Domů » Články » AVG AntiVirus: Když chcete mít kontrolu nad svým zařízením (tip na aplikaci)

AVG AntiVirus: Když chcete mít kontrolu nad svým zařízením (tip na aplikaci)

Chcete své zařízení s Androidem ochránit před nebezpečnými aplikacemi? Vyzkoušejte aplikaci AVG AntiVirus, která je v základní verzi dostupná zcela zdarma.

Do redakce nám neustále chodí dotazy ohledně toho, jak chránit zařízení před viry? Největší riziko je právě na Androidu, uživatelé iOS a Windows Phone mohou být v klidu. Pokud nestahujete nelegální hry nebo nechodíte na podezřelé stránky, v 99 % případů vám žádné nebezpeční nehrozí a žádný bezpečnostní program si do telefonu instalovat nemusíte. Antivirových programů pro mobilní telefony a tablety existují desítky, ale ne všechny z nich mají tolik možností a často ani nejsou zdarma. Pokud tedy chcete mít klid na duši, můžete zkusit dnes testovanou aplikaci.

AVG AntiVirus nabízí dostatečně velkou ochranu vašeho smartphonu i pro běžné uživatele, a to bez jakýchkoliv poplatků. Nechybí tedy ani placená PRO verze, která se od té bezplatné odlišuje ještě více možnostmi a zcela komplexní ochranou. Běžnému uživateli ale dobře poslouží i free varianta.

 

AVG rovněž nabízí vlastní widget na hlavní obrazovku, který je plně modifikovatelný. Díky němu pak třeba máte na ploše k dispozici rychlý přehled o aktualizacích, ochraně systému a je možné se přes něj rychle dostat přímo do nastavení aplikace. V jedné z nejdůležitějších sekcí – Ochrana, máte na výběr hned z několika možností, jakými je kupříkladu testování souborů, SMS zpráv, externího úložiště, bezpečné procházení webu, četnost automatického testování anebo citlivost testování.

Některé funkce si může každý aktivovat podle jeho zvážení, není tedy nutné vždy absolvovat všechny testy a analýzy. V nabídce Výkon nalezneme informace o stavu volné paměti, baterie a nastavení datového tarifu. Nechybí zde nástroj pro ukončování úloh, které se vypínají jedním stisknutím tlačítka, spotřebu energie a využití úložiště. Spotřebu energie lze řídit jednoduše. Lze například zapnout a vypnout automatické šetření energií nebo upozornění v případě, pokud baterii zbývá několik procent do úplného vybití. Využití úložiště je dobré čas od času zkontrolovat a zjistit si tak, zda máme na nějaké nové aplikace, či hry dostatek volného místa jak v telefonu, tak na paměťové kartě.

 

Služba Ochrana proti krádeži aplikaci rovněž přidává na hodnotě. Stači si vytvořit účet a přihlásit se. Následně můžete skrze webovou stránku lokalizovat vaše zařízení, uzamknout jej nebo vzdáleně vymazat (pouze za předpokladu, že je zařízení připojeno k internetu). V nabídce Soukromí lze blokovat nevyžádané hovory a zprávy. Je zde také zámek aplikací a záloha aplikací, avšak pro aktivování potřebujete upgradovat na plnou PRO verzi.

Odkaz na Google Play Odkaz na Google Play Odkaz na Google Play
Cena: zdarma / 99 Kč (verze pro telefony) / 299 Kč (verze pro tablety)

Tato aplikace od AVG je vhodnou volbou nejen pro začínající, ale i pokročilé uživatele. Pokud si do telefonu nestahujete nelegální software, pravděpodobně se bez antiviru obejdete. Síla této aplikace ale tkví i v dalších funkcí, které uživateli nabízí. I pro běžné uživatele splňuje svůj úkol a ochrání je před číhajícím nebezpečím nejen na internetu. Základní verze je zdarma, 99 Kč stojí PRO verze pro telefony, 299 Kč pak pro tablety (což už je trochu více než bychom čekali). Budeme také rádi, když nám do diskuze napíšete, jaký nástroj pro údržbu a antivirovou ochranu ve svém zařízení s Androidem používáte vy.

Dominik Blatoň

Nadšenec do psaní, elektroniky a moderních technologií obecně. Milovník Androidu a ladných křivek mobilních telefonů. Působím také jako herní fanatik. Ve volném čase se zabývám koníčky jako fitness, turistika, cestování, jízda na kole, hudba, fotografování a grafika.

30 komentářů

 1. knizmi (neregistrovaný)

  Můžu se zeptat, k čemu je takový antivir na mobilu? Chápu to u desktopových Windows, kde se občas vyskytují chyby, kdy stačí zastrčit infikovanou flasku, nebo navštívit špatnou stránku (jako teď s IE), ale na mobilu?

  Na mobilech viry neexistují – existuje malware, který se do mobilu dostane jedině tak, že si uživatel stáhne nějakou aplikaci z warez stránek, tu si nainstaluje mimo Google play a té aplikaci následně musí přidělit oprávnění, aby mohla např. krást osobní data nebo posílat premium sms. Je to ale pořád úplně normální aplikace, která nemůže nijak infikovat systém, ostatní apliakce, ani se dále jakkoliv šířit, takže to není vir. Antivir přitom nemá takovýto malware jak detekovat (protože je to normální aplikace), jedině přes nějaký blacklist, což ale dneska dělá už i sám systém. Nehledě na to, že antivir je stejně jako malware úplně normální aplikace a v podstatě nemá žádné možnosti jak ostatní aplikace ovlivňovat. K čemu tedy ty antiviry jsou? Akorát žerou systémové prostředky, probouzejí ze spánku cpu a žerou tak i baterku.

  Tuhle hysterii ohledně virů šíří akorát výrobci antivirů a přihlouplí redaktoři médií, kteří jim to žerou.

  • Ono jde například o QR kódy a jiné odkazy, vedoucí na stránku, odkud se okamžitě spustí nějaký škodlivý kód. Ano, jde o malware, ale to je přeci druh viru.

   Tyto programy (jak článek píše) umí proto hlavně i další funkce. Například lokalizaci a zamčení ukradeného telefonu. Jen tedy já osobně dávám přednost integrovanému řešení od výrobce. Má více funkcí a je spolehlivější než toto…

   No ale ať už malware je nebezpečný nebo ne, ve svém Windows Phone to není žádných 99% (jak příše článek), ale 100% bezpečí :-)

  • LUMIK (neregistrovaný)

   Když myslíš :-)

  • Nemyslím, vím. Windows Phone 8 dosud nebyl prolomen a ani nebyla jinak narušena jeho bezpečnost. Jo, teda vlastně jednou se někomu podařilo získat omezený přístup do registrů HTC a změnit tam bootovací obrazovku. Ale co že to potom přestalo fungovat? Pár docela zásadních funkcí… Navíc to vyžadovalo připojení telefonu k počítači a udělání hodně práce… :D

   Neříkám, že časem se na WP nemohou objevit bezpečností hrozby, ale jejich škodlivost bude vždy minimální.

  • knizmi (neregistrovaný)

   mceza: Jenže když tě ten QR kód hodí na stránku s malwarem, tak se tě prohlížeč zeptá, jestli ho chceš stáhnout. Pokud stáhneš, tak si ho musíš nainstalovat. Když zahájíš instalaci, tak musíš potvrdit, že chceš aby to smělo odesílat sms a krást osobní údaje. Pokud tohle všechno podstoupíš, tak ti není pomoci :-D

   Lokalizaci umí i zabudovaný správce zařízení. Stejně jako jakákoliv aplikace ale jde jednoduše vypnout, takže před krádeží neochrání.

   Na WP jste v reliativním bezpečí jen kvůli tomu, že nesmíte instalovat aplikace mimo store. Díky, nechci. A ne kvůli warezu.

