Domů » Bleskovky » Bill Gates investoval do baterie, která dokáže pohánět chytré telefony lidskou močí

Bill Gates investoval do baterie, která dokáže pohánět chytré telefony lidskou močí

Nadace Melindy a Billa Gatesových je známá svou snahou zlepšit život v chudých částech světa, jako jsou ty, které nemají spolehlivý zdroj vody. Jednou z aktivit je i snaha o vývoj další generace toalet. Nadace však našla i další zajímavé uplatnění pro lidský odpad, a tím je možnost využít ho k něčemu užitečnému. Vědci robotické laboratoře v anglickém Bristolu vyvíjejí technologii, která dokáže přeměnit lidskou moč na elektřinu, která může být následně použita pro napájení smartphonu nebo jiných zařízení. Vědci demonstrovali baterii poháněnou močí na chytrém telefonu a následně dostali grant od nadace Billa Gatese, aby mohli pokračovat v rozvoji technologie.

    

Klíčové je v tomto případě malé kulaté zařízení, které se nazývá mikrobiální palivový článek. Uvnitř jsou mikroorganismy, které moč rozdělí a výstupem je elektřina. Celý proces dále vyžaduje systém trubek, které pumpují moč do konvertorů palivových článků. Mimo elektřiny vzniká odpad z rozčleněné moči. Podle vědců je nyní největší vyzvou spojit dostatek těchto konvertorů dohromady a poskytnou použitelný výstup elektřiny. Pokud se podíváme na laboratoř, projekt zatím vypadá v relativně rané fázi vývoje, ale je možné, že při dalším rozvoji by mohl najít uplatnění v nemocničních zařízeních, případně různých opuštěných lokacích bez běžných zdrojů elektřiny. Ve videu pod textem jeden z vědců vysvětluje fungování celého projektu podrobněji.

Mobile phone runs on urine power - Bristol Robotics Laboratory

David Podzimek

2 komentářů

  1. Zajímavá představa pochcaného mobilu…

  2. A z verejnych toalet se stanou dobijeci mista mobilu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).