BlackBerry 10 Jam: Velký přehled novinek v chystané platformě BB10

RIM uspořádal v USA velkou akci pro vývojáře, na které představil poměrně velké množství novinek ohledně vyvíjené platformy BlackBerry 10. Pojďme si shrnout, na co se můžeme těšit.

Uživatelské rozhraní

Podíváte-li se na ukázky grafického rozhraní BlackBerry 10, najdete v nich detaily, které vám budou připomínat jiné mobilní operační systémy, v různých prvcích lze vidět inspiraci v iOS, Androidu 4.0, Windows Phone i webOS. Celkově se však jedná o zcela novou filozofii používání chytrého telefonu. RIM zkrátka chce, abyste zvládli daný úkon vykonat co nejrychleji a nejsnadněji, nemuseli řešit, ve které aplikaci se právě nacházíte, a nemuseli se neustále vracet na seznam aplikací jako na rozcestník. Uživatelské rozhraní se skládá z několika hlavních prvků; po zapnutí zařízení vidíte takzvaný lockscreen, na kterém kromě hodin najdete informaci o nadcházejících událostech v kalendáři, notifikace a tlačítko pro okamžitý přístup k fotoaparátu.

  

Odemčení telefonu prevedete tahem prstu směrem nahoru, tímto gestem lze zařízení i zapnout, při tahu prstem se zhruba od poloviny aktivuje displej a pak můžete buďto gesto přerušit a podívat se na lockscreen, nebo pokračovat až nahoru a odemknout. Dalším prvkem je seznam aplikací, ty se narozdíl od současného BlackBerry OS neřadí do sloupce, ale do jednotlivých stránek, mezi kterými se můžete horizontálně přesouvat. A posledním z prvků je plocha s takzvanými „Active frames“, což je aktivní náhled minimalizovaných aplikací (nejedná se tedy o samostatné widgety), aktivní proto, že zobrazuje aktuální informaci týkající se dané aplikace. Například puštěná skladba v hudebním přehrávači, u aplikace počasí aktuální teplota atd.

Gesta

Zajímavostí BlackBerry 10 je fakt, že zcela postrádá klasický stavový řádek, na který jsme zvyklí snad ze všech mobilních operačních systémů, stejně tak pod displejem nenajdete ani jedno tlačítko. RIM se rozhodl, že věnuje 100% prostoru na displeji aktuálně spuštěným aplikacím a o zvláštních událostech vás bude informovat kombinací blikající LED diody a dotykových gest, která vám dovolí snadno nahlédnout do notifikací a buďto pokračovat v ovládání aktuální aplikace, nebo se přesunout do BlackBerry Hub, kterému se budeme věnovat vzápětí. Pokud se vám dostal do rukou ostružinový tablet PlayBook, jistě víte, že systém gest používá již dlouhou dobu, gesta na BlackBerry 10 jsou ale mnohem propracovanější ve smyslu jednoduchosti ovládání a uživatelské přívětivosti.

Tahem palce od dolního okraje displeje se vlevo zobrazí notifikační ikonky, pokud pohyb povedete dál nahoru, aplikace se minimalizuje, pokud jej povedete doprava, budete moci nahlédnout nebo se zcela přepnout do BlackBerry hub. Této funkci RIM říká „peek“, neboli rychlé nakouknutí a funguje kdekoliv v systému i jako rozšíření funkce „zpět“ – u BB10 se nemusíte zcela vracet na předchozí obrazovku, můžete jemným pohybem jen nakouknout. Mezi další gesta patří například tah dvěma prsty od spodního okraje displeje k zobrazení klávesnice nebo tah od horního okraje k zobrazení lokální nabídky. Stejně jako u PlayBooku platí to, že jsou gesta univerzální kdekoliv v systému, takže se na ně dá velice rychle zvyknout.

BlackBerry Hub

BlackBerry Hub je stručně řečeno takové centrum vaší produktivity na BlackBerry 10, nachází se tam sms zprávy, emaily, integrované sociální sítě, blížící se schůzky z kalendáře, notifikace, zkrátka věci, které na mobilním telefonu velice často používáte. Takové věci je dobré mít neustále po ruce a RIM si je toho dobře vědom. BlackBerry Hub je neustále spuštěnou a automaticky se aktualizující součástí systému, ke které máte přístup odkudkoliv. Nemusíte se vracet na úvodní obrazovku, hledat ikonku textových zpráv, Facebooku, kalendáře nebo emailové aplikace, stačí jedním gestem nahlédnout, případně se zcela přepnout do Hubu.

  

Když už se tam nacházíte a chcete si například prohlédnout detaily schůzky, která vás čeká za hodinu, nemusíte otevírat kalendář, stačí kliknout na notifikaci o nadcházející události v Hubu a rovnou se zobrazí další informace o schůzce. Tomuto principu práce s chytrým telefonem RIM říká „BlackBerry Flow“, flow se dá do češtiny přeložit jako proud a RIM chce, abyste zkrátka šli plynule s proudem za tím, co chcete provést a nepřepínali se neustále mezi množstvím ruzných aplikací.

BlackBerry App World

App World slouží už léta jako softwarový trh pro nákup aplikací na telefonech BlackBerry. V BB10 se pokusí dohnat konkurenci, jelikož zde budete moci kromě aplikací a her nakupovat hudbu či filmy (ty si budete moci i půjčit). Ostružinová tržnice dostane samozřejmě i nový kabátek, který bude kopírovat systémovou grafiku, RIM zároveň dělá maximum pro to, aby na novou platformu přilákal vývojáře, kteří by App World zaplnili kvalitními aplikacemi a hrami, a podle posledních ohlasů je v tomto úkolu i celkem úspěšný.

  

Nový webový prohlížeč

Je všeobecně známo, že prohlížeč na současných ostružinách není žádná sláva. Od verze OS7 se sice znatelně zlepšil, nicméně pořád pokulhává za iOS a Androidem, což by se mělo změnit v BlackBerry 10. Rozhraní samotného prohlížeče jako aplikace je postaveno na HTML5 a CSS, rychlost načítání stránek je poměrně přesvědčivá, uvidíme později jak dopadnou porovnávací testy s konkurenčními telefony. Kromě klasického prohlížení webu nabízí například reader mode, který článek na webu převede do snadno čitelné podoby bez rušivých elementů. Dále v něm najdete integrovanou funkci sdílení odkazu emailem, SMS zprávou, sociálními sítěmi nebo pomocí NFC. Prohlížeč má přístup k hlavnímu fotoaparátu, videokamerce a mikrofonu, což rozšiřuje jeho využití o všelijaké interaktivní hříčky na webu nebo videohovory. V HTML5 testech s dostatečným náskokem rozdrtil konkurenční telefony i tablety, doufejme ale, že se výsledky projeví i v praxi.

Time Shift fotoaparát

Hlavní fotoaparát na chystaných BB10 telefonech bude obohacen o zajímavou softwarovou funkci s názvem „časový posun“. Během ostření a pořizování snímku telefon neustále snímá obraz a po zobrazení fotografie se budete moci o krátkou dobu vrátit v čase abyste se například vyhnuli mrknutí fotografované osoby nebo odstranili auto, které se náhle objevilo v záběru. Praktickou ukázku si můžete prohlédnout na následujícím videu.

BlackBerry Balance

Jedná se o funkci, která potěší především korporátní uživatele; ti již s sebou nebudou muset nosit dva telefony – jeden služební a jeden soukromý, s tímto problémem si poradí oddělené účty na jedné ostružině. Jednoduchým gestem budete moci hned z hlavní obrazovky přepínat mezi soukromým a firemním účtem, v každém z nich se budou zobrazovat jiné aplikace, emaily, události kalendáře atd. Přístup k firemnímu účtu je navíc chráněn heslem, takže se na něj nemůže přepnout nikdo kromě vás. V BlackBerry Hub pak lze nastavit, zda chcete vidět pohromadě emaily ze soukromé i firemní schránky, nebo komunikaci zcela oddělit.

BlackBerry Dev Alpha B

V rámci podpory vývojářů rozdává RIM na každé vývojářské konferenci novým zájemcům zařízení s názvem Dev Alpha, které má stejné hardwarové parametry jako chystaný BlackBerry London, aby na něm mohli testovat své aplikace a hry. Donedávna Dev Alpha vypadala jako zmenšený PlayBook, na včerejší BlackBerry Jam Americas však RIM poprvé rozdával aktualizovanou verzi tohoto testovacího zařízení – BlackBerry Dev Alpha B.

  

Toto zařízení není určené pro trh, po dokončení práce na platformě BlackBerry 10 se všechny kusy Dev Alpha automaticky deaktivují a aby to nebylo vývojářům líto, dostanou od RIM jako poděkování za loajalitu limitovanou edici prvního BB10 telefonu BlackBerry London. Kanaďané zároveň hned po ukončení přednášek uvolnili aktualizaci i pro stávající Dev Alpha, tento update přináší nové uživatelské rozhraní BB10 i některé představené prvky (dosud na testovacích zařízeních bylo grafické rozhraní portované z PlayBooku).

Zdroj: CrackBerry

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku