Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » Autopilot od Tesly opět boduje, předešel další děsivé nehodě

Autopilot od Tesly opět boduje, předešel další děsivé nehodě

Autopilot od společnosti Tesla působí v řidičských kruzích nemálo kontroverze. Jedni jej milují, druzí jej nenávidí a zavádění jakýchkoliv technologií vstupujích do řízení se vehementně brání. Již dnes se však ze statistického hlediska ukazuje, že robotičtí řidiči působí méně nehod, než ti lidští. Tesla nyní opět prokázala, že její autopilot ve verzi 8.0 si bezpečně poradí i s náročnými situacemi, kdy řidiči zbývá málo času na reakci, a dokáže předcházet případným horším následkům nehod.

tesla_autopilot

Majitel Modelu X, Frank van Hoesel, jel se svou rodinou po dálnici se zapnutým autopilotem a funkcí pro varování před nehodami. V tom se rozpípal signál a elektrické SUV začalo brzdit, aniž by Frank chápal proč. Radary totiž „viděly,“ že řidič ob auto od elektrického SUV začal prudce brzdit a řidič auta jedoucí přímo před elektrickým automobilem nestihl zareagovat a do auta naboural. Ačkoliv nehoda vypadala děsivě, nikdo si naštěstí neodnesl vážná zranění.

Těžko odhadnout, zda by řidič Modelu X stihl na situaci bez zapnutých asistentů bezpečně zareagovat, nebo ne. Z kamerového záznamu se zdá, že brzdící auto neviděl, a tak by po zpozorování havárie musel brzdit velmi prudce, jelikož ani vzdálenost od předešlého auta nebyla příliš velká. V této situaci se autopilot osvědčil a situaci vyhodnotil velmi dobře. Aby však fungoval, je samozřejmě nutné jej nejdříve zapnout, což u řidičů není vždy pravidlem, neboť si často chtějí užít řízení.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments