- Funkce detekce nehody v rámci Apple Watch zachraňuje životy
- Začátkem nového roku funkce upozornila na dvě potenciálně smrtelné nehody
- Záchranné složky si funkci pochvalují, i když se ve 75 % případů ukáže jako falešný poplach
Chytrá funkce Apple Watch, která v případě detekce automobilové nehody zavolá o pomoc, byla na začátku svého uvedení vystavena nejedné kontroverzi. Za tu mohlo především samovolné spuštění funkce i v případě, kdy k žádné nehodě nedošlo. Časem se nicméně ukázalo, že tato vychytávka umí i zachránit lidské životy, jak to dokazuje nejnovější případ z města Lake Pleasant, které se nachází v americkém státě Arizona. Funkce detekce nehody na hodinkách Apple Watch pomohla záchranným složkám najít muže, který se stal účastníkem ranní autonehody.
Apple Watch zachraňují životy
Jak upřesnil úřad šerifa okresu Yavapai, dispečink obdržel textovou zprávu z hodinek Apple Watch 30letého muže s informacemi o jeho poloze a zprávou, že mohl mít autonehodu. Na základě těchto informací byly na místo nehody vyslány pátrací a záchranné týmy. Dotyčného uživatele Apple Watch se nakonec podařilo najít až o několik hodin později, přičemž od původního místa nehody se vzdálil přibližně pět kilometrů. I přesto je nutné podotknout, že bez upozornění z Apple Watch by jej pátrací a záchranný tým v první řadě vůbec nehledal.
Nejedná se nicméně o jediný případ, při kterém sehrály Apple Watch klíčovou roli. Záchranáři v okrese Maury v Tennesee si také pochvalují, že je funkce detekce nehod hodinek na Nový rok upozornila na vážnou nehodu. V tomto případě byl iPhone řidiče při nehodě vyhozen z auta, ale přesto byl schopen kontaktovat záchranné složky jeho jménem. „Podařilo se nám narazit na místo, kde uprostřed potoka leželo auto,“ řekl jeden z hasičů okresu Maury. „Naštěstí se cestujícímu ve vozidle podařilo bezpečně dostat ven, ale kdyby byl ve vozidle uvězněn nebo byl v bezvědomí, oznámení na iPhone by mu rozhodně zachránilo život.“
Úředníci okresu Maury tvrdí, že volání v rámci detekce nehod pomocí iPhonu se zhruba ve 75 % případů ukáže jako falešný poplach. Přesto tyto záchranné týmy říkají, že raději dostanou falešná volání, než aby zmeškali skutečnou nouzovou situaci.