Domů » Bleskovky » Apple se oficiálně omluvil za mizerné mapy v iOS 6

Apple se oficiálně omluvil za mizerné mapy v iOS 6

Když Apple před týdnem uvolnil novou verzi iOS 6 s více než 200 novinkami, byly tím nejdiskutovanějším „vylepšením“ rozhodně nové vestavěné Mapy. Společnost totiž dala vale léty ověřeným a neustále zdokonalovaným podkladům od Googlu a rozhodla se jít vlastní cestou.

Krátce po uvolnění se však ukázalo, že nové Mapy nejenže zdaleka nedosahují kvalit konkurence, ale kvůli velkému množství mnohdy absurdních chyb jsou pro spoustu lidí prakticky nepoužitelné. Na internetu se pak kromě nářků a spílání v diskuzních fórech a na stránkách oficiální podpory Applu objevilo také několik projektů, kde se mohou uživatelé chlubit se svými „bugovými úlovky“ (viz obrázek výše).

Tim Cook, CEO společnosti Apple, proto dnes na stížnosti uživatelů zareagoval oficiální omluvou. Vyjádřil politování nad tím, že společnost nebyla schopná v tomto případě poskytnout zákazníkům stejnou kvalitu svého produktu, na kterou jsou u ní po léta zvyklí. Dále uvedl, že je iOS 6 nainstalované již na více než 100 milionech zařízení a jeho uživatelé již použili nové Mapy k vyhledání více než půl miliardy lokací. Cook dále zdůraznil, že Apple nyní tvrdě pracuje na nápravě a bude se snažit dostat opravené Mapy k zákazníkům co nejdříve. Ti mohou podle jeho slov mezitím využít některou z aplikací v App Store (Bing, MapQuest, Waze) nebo si na domovské obrazovce vytvořit ikonu pro webovou verzi Google či Nokia map.

Zdroj: Apple (česky), fotografie z The Amazing iOS 6 Maps

Miroslav Havlíček

20 komentářů

 1. mně se to líbí. hned je vidět, co se dělá v číně (hw) a co si dělají doma v usa (sw)

 2. P.at.rik (neregistrovaný)

  Steve Jobs se musí obracet v hrobě. Ten by nic podobného nikdy nepřipustil.

 3. Když porovnáte mapy v androidu a mapy v iOS5, tak je jasné proč Apple šel touto cestou. Je jenom otázka času, kdy se mapy od Apple budou dát srovnat s Google maps. Nadruhou stranu je jasné, že to ještě chvilku potrvá.

  • Naprosty souhlas. A prave proto by mel Google vydat svoje mapy na iOS co nejdrive, aby nenechal konkurenci se nadechnout.

 4. Omluva sama o sobě je věc nevídaná, ale doporučit konkurenci od Microsoftu nebo Nokie to už si musel kuchař něco šlehnout…

  • no povrava sa, ze ulohu hlavneho vyhladavaca by mal v iOS prevzat Bin., Google je pre Apple v sucasnosti ocividne konkurent c. 1, tak Apple radsej siahne k produktom MS :)

 5. u konkurencie som davno, ale dik Cooku

 6. Cfontaine (neregistrovaný)

  Iphone 5 a iOS6 potvrdil, že především Jobs stál za úspěchem Iphonu, Ipadu atd. Bohužel nejspíš není jen tak lehce nahraditelný a teď budem sledovat pomalý úpadek produktů Apple. 20 litrů za Ip5? ještě před představením jsem byl rozhodnutej jako každej rok, že si ho koupim, teď čekám na Lumii 920

  • Máš tam rozpory. iP5 je jednoznačně úspěch (nejrychleji prodávaná iVěc a to i v k iVěcem relativně chladném Česku) a přináší mnoho nového. 20k za vrcholný model bylo i před tím, zde nevím, co tě překvapilo. 920 je velmi zajímavý kus HW s potenciálně zajímavým OS a naprosto nezajímavým SW, uvidíme do budoucna, ale iPhone resp. iOS dnes zdaleka nenahradí.

  • Máš v tom rozpory. V čem je nezajímavý SW? Na míru iPhone 5 je v tuto chvíli stejně aplikací jako na míru pro WP8.

  • Dano (neregistrovaný)

   Cfontaine – kludne si este kup iP5. Kym bude Nokia na trhu a pre WP8 dostatok kvalitnych a vyladenych aplikacii ktore vyuziju potencial WP8 a nie iba upravene z WP7.x tak ubehne este peknych par mesiacov…Takze o rok ked budes zasa kupovat novy telefon kupis snad aj doladenu Nokiu s poriadnou navigaciou.

  • Cfontaine: nesmysl, Apple uz davno neni firma jednoho cloveka. V dobe, kdy mel Jobs druhou vlnu rakoviny, coz je temer 2 roky, uz firmu v podstate neridil. Jeho schopnost spocivala hlavne ve vyjednavani, coz byl jeho nejvetsi prinos. A uz vubec bych z nej nedelal technologickeho vizionare. Jobs temer nic z tech tahaku nevymyslel, dokazal to jen dotahnout do smysluplneho konce.

  • mceza: No to je poměrně zbytečná otázka, podívej se na podíl iOS a WP (a klidně si sečti verze) a jaký zájem vývojářů je o jakou platformu. Vcelku jednoduché počty;-)

  • Jeden zastáva iOS a druhý WP a navíc se tu oba obhajujete jako Ti největši K.. teda fanatici. Co diskuze, to pořád Ti samí trágédi ve smyslu „já mám většího pindíka“ ehm pokud vůbec ;-)

  • Opravdu kvalitních aplikací pro iOs je prý 150, jinde to může být ještě míň. Jinak včera jsem si v Drážďanech s iPhonem 5 asi čtvrt hodiny hrál a zkoumal jsem ho. Je to opravdu pěkně udělaný a displej je o dost větší a dokonce se to líp ovládá. Měli ho tam v bílé a na zádech už to mělo nějaký škrábance a jde to dost vidět i na tom stříbrným hliníku. Na ipadu žádný škrábance nemám a přijde mi ten povrch u něj odolnější. U toho iPhonu je takový sametový povrch, vypadá to pěkně, ale škrábencům se asi zabránit nedá, tak že radši nějakou folii spíš na záda, o sklo bych strach neměl.

 7. Mapy jsou sice fail, ale doporucit konkurenci je jeste vetsi. Spis mel Cook doporucit lidem, at hromadne nahlasuji chyby a mapy opravuji…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).