Domů » Bleskovky » Apple vs. FBI: Odemykají se další iPhony, ty novější jsou však nedobytné

Apple vs. FBI: Odemykají se další iPhony, ty novější jsou však nedobytné

Minulý týden zaznamenal Americký federální úřad pro vyšetřování (FBI) úspěch, neboť se mu podařilo prolomit zabezpečení iPhonu 5c, aniž by mu v tom pomohl výrobce telefonu Apple. Předmětný telefon patřil útočníkovi, který v americkém San Bernardinu usmrtil 14 osob, přičemž data ze zařízení mohou napomoci při dalším vyšetřování; například vést k objasnění, zda nebyl napojen na některou z teroristických organizací.

Apple_FBI_Cook

Ostře sledovaný spor Apple vs. FBI byl tak v tomto případě uzavřen, ovšem situace se zcela obrátila – nyní je Apple ten, kdo by rád získal informace, a to o tom, jak se FBI k datům v telefonu dostala. FBI údajně k prolomení využila služeb izraelské společnosti Cellebrite, metodu nicméně stále tají. Nebojí se jí však využívat a poskytovat dalším americkým úřadům k vyšetřování dalších případů.

Ředitel FBI: Šifrování dat v iOS a Androidu značně zkomplikuje vyšetřování zločinů

Apple si ale zřejmě může alespoň částečně oddychnout, neboť ředitel FBI James Comey prozradil stanici CNN, že používaná metoda je nepoužitelná k odemykání nejnovějších iPhonů, počínaje modelem 5s. Tato informace víceméně potvrzuje spekulace Edwara Snowdena, že FBI ze zmíněného iPhonu 5c zkopírovala obsah flash paměti, a poté dle libosti zkoušela různé kombinace přístupových kódů, dokud nenašla ten správný; počítadlo pokusů se totiž vždy výměnou čipu za jiný zresetovalo.

apple-a7-soc-640x353

iPhony s čipsetem A7 a novějším však mají v sobě zabudovaný bezpečnostní element, který přímo registruje počet pokusů o přihlášení, přičemž počítadlo se výměnou čipu za jiný neresetuje. FBI tak měla zřejmě obrovské štěstí, že útočník se San Bernardina vlastnil právě iPhone 5c.

I přesto zřejmě své tajemství Applu prozradit nehodlá. Ředitel FBI pro CNN uvedl: „Řekneme to Applu, oni to opraví, a my budeme zase na začátku. Zatím jsme se ještě nerozhodli, jak se zachováme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments