Zdroj: Jiří Hrma

Asus a Intel posouvají hranice nejen pro herní notebooky. Prim hraje unikátní chlazení

Tchajwanská společnost Asus je ve světě známá především pro své notebooky, v jejichž výrobě patří mezi lídry na trhu. Každý rok nám jich v redakci přistane hned několik na recenzi a jen zřídkakdy jim vytýkáme něco zásadního. Asus se přitom nebojí experimentovat s netradičními řešeními, která mnohdy posouvají hranice toho, jak je možné tato zařízení používat.

OLED panely jsou pro Asus stěžejní technologií

Jednou z předností Asusu je stále častější nasazování OLED panelů – pokud omezíme trh pouze na zařízení využívající tuto technologii, bude mu dominovat tchajwanský výrobce s 68% podílem, alespoň podle údajů analytických společností GFK a NPD. V budoucnu chce Asus nasadit OLED panely nejen do svých prémiových zařízení, ale také do těch cenově dostupných.

Asus Performance Zilina 15
Asus VivoBook K3502ZA patří mezi nejprodávanější notebooky tchajwanského výrobce

Především v našem regionu vidí Asus velký potenciál pro růst. Aktuální podíl na východoevropských trzích je v případě Asusu 28 procent, přičemž v segmentu herních notebooků očekávají na Tchaj-wanu meziroční nárůst o 30 procent. To nejsou úplně špatná čísla, obzvláště s ohledem na globální nedostatek komponent, probíhající válku na Ukrajině či dobíhající pandemii.Asus ZenBook UX5400E recenzeNepřehlédněte

Recenze Asus ZenBook 14X OLED: když jeden displej nestačí

Asus přitom naslouchá svým zákazníkům. Podle průzkumu společnosti KANTAR z roku 2019, který provedla na vzorku 11 tisíc respondentů v 10 zemích, staví uživatelé na první místo téměř výhradně výkon zařízení, poté výdrž na baterii a na třetím místě se povětšinou objevovala kvalita displeje.

Vyšší řada procesorů nemusí být automaticky ta nejvýkonnější

Co se týče výkonu, v tomto ohledu vsází Asus v poslední době na procesory Intel Core i7 série H, tedy 12. generaci. Na první pohled se může zdát, že jde o pokles oproti Intel Core i9 11. generace, avšak řečí čísel je to přesně obráceně – v benchmarku Cinebench R20 získala 11. generace procesoru od Intelu 4 878 bodů na více jádrech, zatímco aktuální 12. generace se může pyšnit 5 345 body.

Asus Performance Zilina 14
Asus Zenbook UX7602ZM cílí především na profesionály

Vyšší řada tedy nemusí vždy automaticky znamenat vyšší výkon. Znatelný nárůst výkonu je především při mezigeneračním srovnání procesorů ze stejné řady: u procesorů Intel Core i5 jde o 2,5× vyšší výkon, zatímco Intel Core i7 se pyšní 2,7× vyšším výkonem.

Jeden by mohl namítnout, že s vyšším výkonem přichází také vyšší spotřeba. To je sice pravda, avšak pokles výdrže je v praxi prakticky zanedbatelný, obzvláště pokud vezmeme v potaz razantní navýšení výkonu. Konkrétně při přehrávání videa na stroji Vivobook 15 dosáhla 11. generace času 11 hodin, 15 minut a 42 sekund, zatímco 12. generace zvládla přehrávat video 11 hodin, 2 minuty a 51 sekund.Asus ZenBook Pro 14 Duo OLED 07Nepřehlédněte

Recenze Asus ZenBook Pro 14 Duo: dvojí pohled na věc

Asus klade důraz na výkon především s ohledem na budoucnost, přičemž počítá s dynamickým rozvojem metaverse. Právě ten má například podle Credit Suisse Report potenciál až 20× navýšit objem přenesených dat během následujících 10 let, nemluvě o připravovaném rozvoji sítí 6. generace a zvýšených nároků na výkon. S navyšováním výkonu je přitom podle Asusu nutné začít už nyní, neboť lidé vlastní jeden notebook v průměru 4–7 let.

Chlazení má Asus v malíku

Vysoký výkon ovšem přináší jeden zásadní problém – zvyšující se množství odpadního tepla. S tím se Asus vypořádává na třech frontách, konkrétně s pomocí vlastního typu ventilátorů, vylepšeného proudění vzduchu a 3D výparníkových komor.

Asus Performance Zilina 03
Vysoký výkon, dobrá výdrž na baterii a tenká konstrukce – tím se snaží Asus zaujmout širokou masu uživatelů

Aktuální 2. generace ventilátorů IceBlade disponuje až 87 lopatkami o tloušťce 0,2–0,3 milimetru, které umožňují lepší proudění vzduchu, vyšší efektivitu a především nižší hlučnost. Nové motory ventilátorů určených pro chlazení procesorů H45 od Intelu (12. generace) disponují duálními výdechy a o 17 % zvýšeným průchodem vzduchu. V tichém režimu díky tomu vydávají pouze 25 dBA, ve standardním režimu 38 dBA a v režimu výkonu 45 dBA. K lepšímu odvodu tepla napomáhají také dvojité tepelné trubice o průměru 6 a 8 milimetrů.

Díky lepšímu chlazení disponují nové notebooky od Asusu lepším rozvrstvením chlazení v rámci šasi. Zatímco Vivobook X513 (28W) dosahoval maximálních teplot téměř 50 °C a byl horký prakticky po celé konstrukci, u nových Vivobooků X1503 (45W) teplota nepřesahuje 45 °C a koncentruje se především na oblast, kde se nachází CPU. S vylepšeným chlazením přichází také inteligentní vypínání ventilátoru v případech, kdy nejsou potřeba – typicky při využívání kancelářských a méně náročných aplikací.Asus ROG Scar G533Q recenzeNepřehlédněte

Recenze Asus ROG Strix SCAR G533QS: výkon na prvním místě

Model Zenbook Pro 16X UX7602 jde co se týče chlazení ještě o kus dále, neboť jako jediný aktuálně disponuje 3D zahnutou výparníkovou komorou. Díky unikátnímu designu nabídne komora o 10 W vyšší výkon a má o 25 % tenčí tepelné trubice, než jak tomu je u tradičních designů. Zároveň umí odvádět vzduch do třech směrů, což znatelně zrychluje chlazení. Lepšímu chlazení napomáhá také přepracovaná technologie Active Aerodynamic System Ultra, která snižuje teplotu o celých 7 °C, zlepšuje průchod vzduchu o 30 % a nasává studený vzduch na 3 místech.

Asus Performance Zilina 13
U všech notebooků od Asusu hraje prim chlazení

Spojení firem Asus a Intel bezesporu nese ovoce a může nabídnout vysoký výkon v tenkém těle nejen náročným hráčům, ale také běžným uživatelům. Ti jistě ocení také zvyšující se podíl OLED modelů, jenž se pyšní lepšími barvami i pozorovacími úhly a také stále se zlepšujícím chlazením, díky kterému notebooky neztrácí výkon a také se zvyšuje jejich životnost.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku