychlost načítání stránek je poměrně přesvědčivá, uvidíme později jak dopadnou porovnávací testy s konkurenčními telefony. Kromě klasického prohlížení webu nabízí například reader mode, který článek na webu převede do snadno čitelné podoby bez rušivých elementů. Dále v něm najdete integrovanou funkci sdílení odkazu emailem, SMS zprávou, sociálními sítěmi nebo pomocí NFC. Prohlížeč má přístup k hlavnímu fotoaparátu, videokamerce a mikrofonu, což rozšiřuje jeho využití o všelijaké interaktivní hříčky na webu nebo videohovory. V HTML5 testech s dostatečným náskokem rozdrtil konkurenční telefony i tablety, doufejme ale, že se výsledky projeví i v praxi.

Time Shift fotoaparát

Hlavní fotoaparát na chystaných BB10 telefonech bude obohacen o zajímavou softwarovou funkci s názvem „časový posun“. Během ostření a pořizování snímku telefon neustále snímá obraz a po zobrazení fotografie se budete moci o krátkou dobu vrátit v čase abyste se například vyhnuli mrknutí fotografované osoby nebo odstranili auto, které se náhle objevilo v záběru. Praktickou ukázku si můžete prohlédnout na následujícím videu.

BlackBerry Balance

Jedná se o funkci, která potěší především korporátní uživatele; ti již s sebou nebudou muset nosit dva telefony – jeden služební a jeden soukromý, s tímto problémem si poradí oddělené účty na jedné ostružině. Jednoduchým gestem budete moci hned z hlavní obrazovky přepínat mezi soukromým a firemním účtem, v každém z nich se budou zobrazovat jiné aplikace, emaily, události kalendáře atd. Přístup k firemnímu účtu je navíc chráněn heslem, takže se na něj nemůže přepnout nikdo kromě vás. V BlackBerry Hub pak lze nastavit, zda chcete vidět pohromadě emaily ze soukromé i firemní schránky, nebo komunikaci zcela oddělit.

BlackBerry Dev Alpha B

V rámci podpory vývojářů rozdává RIM na každé vývojářské konferenci novým zájemcům zařízení s názvem Dev Alpha, které má stejné hardwarové parametry jako chystaný BlackBerry London, aby na něm mohli testovat své aplikace a hry. Donedávna Dev Alpha vypadala jako zmenšený PlayBook, na včerejší BlackBerry Jam Americas však RIM poprvé rozdával aktualizovanou verzi tohoto testovacího zařízení – BlackBerry Dev Alpha B.

  

Toto zařízení není určené pro trh, po dokončení práce na platformě BlackBerry 10 se všechny kusy Dev Alpha automaticky deaktivují a aby to nebylo vývojářům líto, dostanou od RIM jako poděkování za loajalitu limitovanou edici prvního BB10 telefonu BlackBerry London. Kanaďané zároveň hned po ukončení přednášek uvolnili aktualizaci i pro stávající Dev Alpha, tento update přináší nové uživatelské rozhraní BB10 i některé představené prvky (dosud na testovacích zařízeních bylo grafické rozhraní portované z PlayBooku).

Zdroj: CrackBerry

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

33 komentářů

 1. Vsechno bezva, ale abysme se toho taky my zakaznici dockali …

 2. S ohledem na jejich „rychlost“ vývoje se obávám, že skončí jako Palm.

  • Bohuzel se obavam naprosto stejneho vysledku. A to bych vazne nerad. Kdyby neumrelo co se aplikaci soucasne BB, tak ho stale pouzivam. Logiku, ze ho zabili vyrokem, ze soucasne mobily jsou v rade BB7 posledni, aplikace nebudou kompatibilni a pritom nemaji uz rok na trhu novy system vazne nechapu.

  • A jak to měli udělat, když vyvíjeli kompletně nový operační systém? Na to je zkrátka potřeba nějaký čas a navíc to ještě nasadit do stávajících infrastruktur. To je běh na dlouhou trať a i přesto je BlackBerry 7.1 stále velmi kvalitní OS.

 3. Vypadá to, že „vybrali“ to nejlepší od ostatních systémů, přidali k tomu maličko svého a vypadá to docela zajímavě.

  Ale při jejich rychlosti vývoje budou Windows Phone 9 možná dříve…

  • No ze by byl MS nejaky splaseny kun ve vyvoji s ohledem na jejich silu se mi tedy nezda, ale budiz.

  • Ano, MS to trvá dlouho. Proto jsem to takto napsal. RIMu to totiž zatím trvá ještě déle…

 4. Je pár věcí co se mi zatím nelíbí a spousta věcí, co se mi líbí. Ještě počkám, jak bude vypadat BB10 pro PlayBook, co udělají se současným principem BB Bridge a v lednu/únoru kupuju.

  Ač jsem byl kdysi skeptický k beztlačítkovým řešením, gesta a aktivní okraje jsou budoucnost, rychlost a pohodlí (půlroční zkušenost), home button ať si nechá ta konzervativní a pomaleji se učící část zákaznictva :-)

 5. Super, rozhrani zatim vypada vyborne, moc se tesim. UI vypada velmi pouzitelne, gesta jsou genialni vec… Doufam ze uvolni BB10 na soucasnou generaci Playbooku.

  Ceho se bojim, tak podpory vyvojaru, kritickym prvkem pro rozsireni mezi lidi je podpora „rozsirenych“ aplikaci – sync (drpbx, sugar), socialni site, evernote atd. Nedostatek techto aplikaci je IMO hlavni nedostattek soucasneho Playbooku.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Te nepodpory techto zakladnich aplikaci bych se nebal. Socialni site budou pokryte od zacatku (FB, LinkedIn, 4sq) a zbytek se preportuje z Harmattanu ;-) Samozrejme specificke veci, zvlast kde odmitaji API dat k dispozici budou problem. Klasicky u nas.

  • Pravda, soc. site uz se holt cpou vsude, na to jsem zapomnel.

   Prave ze podporu zakladnich aplikaci marne ocekavam na Playbooku, napr. Kindle nebo ofic. Dropbox klient. Jdou sice portovat z androida (treba ten kindle), ale to nic nemeni na tom, ze pro (tak velke) vyvojare nestala ta platforma za povsimnuti, coz me mrzi…

 6. Pekne, ale aby uz nebolo neskoro

 7. Rezza (neregistrovaný)

  Tak nejvic to vychazi asi z Harmattanu, tedy N9 a webOSu :) Proto uz se tesim – uvidime tedy co nabidne Jolla. Dle vseho uz je to beta, pravda, sakra pozde. Dev Alpha A jsem mel v ruce a to byla fakt jen krabicka na pousteni aplikaci, nic vic. Navic tak jak pojal RIM minimalizovane aplikace, tak mely vypadat Live Tiles na WP, aby to nebyly jen obycejne widgety naskladane do mrizky :)

  • No RIM je dnes jediný výrobce, který zvládne multitasking tak, aby nezpomaloval zařízení a nehrozila nestabilita, takže si může dovolit aplikace minimalizovat. Zbytku holt zůstávají widgety nebo vůbec nic (iOS).

  • Neprehanejte to. RIM, ktery v OS7 stale vyzaduje restart po instalaci/odinstalaci aplikace, ma problemy s memory leaky, obcas proste vyzaduje restart, aby se uvolnila pamet rozhodne neni modla. Bezici aplikace na pozadi system a hlavne baterku bude zatezovat. BB neni vyjimka. Podivejte se do diskuze kolik lidi resi, co jim kde bezi a zere jim baterii. Opatrny pristup ma svuj smysl.

  • Rezza (neregistrovaný)

   BB10 se s tim neda srovnavat – spodek je QNX, vec delana na real time. Vzdycky jsem chtel mit zarizeni s timto systemem :) Jinak zatezovat system to muze a nemusi – stejne tak s baterkou, zalezi, jak je aplikace napsana. Na N9 hodne casto zapomenu vypnout spoustu veci a nic se nedeje. Naopak problemy jsou obcas v systemovych demonech, co neco checkuji a stejne problem se muze stat vsude – tyhle veci bezi vzdy na pozadi :)

  • @Mberdych: Nevidím smysl porovnávat starý BlackBerry OS, který běží na Java platformě s novým BlackBerry 10 na QNX. Nemyslím to nějak zle, ale připadá mi to jako tvrdit, že Windows Phone nemá šanci na úspěch, protože Windows Mobile je pomalý a nestabilní systém ;)

  • Proc bych to neporovnaval. OS7.1 je stale posledni OS, ktery se da do mobilu koupit. Blackberry jsem pouzival leta a nevylucuju navrat, ale neni moje chyba, ze nic lepsiho stale neni na trhu. Moje reakce byla na standu, ktery rikal, jak jen BB umi multitasking aby nezpomaloval a kdo vi co jeste. OS7.1 je uz za zenitem a OS10 tu neni. QNX v Playbooku je pekne, ale rozhodne bych netvrdil, ze je to skvele odladeny system co se power managementu tyce. Playbook zrovna ve vydrzi baterii neexceluje. Takze mozna je multitasking stabilni, ale samozrejme zere baterku.

  • Protože já tady mluvím o vepřovém a ty se mi to snažíš vyvracet hruškama, protože jsi je přece koupil ve stejném obchodě. Ostatní to pochopili, ty ne :-)

   Baterku PlayBooku mám cca na 90% RIMem inzerované výdrže. Pokud čekáš, že ti při nonstop hraní NFS vydrží 10 hodin, tak nevydrží. Ono RIM jako jediný umí multitasking, ale neznamená to, že umí oklamat fyzikální zákony.

  • Dobre chlapci. Takze spravne je to az: BB umi multitasking od te doby, co si koupilo QNX :-)

  • No takhle to i všichni pochopili. On je (pro informaci) i celý článek o tomto systému…

 8. V roce 1998 jsem potkal sefa QNX na vystave v Koline nad Rynem. Tehdy ma oblibena Amiga mela dostat novy OS na jadru QNX, skoda ze to krachlo. Jak vidim, tak to slajdovani obrazovky se u Amigy da se rict inspirovalo, jen misto shora, se to slajduje ze strany. Tato vlastnost mi dodnes u jinych systemu trochu chybi. Njn, nostalgie :-)

  Jinak si myslim, ze i kdyby sel RIM k vode, QNX jako takovy to neohrozi – jsou jednim ze stezejnich realtimovych OS na trhu, pouzivanych na xy mistech, uzivi se klidne sami.

 9. Nemám žiadne skúsenosti s BB ale toto je celkom použiteľné až návykové už len z pozerania videí :D

  Chcem nejakú zmenu od Androida ale nieje momentálne nič čo by ma uspokojilo…čakám na WP8 a pokiaľ to bude použiteľné aspoň tak ako bolo WP7 nepoužiteľné tak Galaxy S3 ide papa

  A pokiaľ toto BB10 bude do pol roka a bude to ako na tých videách tak si jeden na skúšku zaobstarám…už len pre ich podporu aby neskončili lebo duo iOS a Andr. je až veľmi silné a nieje to dobré pre nás zákazníkov…

  GOO BB :D

 10. Spousta veci vychazi z N9/Harmattannu,takze na finalni zarizeni se tesim.Jeste ze BlackBerry nepodlehlo a nenasadilo WP8,ktere take otestuji a uvidime jak rychle pujdo/nepujdou z domu.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Tak ted jsem si hral s poslednim updatem – Flow tam jeste nefunguje, takze swajpovani hodne omezene. Ale na zivo to vypada celkem dobre. Lip nez na obrazcich i videich.

 11. Mě hodně zaujal ten foťák.Výborná funkce.Snad se dočkáme v lednu?Už se moc těším.

 12. Wardo (neregistrovaný)

  Jako dlouholetej uzivatel BB, RIMu celkem fandim. Android a iOS jsou mi nesympaticky a WP8 se mi nic moc nelibi(Lumie me zklamaly) takze nezbyva nez verit ze to RIM zvladne.

  Ona teda nezalezi jen na tom systemu a na kvalite HW ale je dost dulezity jakym stylem RIM BB10 uvede. Marketing se posledni roky moc nepredvedl, tak doufejme ze to zvladnou a nasadi prijatelny ceny.

 13. No těch cen bych se bál.Aspoň ze začátku budou podle mě hodně nadsazené (vlastně u jakých top telefonů výrobců nejsou, viz Iphone 5, SGS3?)

 14. Těšim se jak malý děcko na novou hračku. Doufám, že co nevidět představí finální nové telefony s novým OS :-)

 15. slawei (neregistrovaný)

  sem zvedav na zarizeni s hardware klavesnici….jestli se to bude dat ovladat jen tlacitky, nebo jestli bude potreba dotyk…jestli bude potreba dotyk, tak to bude docela nepohodlne

 16. mne sa to páči, nejaké tie gestá malo aj Neonode ,škoda že švédi skončili . dufám, že šefko vo firme bude ticho ak budem chcieť toto :D

  tak hlavne nech to nezabijú – čakaním

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).