Domů » Bleskovky » Applu poprvé za 13 let klesly tržby: Meziročně prodal méně iPhonů, iPadů i Maců

Applu poprvé za 13 let klesly tržby: Meziročně prodal méně iPhonů, iPadů i Maců

Nelze růst do nekonečna, dokonce ani v případě, že má společnost ve svém logu obrázek nakousnutého jablka. Apple od roku 2003 vykazoval každé čtvrtletí bez výjimky meziroční nárůst tržeb, a tak se nelze divit, že čísla z posledního kvartálu mohou šokovat – tržby ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce klesly o 13 procent na 50,6 miliard dolarů, zisk klesl dokonce o 23 % na 10,5 miliard dolarů. Nutno podotknout, že Apple podobná čísla v minulém čtvrtletí predikoval, navíc stále se jedná o částky, o nichž si může většina konkurentů nechat jen zdát.

Pokles tržeb má na svědomí především slabší poptávka po hardwaru, vůbec poprvé od svého debutu v roce 2007 meziročně klesl počet prodaných iPhonů. Jablečný telefon si od ledna do března letošního roku koupilo 51 milionů zájemců, což je o 17 procent méně než loni. Prodejní čísla mohl povzbudit iPhone SE, ovšem Apple jej začal prodávat až 31. března, tedy v poslední den prvního čtvrtletí.
Klesající zájem o tablety nedokázal zastavit ani nový iPad Pro, Apple prodal v prvním kvartále 10,2 milionů iPadů, což je o 19 procent méně než ve stejném období v loňském roce. Pokles se nevyhnul ani třetí kategorii jablečného hardwaru, počítačům Mac. Apple jich prodal 4 miliony, tedy o 13 procent méně než loni, což zhruba kopíruje pokles celého trh s počítači. Prodeje hodinek Apple Watch bohužel Apple stále tají.

Pád zisků a tržeb Apple zdá se nebude v tomto čtvrtletí ojedinělý, naznačuje jej i výhled do dalšího čtvrtletí, v němž jablečný gigant očekává tržby mezi 41 – 43 miliardami dolarů; loni to přitom bylo 58 miliard. Cena akcií Apple bezprostředně po oznámení výsledků klesla o více než 8 procent, přesto zůstává ředitel společnosti Tim Cook s finančními výsledky společnosti spokojen; aby také ne – hotovost na níž Apple sedí, činí aktuálně 223 miliard dolarů.

apple stock

Opětovné oživení růstu by mohl přinést třetí kvartál, v němž budou tradičně představeny nové iPhony. Podle posledních spekulací ale nepřinesou žádné odzbrojující množství novinek, to si Apple údajně schovává až na příští rok (více informací).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
39 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments