Domů » Bleskovky » Autonomní auto Google způsobilo první nehodu: Umělá inteligence špatně odhadla situaci

Autonomní auto Google způsobilo první nehodu: Umělá inteligence špatně odhadla situaci

Google (respektive Alphabet) najezdil se svými autonomními vozidly po amerických silnicích miliony kilometrů, aniž by způsobil dopravní nehodu. Pár vozů se sice stalo účastníky nehody, vždy však byla zaviněna vnějšími vlivy, případně řidičem, který měl aktuálně vozidlo pod kontrolou. V polovině minulého měsíce však Lexus RX450h řízený umělou inteligencí selhal a střetl se s autobusem.

google

Nejednalo se o nijak závažnou nehodu, vše se stalo na kalifornské dálnici v nízké rychlosti a nikomu se nic nestalo; odnesla to pouze karoserie automobilu. Ten se podle zprávy o nehodě vyhýbal rychlostí 2 mil za hodinu pytlům s pískem a přitom předvídal, že jej pustí autobus jedoucí zhruba 15 mil v hodině. Nestalo se tak, a došlo ke střetu, za nějž Google vzal zodpovědnost na sebe. Jeho software se totiž v provozu neustále učí a snaží se podchytit veškeré situace, které mohou nastat, a vypořádat se s nimi.

116_sni-mek-obrazovky-2015-11-02-v-18-45-13 Nedávno se auta Google učila reagovat na nepředvídatelné děti (více informací)

Aby příliš opatrnou jízdou nedocházelo ke zpomalování provozu, snaží se Google naučit své vozy předvídat chování okolí tak, aby mohly do hry zapojit i jistou dávku lidské drzosti. Po incidentu nicméně upravil vyhodnocovací algoritmus tak, aby se při konfrontaci s velkými vozidly chovala jeho auta spíše defenzivně.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments