Sledujte nás na YouTube

Apple vydal třetí beta verzi systému iOS 5: Opravuje stovky chyb

Po 17 dnech ladění a testování vydal Apple v pořadí již třetí beta verzi operačního systému iOS 5, jež by měl být ve finální verzi dostupný v průběhu podzimu. Kromě toho Apple uvolnil třetí betu iTunes 10.5, která je pro nahrání nové verze iOS 5 vyžadována. Seznam změn je opravdu rozsáhlý a my vám v tomto článku přiblížíme ty nejzásadnější.

Testovací beta verze operačního systému iOS 5 mohou používat pouze uživatelé, kteří mají své “iZařízení” registrované do vývojářského programu, pro normální smrtelníky není tato verze dostupná. V druhé betě Apple zpřístupnil funkci pro automatickou aktualizaci systému skrze nabídku v nastavení, takže se očekávalo, že třetí beta už by se mohla stahovat over the air. Nakonec se tak ale nestalo a *.ipsw soubor je nutné stáhnout z vývojářské sekce na webu Apple, protože při ověření aktualizace přímo z telefonu se stále objevuje hláška, že žádný update zatím není dostupný. Včera uvolněná beta nese označení 9A5259f a celkem je dostupná v devíti variantách pro různá zařízení (iPad 2 Wi-Fi + 3G, iPad 2 Wi-Fi, iPad 2 Wi-Fi + CDMA, iPad, iPhone 4, iPhone 4 CDMA, iPhone 3GS a iPod Touch 3G/4G).

 -

Apple v iOS 5 přidal jednoduchého průvodce, skrze kterého je možné provést rychlou konfiguraci systému. Najdete zde například volby pro nastavení MobileMe účtu či připojení do bezdrátových sítí. V třetí beta verzi zde přibyla položka s možností vypnutí polohových služeb (zaměření skrze GPS, Wi-Fi a BTS). Přímo v nastavení najdete informace o tom, které systémové aplikace polohových služeb využívají – fialová šipka v přehledu u položky značí, že daná služba zrovna používá vaši pozici, šedá šipka signalizuje, že služba vaši pozici používala v uplynulých 24 hodinách. Je pravda, že podobná nabídka se objevila už v iOS 4.3, nicméně zde je o něco podrobnější a navíc je součástí inicializačního průvodce.

- - -

Další zajímavou funkcí je Assistive Touch. Jde o speciální nabídku akcí, kterou je možné vyvolat speciálním gestem na displeji. Stejně tak si můžete nastavit gesta vlastní; skrze zobrazenou nabídku pak můžete třeba otočit obraz, aktivovat vibrační profil, odeslat e-mail nebo spustit libovolnou aplikaci. Možnosti nastavení jsou opravdu rozsáhlé a snad se později dočkáme i regulace jasu či rychlého vypínání jednotlivých modulů v telefonu. V iOS 5 beta 3 se Assistive Touch objevuje vůbec poprvé a podle prvních reakcí je nástroj zatím dost zabugovaný, ale Apple má ještě spoustu času na finální doladění a v budoucnu se z něj může stát užitečná pomůcka pro snadnější ovládání iOS zařízení.

- -

Zařízení s iOS 5 beta 3 není možné synchronizovat se staršími verzemi iTunes, je tedy opět nutné stáhnout nově vydanou verzi 10.5 (beta 3). Opravena byla také chyba, která v přehledu obsazené paměti v iTunes signalizovala prostor pro fotografie jako “Other”, nyní už se zde správně zobrazuje nápis “Pictures”. Rovněž byla zlepšena bezdrátová synchronizace iOS zařízení s iTunes. Pokud používáte iMessages, připravte se na to, že po aktualizaci budete moci komunikovat pouze s uživateli s iOS 5 beta 2/3. Došlo totiž k dalším úpravám komunikačního protokolu, který není zpětně kompatibilní s první betou iOS 5. iOS 5 beta 3 dále opravuje stovky drobných chyb a zlepšuje celkovou stabilitu systému. Drobných změn se dočkaly také aplikace Kalendář, GameCenter, iBooks, úložiště iCloud, Upomínky a webový prohlížeč Safari. Další beta verze iOS 5 by se měla objevit v průběhu následujích 2 – 3 týdnů.

Tip na článek: Vyzkoušeli jsme vývojářskou beta verzi operačního systému iOS 5 (komentované video)

Zdroje: MacPost, AppleInsider

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

13 komentářů

 1. premikkoci (neregistrovaný)

  Pak bude následovat už GM? Nějak mě to časově nevychází, aby iOS5 vyšel až v září

 2. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Myslím si, že ne a ještě nějaký ten čas budou vycházet beta verze. Přece jenom změn je tam hodně a vše je potřeba otestovat. A vývojáři potřebují čas pro optimalizaci svých aplikací.

 3. weth (neregistrovaný)

  díky za článeček.. jen dodám, že bude možné vybrat vlastní zvuky příchozí sms přímo v systému. http://techcrunch.com/2011/07/11/with-ios-5-beta-3-the-iphone-finally-gets-custom-text-message-alert-sounds

 4. esaras (neregistrovaný)

  A ono to jeste nejde?! =-O

 5. MINICOOPER (neregistrovaný)

  Pokud by někdo chtěl přidat izařízení pod developrský program jsem k dispozici soukromou zprávou

 6. derfer (neregistrovaný)

  Kdo neví , že se dá dát jakýkoliv ton ke zprávě tak at sem ani nepíše. Je to jednoduché jak facka… Jen musíte vědět jak.

 7. weth (neregistrovaný)

  derfer: nejde o to jestli to NĚJAK šlo už dřív, ale o to, že teď to jde přímo v iOS bez JB.

 8. matuto (neregistrovaný)

  2MINICOOPER: měl bych zájem, ale neznám váš kontakt. Prosím napište na t.matusek23@gmail.com :)

 9. Slim84 (neregistrovaný)

  zda se mi to nebo Apple kdyz vyda update tak vzdy opravuje stovky chyb? Aspon pokazdy to tak ctu. Coz me privadi k myslence, ze ten system musi bejt strasna patlanina s dobre skrytejma chybama kdyz je opravujou porad.

 10. milennium (neregistrovaný)

  No alespoň něco opravují. Je vidět, že se něco děje a to k lepšímu. Mám ještě HD7 s Mangem a tam je stav pořád stejný… jak jinak, že ?

 11. uni (neregistrovaný)

  Slim84: Ale to si pleteš pojmy a dojmy. Ty stovky oprav, o kterých čteš se týkají testovací verze OS, od toho ostatně ty testovací verze jsou, že:-D. Když je pak vydáván nový FW pro oficiální distribuci, obsahuje jednotky změn (ty zmíněné) a jistě mnoho interních, o kterých se člověk nedozví (u kohokoli).

 12. niky79 (neregistrovaný)

  Slim84: nechapu, co nechapes. Nove verze iOS pridavaji obvykle spoustu novych funkci. Od toho se take delaji. Proto vychazi betaverze nove verze, aby se mohly opravit chyby techto novych verzi. To je prece jasne, jako facka!

 13. Slim84 (neregistrovaný)

  tak ted uz to chapu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *