Apple s iOS 16 myslí i na Čechy! Siri to není, přesto vám tahle novinka udělá radost

apple ceska vlajka unsplash
  • Apple v nové aktualizaci iOS 16 myslí i na české uživatele
  • Přímo na svém webu zmiňuje česko-anglický slovník
  • Nejde však o překladač, jak by si kdekdo mohl myslet

Na letošní konferenci WWDC řada tuzemských jablíčkářů vyhlížela novinky spojené s češtinou. Již drahnou dobu se hovoří o české Siri a také Applem před dvěma lety představený překladač by si jistě zasloužil podporu naší mateřštiny. K ničemu z toho se ale v Cupertinu neodhodlali. Přesto máme důvod k radosti.

Slovník v iPhonu

Že vůbec nemáte tušení, o co jde? Určitě nejste sami. Slovník ve svých službách Apple představil již v roce 2005 pro macOS 10.4 Tiger, dávno před uvedením prvního iPhonu. Později jej rozšířil i na telefony, a to v roce 2017 s příchodem iOS 11.

K čemu slovník v podání Applu vlastně v obecné rovině slouží? V jakémkoliv textu, ať už jde o PDF dokument nebo webovou stránku, si můžete zobrazit význam slova, kterému třeba nerozumíte, nebo si prohlédnout jeho užití v několika významech a také zkontrolovat, jakou má třeba výslovnost.

slovnik cesko anglicky apple
Apple přidává pro české uživatele speciální česko-anglický slovník

V aktuálním iOS 15 však ve slovníku chybí podpora češtiny. Pohodlně si však můžete vyzkoušet slovník anglický (na výběr jich máte hned několik), který stačí stáhnout v Nastavení –> Obecné –> Slovník. K jeho obsluze ale potřebujete dobrou znalost angličtiny. Potěší ale, že funkce je po stažení příhodného slovníku dostupná i bez internetu.

Nové slovníky v iOS 16

Krom angličtiny aktuálně nabízí Apple v systému iOS 15 přístup k dalším 50 slovníkům včetně vlastního, který obsahuje databázi pojmů jako iOS, Mac, iCloud a další. Ten také jediný pracuje s češtinou. To znamená, že pokud najdete v textu kupříkladu slovo „iOS“, označíte jej a vyberete z kontextové nabídky Vyhledat, dozvíte se, že jde o „operační systém pro iPhone a iPod Touch“.

Podle oficiálního webu amerického výrobce dorazí s iOS 16 dalších 7 slovníků. Konkrétně jde o bengálsko-anglický, finsko-anglický, maďarsko-anglický, kannadsko-anglický (jazyk v jihoindickém státě Karnataka), malajámalsko-anglický (další jihoindický jazyk, tentokrát ze státu Kérala), turecko-anglický a konečně česko-anglický.

Nás samozřejmě nejvíce zajímá ten poslední. Je již dostupný v rámci první vývojářské beta verze iOS 16 a funguje tak, jak byste předpokládali. Pokud se vydáte hledat význam českého slova, kterému nerozumíte, zobrazí se vám rod, vzor a výslovnost, dále jeho překlad do angličtiny v několika formách užití, ale také příbuzné slovní druhy.

Využití? Slovník v macOS je lepší

Bohužel, využití slovníku je pro běžného českého mluvčího na hranici užitečnosti, byť nechybí ani specifika českého jazyka. Samozřejmě, pokud budete číst český text a neporozumíte některému slovu, může vás rychlý přístup ke slovníku zachránit. Mnohem přínosnější ale může být pro ty, kteří umí česky a učí se anglicky, nebo v ještě lepším případě umí anglicky a učí se česky.

slovnik wikipedia apple macos
Vyhledávání na Wikipedii v rámci macOS je rychlé i intuitivní, ale musíte být připojeni k internetu

I když Apple na svých stránkách mluví o novince jako o součásti pouze iOS 16, je takřka jisté, že k ní budou mít přístup také uživatelé iPadOS 16 a macOS 13 Ventura. A když už je řeč o systému pro Mac, ten nabízí již v aktuální verzi mnohem lepší řešení. Kromě slovníků umožňuje slovo prověřit i na Wikipedii, a to rovnou po kliknutí na Vyhledat. Nemusíte tak opouštět navštívenou stránku a zbytečně tak štěpit pozornost. Jen pozor, k vyhledávání slov na Wikipedii musíte být na rozdíl od slovníku připojeni k internetu.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku