TOPlist

Asus Zenbook 17 Fold OLED: unikátní ohebný notebook, který nahradí tablet i stolní PC

ASUS Zenbook 17 Fold OLED

Asus přivezl na veletrh IFA vskutku unikátní zařízení. V tiskových materiálech o něm mluví jako o notebooku, avšak Zenbook 17 Fold OLED má mnohem širší záběr. Díky skládací konstrukci a ohebnému OLED displeji poslouží nejen jako kompaktní notebook, ale zároveň i jako tablet nebo stolní počítač.

Asus Zenbook 17 Fold OLED 5 1
Asus Zenbook 17 Fold OLED

Zenbook 17 Fold OLED vypadá v rozevřeném stavu jako ohromný tablet, který ale má tu zvláštní vlastnost, že je možné jej přeložit na půlku. O tom, že se nejedná o žádného střízlíka, hovoří hmotnost i rozměry – zařízení váží 1,5 kilogramu, půdorysné rozměry v rozbaleném stavu činí 378,5 × 287,6 mm. Tloušťka v rozevřeném stavu je 8,7–11,7 mm, v zavřeném naroste na 17,4–31,9 mm.

Za tyto hodnoty zařízení vděčí především obrovskému 17,3″ displeji s poměrem stran 4:3 a rozlišením 2 560 × 1 920 pixelů. Zobrazovač typu AMOLED nabízí přesné zobrazení barev v gamutu DCI-P3. Obnovovací frekvence je bohužel pouze základních 60 Hz, potěší alespoň vysoký jas 500 nitů. Co je ale nejdůležitější, displej je ohebný, přičemž výrobce slibuje, ze přežije minimálně 30 tisíc ohýbacích cyklů.

Asus Zenbook 17 Fold OLED 10 1
Vnitřní uspořádání Asusu Zenbook 17 Fold OLED

Kloub pracuje v rozsahu 180°, takže je na uživateli, jak bude zařízení používat – jako tablet, jako knihu, jako 12,5″ notebook s virtuální klávesnicí, nebo s pomocí integrovaného stojánku jako stolní počítač.

Pro poslední dva režimy má Asus navíc připravené speciální příslušenství v podobě Bluetooth klávesnice, kterou lze v notebookovém režimu umístit přímo na spodní část displeje, nebo v režimu stolního počítače před něj. Klávesnice má plnohodnotnou velikost a obsahuje i touchpad.

Zpět ale k samotnému počítači. V jeho útrobách tiká procesor Intel Core i7-1250U s grafikou Intel Iris Xe ve spolupráci s až 16 GB RAM. Úložiště může mít kapacitu až 1 TB.

Asus Zenbook 17 Fold OLED 6
Ohyb je v praxi téměř neviditelný

Stroj se pyšní certifikací Intel Evo, takže se můžete těšit nejen na vysoký výkon, ale také bleskurychlé spouštění, moderní konektivitu a vysokou výdrž. Na jeho těle najdeme dva USB-C porty s podporou protokolu Thunderbolt 4 a 3,5mm audio jack. Bezdrátovou konektivitu zastupují Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2. Energii dodává integrovaný 75Wh akumulátor, který je možné dobíjet výkonem až 65 wattů.

ASUS Zenbook 17 Fold OLED 4

Zenbook 17 Fold OLED nabízí čtveřici reproduktorů s certifikací Harman Kardon a podporou zvuku Dolby Atmos. Dále má 5Mpx webkameru, kterou doprovází infračervené senzory pro rozpoznávání uživatele podle obličeje v rámci funkce Windows Hello. Operačním systémem je Windows 11.thinkpad fold 1Nepřehlédněte

Lenovo na CES přivezlo první počítač s ohebným displejem. Cenou odradí

Cena a dostupnost

Asus Zenbook 17 Fold OLED dorazí na český trh ve 4. kvartále letošního roku, jeho cena bude startovat na 89 990 korunách vč. DPH.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku