Bestie Nvidia RTX 4090 se blíží. Své předchůdce strčí do kapsy

nvidia 3090

Mánie okolo kryptoměn spolu s celosvětovým nedostatkem čipů v posledních letech poměrně tvrdě dopadla na trh grafických karet. Těch je na trhu jako šafránu, což ovšem nebrání jejich výrobcům představovat nové výkonné modely. Jednou z očekávaných grafik je Nvidia RTX 4090, která by měla nahradit své předchůdce RTX 3090 a RTX 3090 Ti.

O přísun informací se v tomto případě stará leaker kopite7kimi, který úspěšně předpověděl specifikace aktuálních grafických karet od Nvidie. Očekávaná novinka by měla nabídnout čip s 16 128 jádry spárovanými s 24GB GDDR6X pamětí o rychlosti 21 Gb/s, přičemž co se týká spotřeby, měla by vyžadovat napájení rovných 450 W, tedy stejně jako RTX 3090 Ti. Architektura Ada Lovelace by se podle některých odhadů měla postarat až o dvojnásobné navýšení hrubého výkonu oproti současné generaci.

Pakliže uvažujete o nákupu nové grafické karty a máte vyhlédnutou aktuální prémiovku od Nvidie, raději tedy chvíli vyčkejte. Podle kopite7kimi se Nvidia RTX 4090 představí už v polovině července letošního roku. Co prozatím nevíme, to je cena, nicméně současné nejvýkonnější grafiky od Nvidie se pohybují okolo 55 tisíc korun.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku