TOPlist

Apple vylepšil Siri o ChatGPT. Podporuje konečně češtinu?

Nová podoba Siri
  • Hlasová asistentka Siri dostala ke svým 13. narozeninám celou řadu nových funkcí
  • Díky hluboké integraci s aplikacemi bude umět lépe vyhledávat a sumarizovat informace
  • Později v tomto roce doplní Siri také přímo integrovaný chatbot ChatGPT od OpenAI

Apple představil to, na co celý svět čekal – vlastní sadu funkcí umělé inteligence, které říká Apple Intelligence. Velkou porci pozornosti dostala hlasová asistentka Siri, která byla představena již před 13 lety. Nyní představil vizi zbrusu nové Siri, se kterou má dle vlastních slov ještě hodně ambiciózní plány.

Siri v novém díky Apple Intelligence

Kromě toho, že Siri dostala nové logo a nové rozhraní, naučila se i nové funkce díky umělé inteligenci Apple Intelligence přímo na zařízení. Siri nově umí mnohem lépe pracovat s aplikacemi, vašimi daty a pomáhat vám vyhledávat informace napříč celým systémem, ať už jste na iPhonu, iPadu, či Macu. Kromě hlasových pokynů tak po novu můžete Siri váš požadavek jednoduše napsat.

Nové rozhraní Siri
Přepracované rozhraní Siri, nově umožňuje i textové vstupy

Jednou ze zajímavých demonstrací toho, jak Siri chápe souvislosti, bylo to, když se prezentérka zeptala Siri na vyhledání obrázků její kamarádky v New Yorku, na kterých obléká růžový kabát. Asistentka také dokáže lépe vyhledávat v textu – stačí se zeptat, kde všude jste hovořili/psali o iPhonu 15, a Siri udělá výtah.

Na dalším působivém demu Siri dokázala z fotografie řidičského průkazu vyextrahovat patřičné informace (jméno, datum narození, číslo průkazu) a rovnou je vyplnit do internetového dotazníku. To vše automaticky a bez nutnosti, abyste informace sami hledali.

V jiné ukázce Siri dokázala vyhledat informace o pořízené letence a naplánovat cestu z letiště i na letiště. Využila k tomu jak data o dopravních spojích z Apple Map, tak informace z e-mailu o tom, kde máte hotel a v kolik hodin máte naplánovaný check-in. Přitom Apple láká na to, že hlubší integrace Siri do aplikací na vašich zařízeních bude následovat později v tomto roce.

Siri a čeština?

Pak ale Apple vytáhl bombu. Siri bude nabízet plnou integraci chatovacího robota ChatGPT od OpenAI. Uživatelé se nebudou muset registrovat a odesílat svá soukromá data ven – stačí pouze v rozhraní Siri překliknout na ikonku ChatGPT a položit stejnou otázku i umělé inteligenci od Sama Altmana.

ChatGPT a integrace do Siri/iOS 18

Nabízí se však i otázka, jak to bude s podporou jazyků, dostala Siri nějaké nové, například češtinu? Na tuto otázku zatím nemáme konkrétní odpověď potvrzenou od Applu, nicméně z logiky věci vyplývá, že po přepnutí na asistenta ChatGPT budete moci klidně používat český jazyk, který tento nástroj díky velkému jazykovému modelu podporuje. Siri jako taková zatím zůstane stále bez nativní podpory češtiny.

Vylepšená Siri bude součástí iOS 18, iPadOS 18 a macOS 15 Sequoia již v betaverzích během července, v ostré verzi pak na podzim tohoto roku. Integrace s ChatGPT dorazí později letos. Ještě je důležité zmínit, že funkce spojené s Apple Intelligence budou fungovat pouze u uživatelů používajících v systému americkou angličtinu.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku