Asus ROG Mothership: když zkřížíte Surface a herní all-in-one počítač

Asus do Las Vegas přivezl několik zajímavých počítačů, z nichž ovšem nejvíce vybočuje zařízení nazvané ROG Mothership. Jedná se o zařízení z herní edice Republic of Gamers, které v sobě kombinuje konstrukci známou z počítačů Surface, avšak s výrazně vyššími rozměry, hmotností a hlavně výkonem.

Je libo 4,7kg tablet?

Pokud si odmyslíme připojitelnou klávesnici, tak můžeme říci, že ROG Mothership je tablet se stojánkem. Od běžných tabletů se však liší zejména svojí velikostí a hmotností; má totiž 17,3palcový displej a váží 4,7 kg. Nic, co byste si s sebou vzali na čtení do vlaku. ROG Mothership je především herní zařízení, takže se můžeme těšit na ultrarychlý displej se 144Hz panelem, odezvou 3 ms a podporou G-Sync. Fyzické rozlišení je bohužel pouze Full HD, za což vám při hraní náročných her poděkují výpočetní komponenty.

Ultravýkonný procesor a tři SSD

Uvnitř „tabletu“ tepe procesor Intel Core i9-8950HK, který může dosáhnout taktu až 4,78 GHz, v tom případě je však nutné využít speciálního Turbo módu, který zároveň aktivuje pokročilý systém chlazení. Procesoru může při práci pomáhat až 64 GB RAM, vnitřní úložiště může být tvořeno až třemi SSD disky s kapacitou 512 GB s možností propojení skrze Raid 0. U herního zařízení je pochopitelně nejdůležitější grafická karta, v tomto případě byla osazen nově představený akcelerátor GeForce RTX 2080 s vlastními 8 GB GDDR6 paměti.

Na těle počítače najdeme bohatou portovou zásobu – jedno USB-C (Thunderbolt 3), čtyři USB-A, HDMI, slot na klasické SD karty a ethernetový port. K nabíjení slouží dva porty zvládající výkon až 280 Wattů. Nechybí ani kamerka pro autentizaci uživatele skrze službu Windows Hello a výkonné 16W reproduktory.

Polohovatelná herní klávesnice s podsvícením

Příjemnou specialitkou je funkce umožňující odklopit stojánek pouhým poklepáním na počítač. Do provozuschopného stavu jej tak zvládnete uvést jednou rukou. Připojitelná klávesnice umí zářit všemi barvami, touchpad má orientovaný na pravou stranu a je možné si do něj promítnout klasický numerický blok kláves. Klávesnice může být k tabletu připojená jak fyzicky, tak bezdrátově, v druhém případě se podsvícení vypne.

ROG Mothership má být celosvětově dostupný až ve druhém čtvrtletí příštího roku, cena zatím oznámena nebyla.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku