Cena:

ASUS TUF Gaming Dash F15: lehký, tenký a odolný notebook pro příležitostné hráče

ASUS TUF Gaming F15 1

Společnost ASUS nám v rámci digitálního veletrhu CES servíruje jeden povedenější notebook za druhým a zjevně stále nemá dost. Po včerejší ROG prezentaci dnes přicházejí další počítače, mezi nimi i odolný herní notebook ASUS TUF Gaming Dash F15.

ASUS TUF Gaming F15 1

ASUS TUF Gaming Dash F15: lehký, tenký, odolný

Představená novinka není takovou bestií jako nové notebooky z herní řady ROG, nicméně i zde si přijdou příležitostní hráči na své, zvláště pak, vyžadují-li od svého počítače zvýšenou mechanickou výdrž. ASUS TUF Gaming Dash F15 splňuje armádní odolnost STD 810G, takže by měl ustát nějaké ty pády, vysoké a nízké teploty a rychlé přechody mezi nimi. I přes tyto benefity je ale počítač ve své kategorii poměrně subtilní – váží 2,1 kg a v pase mu naměříte 19,9 mm.

ASUS TUF Gaming F15 4

Veškeré dění se bude odehrávat na 15,6“ displeji, který bude nabízen ve dvou provedeních – s Full HD rozlišením a obnovovací frekvencí 144 Hz, nebo s Full HD rozlišením, obnovovací frekvencí 240 Hz a pokrytým 100 % sRGB gamutu. Pod kapotou tohoto stroje tikají procesory Intel Core z rodiny Tiger Lake H series, které bude možné zkombinovat s grafickou kartou NVIDIA RTX 3070. Výrobci se podařilo do tohoto počítače umístit účinné chlazení, které se má dokonce starat o samočištění, pokud by došlo k ucpání výdechů.

Počítač půjde do prodeje v mnoha paměťových konfiguracích. Na desce můžete dostat napájených 8 nebo 16 GB RAM, s pomocí dodatečných slotů bude možné RAM navýšit až na 32 GB. Úložiště typu NVMe může dosahovat až kapacity 1 TB. Portová výbava zahrnuje jednu USB-C (Thunderbolt 4), 3 USB-A, HDMI 2.0, sluchátkový jack, LAN a zámek Kensington. Nechybí ani proprietární nabíjecí port podporující výkon 200 Wattů, počítat lze ale dobíjet i skrze USB-C (PD) polovičním výkonem. Akumulátor disponuje slušnou kapacitou 76 Whr.

Špičkově řešené chlazení

Pokročilý systém chlazení umožňuje notebooku Dash F15 využívat ty nejlepší procesory i ve velmi tenkém těle. Rozměrný rozvaděč tepla a pět měděných tepelných trubic přenáší teplo z procesoru, grafické karty, její VRAM paměti i napájecí kaskády do čtyř chladičů. Každý z nich je vybaven tenkými žebry, které rozšiřují jejich plochu a minimalizují odpor proudění vzduchu, čímž dochází k lepšímu odvodu tepla.

Dva ventilátory ženou vzduch ven přes čtyři výstupy rychleji a tišeji, než je v extrémně tenkých provedeních notebooků běžné. Ventilátory n-Blade jsou speciálně tvarované pro dosažení vyššího objemu přenášeného vzduchu. Jsou vyrobeny ze speciálního polymeru se strukturou z tekutých krystalů, která poskytuje prostor pro 83 lopatek v každém ventilátoru. I přes jejich vysoký počet jsou lopatky dostatečně odolné, aby vydržely provoz při vysokých otáčkách. Takto vysoká hustota otáček umožňuje každému ventilátoru nasávat i odvádět více vzduchu během otočení, takže chladí komponenty rychleji. Technologie 0dB vypne ventilátory pokud jsou v režimu tichého provozu teploty procesoru a grafické karty nízké. Při nízkém vytížení je proto chlazení notebooku naprosto tiché.

Samočisticí modul chlazení udržuje dlouhodobou stabilitu i výkon, protože zabraňuje hromadění nečistot a prachu na důležitých komponentech, jako jsou lopatky ventilátoru a žebra chladiče. Nově vylepšené protiprachové tunely jsou kratší, takže uvolňují místo pro větší objem vzduchu kolem ventilátoru. I přesto však směrují částečky pryč od důležitých součástí. Uživatelé mohou upravovat nastavení notebooku Dash F15 pomocí profilů provozních scénářů, je tedy možné plynule přepínat mezi třemi provozními režimy, které kombinují různou intenzitu chlazení a výkonu.

Režim Turbo zajišťuje maximální výkon a rychlost ventilátorů pro zvládání náročných úkolů, zatímco režim Performance optimalizuje rychlost a hluk pro poskytnutí co možná nejlepšího herního zážitku. Režim Silent snižuje výkon a hluk při nízkém vytížení, jako je prohlížení webu či přehrávání videa. Profily provozních scénářů lze nastavit tak, aby se aktivovaly automaticky po spuštění konkrétních aplikací či her. Můžete také změnit další nastavení systému, jako je profil zobrazení nebo akce po stisknutí tlačítka Windows.

Cena a dostupnost

Na potvrzení ceny a dostupnosti nových počítačů od ASUSu zatím čekáme. Na českém trhu by se měly objevit ještě v průběhu prvního kvartálu.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.