Domů » Bleskovky » Apple vs. FBI: Odemykají se další iPhony, ty novější jsou však nedobytné

Apple vs. FBI: Odemykají se další iPhony, ty novější jsou však nedobytné

Minulý týden zaznamenal Americký federální úřad pro vyšetřování (FBI) úspěch, neboť se mu podařilo prolomit zabezpečení iPhonu 5c, aniž by mu v tom pomohl výrobce telefonu Apple. Předmětný telefon patřil útočníkovi, který v americkém San Bernardinu usmrtil 14 osob, přičemž data ze zařízení mohou napomoci při dalším vyšetřování; například vést k objasnění, zda nebyl napojen na některou z teroristických organizací.

Apple_FBI_Cook


Ostře sledovaný spor Apple vs. FBI byl tak v tomto případě uzavřen, ovšem situace se zcela obrátila – nyní je Apple ten, kdo by rád získal informace, a to o tom, jak se FBI k datům v telefonu dostala. FBI údajně k prolomení využila služeb izraelské společnosti Cellebrite, metodu nicméně stále tají. Nebojí se jí však využívat a poskytovat dalším americkým úřadům k vyšetřování dalších případů.

Ředitel FBI: Šifrování dat v iOS a Androidu značně zkomplikuje vyšetřování zločinů

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Apple si ale zřejmě může alespoň částečně oddychnout, neboť ředitel FBI James Comey prozradil stanici CNN, že používaná metoda je nepoužitelná k odemykání nejnovějších iPhonů, počínaje modelem 5s. Tato informace víceméně potvrzuje spekulace Edwara Snowdena, že FBI ze zmíněného iPhonu 5c zkopírovala obsah flash paměti, a poté dle libosti zkoušela různé kombinace přístupových kódů, dokud nenašla ten správný; počítadlo pokusů se totiž vždy výměnou čipu za jiný zresetovalo.

apple-a7-soc-640x353

iPhony s čipsetem A7 a novějším však mají v sobě zabudovaný bezpečnostní element, který přímo registruje počet pokusů o přihlášení, přičemž počítadlo se výměnou čipu za jiný neresetuje. FBI tak měla zřejmě obrovské štěstí, že útočník se San Bernardina vlastnil právě iPhone 5c.

I přesto zřejmě své tajemství Applu prozradit nehodlá. Ředitel FBI pro CNN uvedl: „Řekneme to Applu, oni to opraví, a my budeme zase na začátku. Zatím jsme se ještě nerozhodli, jak se zachováme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Martin P. (neregistrovaný)

  Máte tam chybu …Ostře sledovaný soudní spor Apple vs. FBI…

  Apple nebyl žalovanou\obviněnou stranou !

  Soudní systém v USA je trochu složitý a a nejednoduší výklad by byl, že soud vyžadoval po Apple spolupráci\pomoc .

 2. Martin II (neregistrovaný)

  „Odemykají se další iPhony, ty novější však jsou nedobytné“
  opat tie bulvarne nadpisy! V clanku som nikde nenasiel ze tie nove su nedobytne…len to ze metoda co funguje na 5c nefunguje na tie novsie modely…logika nie je vasa silna stranka…

  • QNX (neregistrovaný)

   Práveže nie je asi tvoje každý logicky uvažujúci človek pochopí s článku že novšie iPhony sa nedajú odomknúť tou metódou ako 5C a je tam aj objasnené prečo ..

   • Martin II (neregistrovaný)

    Ved ja nekritizujem clanok…ale podla toho clanku ziaden logicky uvazujuci clovek by nemohol napisat taky nadpis.

  • Petr (neregistrovaný)

   Martine zdrž se komentářů na téma logiky.

  • Nicméně aktuálně platí, že není iPhone s TouchID jak odemknout, jsou tedy fakticky nedobytné:) Jak metodou pro 5c, tak jinou, nadpis má v sobě dvě téma. Jestli je na to oddělující čárka málo netuším, takový lingvistik nejsem a možná nám to osvětlíš ty:)

 3. Cajk (neregistrovaný)

  Jo jasne apple tvrdi ze nevi, pritom na netu lita hodne informaci k tomu. Neco mi na tom nevoni. Jako kdyz aple tajne „spolupracuje“ s fbi ale verejne je to spor s fbi.

 4. Mike (neregistrovaný)

  Zbytečné dohady. Vše je jen otázkou času. Stejně jako se jeden den objeví virus a druhý den antivir, tak za nejaky cas odemknou i dalsi verzi znacky hracek snobů.

  • Filip (neregistrovaný)

   Co mate furt s těma snobama. Hodně vám apple leží v žaludku? Doufal sem že v r. 2016 tohle už nikdo neřeší..

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *