Domů » Bleskovky » Apple přišel o post nejhodnotnější technologické společnosti světa

Apple přišel o post nejhodnotnější technologické společnosti světa

Velcí technologičtí giganti v tomto týdnu zveřejnili výsledky svého hospodaření za uplynulé čtvrtletí. Společnosti Apple i Microsoft se pochlubily rekordními čísly, ovšem akcionáře více uspokojil druhý jmenovaný. Z tohoto důvodu Apple přišel o svoji neochvějnou pozici nejhodnotnější technologické firmy současnosti.

Microsoft přeskočil Apple

Po oznámení finančních výsledků vystřelila cena akcií Microsoftu vzhůru, zatímco akcie Applu zažily pád. Tržní kapitalizace obou firem se tak rychle srovnala, následně pak Microsoft svého rivala předběhl; v době psaní článku byla hodnota Microsoftu 2,48 bilionu dolarů, zatímco Apple měl kapitalizaci 2,46 bilionu dolarů. Dá se předpokládat, že oba giganti spolu budou na burze svádět nějakou chvíli těsný souboj.

Neočekávaný vývoj cen akcií zapříčinily výhledy obou firem do dalších kvartálů. Apple v hovoru s investory přiznal, že tržby společnosti byly kvůli výpadkům v dodavatelských řetězcích zhruba o 6 miliard dolarů nižší, a s problémy v Cupertinu počítají i v následujících měsících. Microsoft naopak z velké části živí cloudová řešení a prodej softwaru, což jsou odvětví, která nejsou tolik ovlivněna polovodičovou krizí a dá se u nich počítat s vysokými výdělky i nadále.

Apple a Microsoft mají z hlediska tržní hodnoty před svou konkurencí poměrně značný náskok, na třetím místě je aktuálně s výraznou ztrátou společnost Alphabet Inc. s hodnotou 1,96 bilionu dolarů, za ním následuje Amazon s hodnotou 1,7 bilionu dolarů. Facebook (od pondělí Meta) si pak Wall Street cení na 900 miliard dolarů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Cloudové řešení není ovlivněno polovodičovou krizí? A ty procesory jsou tam jak? Minimálně instance s Epycama jsou poslední dobou docela masakr vybojovat (bavíme se o řešení využívající tisíce VCPU)

  2. Dobrá práce, MS.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).