Domů » Bleskovky » Autonomní vůz poprvé zabil chodce, může za to ale člověk

Autonomní vůz poprvé zabil chodce, může za to ale člověk

Autonomní vůz testovaný společností Uber v americké Arizoně srazil devětačtyřicetiletou ženu, která zraněním následně podlehla. Automaticky řízené Volvo se tak stalo prvním autonomním vozem, který zabil člověka. Ukazuje se, že na vině je ale lidská chyba.

Podobné Volvo společnosti Uber ženu srazilo (Zdroj: Dllu)

Poměrně krátce po nehodě se ukázalo, že hlavní vinu nese samotná oběť – vozovku přecházela ve velmi temném místě a do cesty autu vstoupila zcela náhle. Tento názor sdílí i vedoucí policejního oddělení v Tempe, která řekla, že by nehodě zřejmě nedokázal zabránit ani lidský řidič.

Uber Crash Video

Video zveřejněné tamním policejním oddělením ukazuje kromě nezodpovědného přecházení ještě jednu zajímavou věc. Tou je pohled do interiéru na ženu, která má v případě potřeby zasáhnout a převzít řízení od počítače. Ze záběrů je však evidentní, že žena v době srážky vůbec nedávala pozor a nedívala se z okna – pravděpodobně něco četla na telefonu. Je sice velmi diskutabilní, jestli by její případný zásah něco změnil, ale každopádně si neplnila své povinnosti. Žádné obvinění od státních autorit proti ženě zatím vzneseno nebylo a o možné žalobě ještě nemá jasno ani rodina mrtvé chodkyně.

Uber se do úplného vyšetření nehody rozhodl dobrovolně přerušit všechny jízdy svých autonomních vozů, ale žádné zpřísnění legislativy se pravděpodobně konat nebude. Starosta města, kde k nehodě došlo, ve vyjádření médiím řekl, že se nechystá nijak omezovat provoz autonomních vozů na území své působnosti a stejného názoru je i mluvčí arizonského ministerstva dopravy, který současnou legislativu označil za dostatečnou.

Smutná událost tak nepřímo potvrzuje to, co mnozí zastánci autonomních vozů tvrdí už dlouho – nebezpečím v dopravě jsou zejména lidské chyby.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments