Domů » Články » Apple zveřejnil finanční a prodejní výsledky za druhé čtvrtletí: Jak se mu dařilo?

Apple zveřejnil finanční a prodejní výsledky za druhé čtvrtletí: Jak se mu dařilo?

Apple je v posledních měsících pod tlakem. Spekuluje se, jestli společnost stále dokáže přinášet výrazné inovace a dále růst. Pojďme se podívat, jak se společnosti dařilo v druhém kvartálu letošního roku.

Apple tradičně oznámil své finanční výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. V prvním kvartále došlo k poklesu zisku a mezi iPady začal dominovat model Mini. Výsledky byly velmi očekáváné, jelikož po letech bezprecedentního růstu začíná jablečný gigant čelit tvrdší konkurenci a jeho akcie poslední měsíce nemilosrdně padají. 

Klíčové body:

  • Příjmy: 35,3 miliardy dolarů
  • Zisk: 6,9 miliardy dolarů
  • Prodeje iPhone: 31,2 mil.
  • Prodeje iPad: 14,6 mil.
  • Prodeje Mac: 3,75 mil.
  • Prodeje iPod: 4,57 mil.

Apple dosáhnul příjmů 35,3 miliardy dolarů a zisku 6,9 miliardy dolarů. To je podobná úroveň příjmů jako v loňském roce, ale zisk se snížil o 21,6 % z loňských 8,8 miliardy dolarů. Obě čísla jsou poklesem i v porovnání s prvním kvartálem letošního roku, kdy společnost dosáhla zisku 9,5 miliardy dolarů a tržeb 43,6 miliardy dolarů. Výsledek odpovídá cyklickému vývoji příjmů společnosti a dopadly podle očekávání analytiků.

iPhone a iPad

Prodeje jablečného telefonu pokračují v růstu, prodalo se 31,2 milionu zařízení, oproti loňským 26 milionům. Hůře na tom byl tablet iPad, jeho prodeje klesly ze 17 milionů na 14,6 milionu. Propad byl očekáván, v loňském roce společnost zahájila prodej iPadu třetí generace ve druhém kvartálu. Došlo i k poklesu průměrné ceny (ASP) zařízení se systémem iOS. Průměrná cena iPadu klesá již osmé čtvrtletí v řadě a dnes je na 436 dolarech. Za poklesem bude převážně stát přesun zákazníku k levnějšímu iPadu Mini a pokračující prodeje levnějšího iPadu 2. Průměrná cena iPhonu stagnovala, ale nyní dochází k jejímu propadu na historicky nejnižší částku – 581 dolarů. Hlavním důvodem bude popularita starších modelů iPhone 4 a 4S, které byly největšími tahouny růstu v tomto čtvrtletí.

Počítače Mac a přehrávač iPod

Prodeje počítačů Mac a přehrávačů iPod již nejsou pro společnost klíčovým byznysem a tvoří jen menší část příjmů a oba zaznamenali mírný pokles. Společnost prodala 3,75 milionu počítačů Mac, ve srovnání s loňskými 4,02 milionu. Prodeje přehrávačů iPod klesají již delší čas a za minulé čtvrtletí jich společnost dodala 4,57 milionu, což je 32% meziroční propad.

 

Část analytiků očekávala horší výsledky, proto jsou reakce chladné. Všichni napjatě očekávají, co Apple představí na podzim. Poslední dobou se množí spekulace, že společnost již nedokáže dál inovovat a Apple bude muset tento sentiment rozbít. Něco naznačil již finanční ředitel Peter Oppenheimer, který prohlásil, že na podzim toho můžeme očekávat opravdu hodně a na opravdu nové produkty se můžeme těšit v průběhu roku 2014. Očekává se větší změna designu iPadu, další generace iPhone a možná i levnější varianta telefonu, která by v současném tržním prostředí měla značný význam. Druhá generace iPadu Mini nejspíš přijde později, ale stále se jedná pouze o nepotvrzené informace.

David Podzimek

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).