  • Opravdu se musíš tak moc uklikat, abys spustil zákeřný kód? Ne, stačí kliknutí na link nebo naskenování QR kódu, které hned provede danou akci (tento problém měly například kdisy některé Samsungy, které po naskenování QR kódu s URL okamžitě tuto stránku zobrazily). Jde takto vymazat např. celý telefon: [odkaz]

   U WP by i aplikace mimo Store neměla napáchat velké škody. System ji to prostě nedovolí. Nemůže vymazat telefon, nemůže číst nebo posílat SMS a do hovorů se už vůbec nepodívá… Možná by mohla vymazat fotogalerii nebo kontakty, ale to je tak vše… Dokonce ani do dat jiných aplikací by nemohla…

   Samozřejmě výměnou za toto má WP spoustu více či méně závažných omezení, ale dá se s nim žít celkem v pohodě.

   Nevíc mne ale fascinue, že kdysi se říkalo, jak moc je Linux lepší než Windows, protože nepotřebuje antivirus. Nyní tu máme WP telefony bez antiviru a Androidy s ním :D

  • knizmi (neregistrovaný)

   mceza: Tohle se Samsungu fakt nepovedlo, ale

   1. „So far, the malicious code has remained just a legend, but it could only be a matter of time before someone decides to abuse it.“

   Nikdy na základě tohole žádný malware nevznikl.

   2. Nejednalo se o vir, ale o kód, který dokáže spustit factory reset.

   3. Proti tomuhle ti antivir nepomůže, protože jak už jsem psal, antivir je normální apka a tohle jde naprosto mimo ni.

   4. Fakt se musíš tak moc uklikat a to jsem ještě nezmínil, že si musíš povolit instalaci z neověřených zdrojů, což úplný blbec dost možná nezvládne :) a navíc je xkrát upozorněn, že pokud neví co dělá, tak ať se na to radši vykašle.

   Na WP si nemůžu vyměnit aplikaci pro správu a odesílání SMS? Pokud ne, tak v tom případě chápu, že systém nedovolí žádné aplikaci mimo té systémové odesílat SMSky. Pokud si ji vyměnit můžeš, tak platí to co u Androidu – je to jen o tom, jaká si ta appka vyžádá práva a jestli jí je povolíš.

   Jojo, antiviry na Androidu jsou celkem paradox, když tu nemáme viry ;-)

  • O viru nikde nepíšu, však píšu o škodlivém kódu ;-)

   Na WP nemá žádná nesystémová aplikace přístup do SMS. Odeslání SMS probíhá tak, že se vytvoří SMS a uživatel ji musí potvrdit.

  • MCEZA -100% jistota neexistuje. 100% je jen matematická veličina a v reálném světě neexistuje. To že na WP zatím, podotýkám zatím neexistuje žádný malver nebo jiný sajrajt. Znamená jen to, že jej ještě nikdo nevymyslel. Vše je jen otázkou času……..

  • knizmi (neregistrovaný)

   mceza: Tak ono i tenhle škodlivý kód, resp. proof of concept, protože tohle fakt nikdy zneužito nebylo, jde na vrub samsungu a jeho nadstaveb, androidu samotného se to moc nedotýká. Asi jako když se někomu na WP podaří obejít zabezpečení jednoho konkrétního výrobce/modelu.

   Navíc od té doby, co je v androidích kernelech aktivní selinux (od jádra 3.4), by tohle nemělo být možné ani kdyby tam Samsung nechal díru jak vrata od stodoly.

   To s těma SMS na WP je asi první omezení, u kterého bez mučení přiznám, že má nějaký smysl. Jakkoliv jsem zastáncem toho, že když uživatel chce být blbec, tak mu v tom výrobce zařízení nemá co bránit.

 2. jirka (neregistrovaný)

  nesmysl, navíc AVG je úplně k ničemu i na desktopu, je to jako když máš ve dveřích FABku za 60Kč a myslíš si ok :D

 3. xxx (neregistrovaný)

  AVG, není to ta firma, co vydala antivir pro WP7 v době, kdy nebyl zaznamenán jediný malware pro tuto platformu? A pak se ještě zjistilo, že to odesílá citlivá data – takže AVG stvořilo první malware na WP…

  Více zde: [odkaz]

  • knizmi (neregistrovaný)

   Já myslel, že podle zdejších diskutérů na WP žádný malware být nemůže. A hle, máme tu aplikaci, co odesílala domů uživatelova osobní data :-D

  • Mě by zajímalo, k čemu ten antivir byl. Ta aplikace neměla žádná práva. Nemohla so SMS, nemohla do E-mailů, nemohla do volání, nemohla do prohlížeče. Tak co měla kontrolovat? A že odesílala data? To samo o sobě není nic špatného, spousta aplikací odesílá data. Jen to musí mít uvedeno a musí být k dispozici Privacy Policy prohlášení. Když se zjistilo, že to tahle aplikace nemá, byla stažena.

   Navíc zeměpisná poloha přístroje ani e-mailová adresa nejsou údaje, které by byly pokládány za osobní údaj.

   Já se tu bavím o WP8. U některých WP7 přístrojů šlo zabezpečení objejít a nahrát upravenou ROM. U WP8 toto ale nelze.

  • knizmi (neregistrovaný)

   mceza: Já vím, psal jsem to proto, že jsou doufal v tuhle tvoji reakci, kterou jsi mi potvrdil, že to u MS funguje úplně stejně jako na Androidu:

   – Antivir v podstatě nic nemůže a je zbytečný.

   – Aplikace smí odesílat data o uživateli, ale musí si o to zažádat.

   – Googlu když se nelíbí, co ta aplikace posílá, tak ji taky stáhne z Google Play.

   Z tohohle pohledu má malware na MS Store úplně stejné možnosti jako na androidu.

  • Bohužel takto to není. Už jen fakt, že byly na google obchodu několik týdnů aplikace, které třeba skenovaly hesla, nebo odesílaly placené SMS jistou legitimitu antiviru na androidu dávají.

  • knizmi (neregistrovaný)

   mimonaut: A ten antivir v tom zabrání? Jak? Myslíš, že třeba AVG aktualizuje svůj blacklist nebezpečných aplikací dřív než si toho všimne Google? Těžko.

   Ad skenování hesel – nemáš k tomu víc? Jestli je to pravda, tak by mě zajímalo, které oprávnění se k tomu dá použít, nic mě nenapadá. Leda by někdo vytvořil prohlížeč a doufal, že s ním uživatel poleze někam, kam musí zadávat heslo.

   Jinak pokud bych třeba udělal hru typu QuizUp, u které se dá komunikace do internetu očekávat a vložil do ní kód, s jehož pomocí půjde rozesílat spam, nebo s její pomocí realizovat DDoS, tak ji MS do Storu nepustí? Těžko, taky bude až dodatečně reagovat na hlášení uživatelů.

   Jinak opět – pokud si uživatel nainstaluje sadu smajlíků nebo tapet a povolí jim odesílat sms, tak jak jsem psal výše – když uživatel chce být blbec, tak mu v tom výrobce zařízení nemá bránit.

  • Ano, u Androidu je potřeba udělat jisté kroky k tomu, aby aplikace měla příslušná práva. Nicméně to lze. Například není problém na Androidu udělat keyloger. Jo, musím mu např. povolit odesílání dat. Ale většina uživatelů kliká při instalaci něčeho na „ok“, „další“ apod. zcela automaticky. Na WP nic takového prostě nelze.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Jasně, WP má těch omezení víc a některé typy aplikací tam vůbec kvůli omezením ze strany MS instalovat nelze, ale jinak se to fakt od Androidu tolik neliší – aplikace prostě dělá to, na co má oprávnění a pokud dělá v rámci těch práv něco podezřelého, tak to v MS i u Googlu dodatečně stáhnou. U Googlu to může trvat dýl, taky těch aplikací tam má řádově víc.

   Chápu, že se někdo kvůli bezpečnosti nechá výrobcem omezovat, ale já (a zdaleka nejsem sám) prostě od OS v mobilu i na počítači očekávám, že nebude děravý jak cedník a nebude se na něm malware šířit samovolně a zároveň že mi na druhou stranu nebude kecat do toho, co s ním dělám a co si na něm instaluju.

  • „od OS v mobilu i na počítači očekávám, že nebude děravý jak cedník a nebude se na něm malware šířit samovolně a zároveň že mi na druhou stranu nebude kecat do toho, co s ním dělám a co si na něm instaluju.“

   Tak tyhle dva tvé požadavky jsou přímo proti sobě. Buď máš jedno nebo druhé.

  • knizmi (neregistrovaný)

   steelspace: Proč? To, že existuje malware, který si uživatel sám nainstaluje a schválí mu absurdní oprávnění, neznamená, že je děravý OS.

  • KNIZMI: Přesně tak. Hlavním důvodem, proč má u mne zatím Windows Phone ban je přehnané omezování uživatele na vrub bezpečnosti.

   Ku příkladu mi nikdo na klasických Windows (zatím) nebrání v instalaci libovolného webového prohlížeče a nejen těch, které jsou postaveny na něčem tak špatném, jako je jádro IE (jako tomu je právě u Windows Phone), které má dle zdejších diskutujících problémy např. se Smartmanii. Až tento přehnaný diktát skončí, nebráním se v potencionálnímu používání Windows Phone.

  • ještě jsem zapomněl, např. Chrome na Androidu nemá žádný problém s těmito stránkami a předpokládám, že i na ostatních prohlížečích je vše v pořádku. Jádro IE bylo, je a asi i bude vždy specifické, o čemž by mohli vyprávět zástupy webových vývojářů, které dnes a denně řešili problémy právě s IE jádrem.

  • MS by mohl zacit pouzivat Blink misto Tridentu.

  • Problém je v DP verzi IE a jistým skriptem na této stránce. Tento skript je již odstraněn a zatím vše funguje. Jinak IE v „nepreview“ verzi zobrazuje tyto stránky naprosto bez problémů..

   Není žádný důvod ke změně jádra, kvalita a rychlost vykreslování je naprosto srovnatelná s konkurencí, stejně tak spotřeba. Stejně tak chakra engine na javascript je velmi moderní a plně konkurenceschopný.

  • „nebrání v instalaci libovolného webového prohlížeče a nejen těch, které jsou postaveny na něčem tak špatném, jako je jádro IE“

   Smisku, můžeš mi prosím upřesnit, co je na jádru IE špatného? Rád si to poslechnu.

 4. „Chcete své zařízení s Androidem ochránit před nebezpečnými aplikacemi?“

  TAK SI JE NEINSTALUJTE!!!

  Na kazdy priblbly dotaz, ktery vam prijde do redakce, odpovezte at se lidi nenechaj ovlivnovat reklamni masazi a nevytvarej problem tam, kde neni.

  „Největší riziko je právě na Androidu, uživatelé iOS a Windows Phone mohou být v klidu.“

  Co to? Zase nejaky nesmyslny a neoveritelny blaboly? 99% bezpecnost vzal autor kde?

  Clanky o prospesnosti antiviru v mobilu (proti virum) bych od vas, autoru SM, necekal. Vy byste meli byt ti, kteri se snazi tento nesmyslny obecne prijimany nazor vyvracet.

  • Michal Javůrek

   Máte pravdu, ale však o tom samém píšeme i v úvodu a závěru článku – že antivir vlastně není potřeba, pokud si uživatel netahá bordel do telefonu. Divil byste se, kolik mejlů v redakční poště každý týden přistane, proto jsme se to tímto článkem snažili trochu usměrnit. Ale vážím si toho, že umíte komentář napsat slušnou formou. Snad vám tedy alespoň tohle vysvětlení stačí.

  • Michal Javůrek: Nic proti vam ani autorovi nemam, jen jsem unaven z neustale se opakujicich clanku na tema antiviru a o kolik % se zvedlo mnozstvi malwaru proti minulemu roku atd. Kazdych par mesicu nas Trend micro, Juniper, McAfee a podobni prizivnici masiruji svymi studiemi a prizivuji strach neznalych. Radim je na uroven BSA a jejich vyhruznych „doporuceni“, jimiz spamuji nic netusici soukromniky aby zaplatili poplatky a legalizovali SW.

 5. LUMIK (neregistrovaný)

  Vse je receno zde:

  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).