Autopilot v Tesle opět zachránil lidský život. Nehodu zachytila kamera

Tesla Model 3

Automobilce Tesla se podařilo dostat do povědomí spotřebitelů z velké části i díky funkci Autopilot u svých vozů. Ač název naznačuje, že řidič se nemusí řízení věnovat a během cesty si odpočine, Tesla se ještě stále nedostala na úroveň 5 autonomního řízení. Ačkoliv se do určité úrovně autonomie pustily v podstatě všechny automobilky, Tesla je jednou z těch, které se dlouhodobě drží v čele.

Díky ultrazvukovému sonaru nesleduje Autopilot pouze auto před sebou, ale je schopen vidět i dále před sebe, kam řidič tak snadno nevidí. Incidentů, kdy Tesla začala z ničeho nic brzdit, aniž by řidič chápal proč, aby následně zjistil, že vůz zabránil nehodě, je zdokumentováno mnoho.

Dalším z nich je i nehoda, které se Tesla vyhnula v americké Virginii. Řidiče taktéž překvapila reakce vozu, kterou nečekal, aby následně ve zpětném zrcátku sledoval, jak ostatní řidiči již nestihli zareagovat a nabořili do vozů stojících před nimi.

Tesla Autopilot Avoided Accident

Tesla dlouhodobě zmiňuje statistiky, kdy v Americe dochází k nehodám každých 479 000 mil, tedy 766 400 kilometrů. Pokud však „řídí“ Autopilot, dojde k nehodě každých 4,59 milionů mil, tedy 7 344 000 kilometrů. Nutno však podotknout, že Autopilot je nejčastěji používán především na dálnicích, kde je nižší riziko nehody. Zajímavé bude sledovat statistiky po nedávném uvolnění beta verze autonomního řízení, které je schopné řídit bez zásahů řidiče i ve městech.

Autor článku
David Preiss
image/svg+xml
+

Kapitoly článku