Audi TT s futuristickou přístrojovkou se začíná prodávat v ČR: Palubní systém pohání NVIDIA Tegra

Audi uvádí na trh třetí generaci sportovního modelu TT, který se pyšní futuristickou přístrojovkou. Tu tvoří 12,3″ displej pro zobrazování informací, výkon celému systému dodává čip NVIDIA Tegra 3.

Příští týden se na českém trhu začne prodávat třetí generace sportovního vozu Audi TT. Možná si říkáte, zda jste si nespletli web, protože podobné zprávy se na SMARTmanii příliš často nevidí. Ale nebojte se, nespletli. O novém modelu píšeme z toho důvodu, že se jedná o vůbec první komerčně dostupné Audi, které je vybavené futuristickou přístrojovou deskou.

Zapomeňte na klasické budíky, to už dnes nefrčí. Audi jde s dobou a prostor před volantem se rozhodlo zaplnit 12,3″ LCD displejem s rozlišením 1440 x 540 px. Na něm řidič v základním zobrazení vidí nejen otáčkoměr a ukazatel rychlosti, ale i další důležité informace. Virtual cockpit, jak jej Audi označuje, navíc může mít několik podob v závislosti na zvoleném režimu jízdy – ve sportovním módu například na displeji bude dominovat velký otáčkoměr.

 

Přizpůsobí se vašim potřebám

Zatímco na okrajích vidíte budíky, uprostřed se může zobrazovat navigace, seznam rádiových stanic, nejbližší čerpací stanice, obchody, nebo třeba počasí v cílové destinaci. Zajímavě působil i režim „velké navigace“, kdy se přes celou plochu displeje zobrazovala mapa a pouze u okrajů byl prostor pro dva malé budíky. Možnosti využití displeje jakožto hlavního prvku přístrojové desky jsou ale obrovské a dá se očekávat, že Audi v budoucnu bude palubnímu software přidávat další užitečné funkce.

  
Kdo by si nechtěl osedlat takového krasavce?

V případě, že palubní počítač například detekuje téměř prázdnou nádrž, nabídne vám automaticky seznam nebližších čerpacích stanic ve vašem okolí. A podobných vychytávek je v systému celá řada; samozřejmě nechybí ani perfektně fungující propojení s telefonem, které jsme testovali už v naší recenzi předchozí generace Audi Connect.

  

Skrze palubní systém si rovněž vyřídíte e-maily (včetně čtení a hlasového diktování v češtině), zkontrolujete Facebook, Twitter, nové zprávy z nejrůznějších zdrojů (včetně RSS) či informace o dopravních zácpách, letech a vlacích ve vašem okolí. Jako základ pro navigaci posloužily prověřené Google Mapy.

 

V Audi se rovněž zaměřili na detaily. Například otáčkoměr je zobrazován při 60 fps, aby se virtuální ručička pohybovala  plynule s nejvyšší precizností. Fresnelovy efekty – různé odrazy skla displeje v závislosti na úhlu pohledu – jsou věrně imitovány. Proces posunování obsahu, například v seznamech, probíhá podle fyzikálního modelu, který zohledňuje  teoretické faktory, jako je setrvačnost, elasticita nebo tlumení.

V hlavní roli NVIDIA Tegra 3

Hnacím motorem celého palubního systému se stal čip Tegra 3 VCM (quad-core, 1 GHz) se 192 grafickými jádry Kepler. NVIDIA již v minulosti společně s Audi představila vlastní tablet s primárním využitím v automobilu, futuristická palubní deska je tedy výsledkem jejich vzájemné spolupráce.


Palubní systém lze pohodlně ovládat nejen hlasem, ale i tímto kruhovým tlačítkem s touchpadem

Pokud byste si nové Audi TT s futuristickou přístrojovou deskou chtěli pořídit, připravte se na pořádný průvan v peněžence. Základní verze (2.0 TFSI, 169 kW) s šestistupňovou manuální převodovkou vás vyjde na 999 990 Kč s DPH, nicméně samotný systém s MMI Touch musíte dokoupit ve formě příplatkové výbavy za 70 300 Kč, a abyste mohli naplno využívat všech funkcí, připočítejte dalších 14 100 Kč za datový modul GSM/3G/LTE.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku