Cena:

ARM představuje novou generaci grafických čipů s vysokým výkonem

Britská společnost ARM zabývající se vývojem mobilních procesorů v pondělí oznámila trojici grafických akcelerátorů druhé generace vycházející z Mali-T600. Grafické čipy nesou označení Mali T-624, Mali T-628 a Mali T-678, přičemž všechny varianty vycházejí z architektury Midgard. První dva jmenované (T-624 a T-628) grafické akcelerátory obsahují čtyři a osm výpočetních jader a své uplatnění mají primárně nalézt v chytrých telefonech a SmartTV. Varianta Mali T-678 označovaná jako prémiová je pak určena pro osazení v tabletech. Celé trio má dle slov výrobce nabídnout zhruba o 50 procent vyšší výkon a v neposlední řadě i nižší spotřebu elektrické energie. Nová generace GPU od společnosti ARM si údajně hravě poradí i s přehráváním videa v rozlišení 4K a dokonce i 8K.

  

Nemalé procento uživatelů zcela nepochybně potěší informace, že s příchodem nové řady grafickým čipů se můžeme těšit na herní tituly, které budou srovnatelné s těmi, které jsou k mání pro dnešní konzole. Jako třešničku na dortu zástupci společnosti uvedli nový grafický kompresní kodek nazvaný ASTC (Adaptive Scalable Texture Compression), který firma vyvinula vlastními silami. S jeho pomocí budou moci vývojáři využívat komprese textur napříč celou aplikací a zvolit optimální formát a přenosovou rychlost pro pro každý případ použití.

Tento kompresní standart by měl nejen ulehčit vývojářům život, ale i pomoci snížit výpočetní výkon potřebný k běhu aplikace, což by mohlo přinést rychlejší odezvy a nižší energetickou náročnost. ARM bohužel neprozradil, kdy počítá s komerčním nasazením. Osobně se domnívám, že se tak stane koncem letošního či spíše začátkem příštího roku. Co je však v tuto chvíli jisté, že Samsung má o novou generaci GPU veliký zájem. Je proto velmi pravděpodobné, že u nových produktů řady Galaxy se s těmito grafickými akcelerátory setkáme v praxi.

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.