Domů » Bleskovky » Babiš, nebo Piráti? Google spustil volební trendy

Babiš, nebo Piráti? Google spustil volební trendy

Volby do Poslanecké sněmovny jsou již za rohem, což se projevuje také v tom, co Češi vyhledávají na internetu. Google k této příležitosti v České republice dočasně spustil stránku s volebními trendy, která bude k dispozici do začátku října. Stránka v reálném čase ukazuje, jak lidé na Googlu vyhledávají politické strany, jejich lídry a další výrazy, které s říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny souvisejí.

jumpstory volby poll ballot hlasovani politika
Co nejvíce zajímá Čechy v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny?

Stránka, která čerpá aktuální data z Vyhledávání Google v České republice, ukazuje v přehledných grafech a animacích, o koho je právě na internetu největší zájem. Návštěvníci stránky tak mohou zjistit, jak se mění zájem o volby jako takové, který politik či strana měli v uplynulém týdnu největší podíl na vyhledávání, jaké strany trendují v jednotlivých krajích či jaké informace lidé v souvislosti s volbami vyhledávají nejvíce.

strany
Nejvyhledávanější strana dle regionů

„Trendům ve vyhledávání se někdy říká duch doby, protože ilustrují, co právě hýbe společností. Logicky se v nich tak projevují i blížící se volby. Lidé si například zjišťují, kdy se volby konají nebo kdo v nich kandiduje. Data z vyhledávání na internetu ale určitě nelze zaměňovat za data z tradičních volebních průzkumů,“ upozorňuje tisková mluvčí společnosti Alžběta Houzarová.

Vyhledávání dominuje Babiš, druhé místo okupují Piráti

Zdaleka největší, a to 70%, podíl na vyhledávání za uplynulý týden má v současnosti premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, 13% podíl pak náleží šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi, na třetím místě s 11% podílem je předseda SPD Tomio Okamura. Z politických stran jsou ve vyhledávání momentálně nejpopulárnější Piráti, kteří vedou ve všech regionech kromě Pardubického, Královéhradeckého a Karlovarského kraje, kde je největší zájem o SPD.

politici
Zájem o vyhledávání předsedů politických stran

Data ukazují, že o volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR projevují největší zájem Pražané, lidé se nejčastěji ptají na to, kdy se mají uskutečnit, kdo by je vyhrál či jak volit mimo své trvalé bydliště. Volby do Poslanecké sněmovny se odehrají již za měsíc, konkrétně 8. a 9. října.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

5 komentářů

 1. White Hat ت

  Tohle jste slušně přepískly bez ohledu na to že Google ….
  Stačí že ty retardy cpou všude kam se podívám , mohli by jste aspoň tady zůstat normální a distancovat se od reality.

 2. Za mě je teda tohle důležitej článek a tady se Chroboka musim zastat. I když mohl si ještě víc spravit jméno, kdyby celý článek rozvedl na to, jak podobné společnosti vstupují do naší demokracie a svobod.

  Z mého pohledu je tohle další z věcí, co vidim nerad. Aby podobné technologické společnosti začli vstupovat a zajímat se o demokracii ve státech. Pěknej hnus. K tomu jestli se mi mapa líbí nebo nelíbí se vyjadřovat nebudu, protože to asi není úplně podstatou toho článku, to ať se řeší na jiných stránkách. Jen bych zmínil, že podobné „trendy“ neodráží náladu ve společnosti a můžou se v tomto případě lišit např. podle počítačové gramotnosti cílových skupin :-)

 3. Karel Endler

  To nejsou volební trendy, proboha, volební výsledky s tím nebudou mít společného vůbec nic – možná jen to, že vyhraje Babiš, ale rozhodně nedostane 70%, bude rád za nějakých 28. A možná taky ne.

 4. Jaroslav Bruckner

  Volby musí vyhrát ANO. Nevím proč se pořád píšou jména předsedů stran.To není osobní soutěž ale předvolební strategie politických stran.Tak proč pořád jména.Nechápu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).