Apple žaluje bývalého zaměstnance, údajně kradl obchodní tajemství

apple keyboard 2020 recenze

Obchod je mnohdy tvrdý a konkurence nelítostná. Ačkoli se velké firmy snaží své intelektuální vlastnictví chránit, jak jen mohou, jen velmi obtížně zabráníte tomu, aby některý ze zaměstnanců citlivé údaje vynášel. To se údajně také stalo v případě matadora Simona Lancastera, který pro Apple celých 11 let pomáhal designovat MacBooky. Apple se jeho případ rozhodl řešit žalobou, nikoli jen ostrou domluvou.

„Desítky tisíc zaměstnanců Applu každý den neúnavně pracují na nových produktech a službách, které mají jejich uživatelům pomoci změnit svět. Krádež intelektuálního vlastnictví podkopává jejich snahy, poškozuje Apple a jeho zákazníky,“ stojí ve vyjádření firmy z Cupertina. Podle Applu byl Lancaster v kontaktu se svým korespondentem z řad novinářů od roku 2018.

Lancaster dlouhá léta pracoval v Applu na nových noteboocích

Na jaře roku 2019 podle žaloby kontaktoval korespondenta s žádostí o prozkoumání domněnek týkajících se Applu, které „by mohly poškodit jeho startup“. Žaloba taktéž tvrdí, že krátce po tomto rozhovoru se Lancaster svěřil třetí straně, že jeho kontakt napíše reportáž o jeho startupu, který v té době získal investici v hodnotě jednoho milionu dolarů.

Nepřehlédněte – MacBook Pro 13 s Intelem (2020): důstojný nástupce?

V říjnu 2019 sdělil Lancaster svému korespondentovi, že se chystá Apple opustit, a nabídl mu příběh „veterána Applu, který opouští korporát kvůli svému startupu“. Ten se ho v rámci konverzace zeptal na informace o tajemném „Projektu X“. Před odchodem se Lancaster ještě stihl zúčastnit schůzky týkající se tajemného projektu, vyžádal si dokumenty obsahující střežené informace a přistupoval pod svými přihlašovacími údaji do systémů Applu.

Co je tajemný „Projekt X“?

Jestli se průmyslová špionáž a krádež utajených informací potvrdí, nečeká Lancastera procházka růžovou zahradou. Kromě hrozby vězení a tučné pokuty se také vyřadí z pracovního trhu – kdo by totiž chtěl zaměstnat člověka, který vynáší utajené informace? Nezodpovězenou otázkou bohužel zůstává, na čem Simon Lancaster v Applu pracoval a co je onen tajemný „Projekt X“.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku