Domů » Bleskovky » Apple překvapil. Meziročně prodal více iPhonů, i když se očekával pokles

Apple překvapil. Meziročně prodal více iPhonů, i když se očekával pokles

Apple v noci zveřejnil výsledky svého hospodaření za první kvartál letošního roku. Z nich lze vyčíst, jaký je o jablečné produkty zájem i po nejsilnějším „vánočním“ čtvrtletí. Oproti očekávání analytiků zájem neupadá.

Hardware spíše stagnuje

Překvapením jsou například prodeje iPhonů. Wall Street očekával prodeje na hranici 40 milionů, jiné analytické agentury se nebály jít s číslem ještě níže, Apple přesto dokázal v prvním kvartále prodat 52,4 milionů telefonů, čímž mírně překonal i prodeje ze stejného období v loňském roce. Tržby z iPhonů meziročně vzrostly o 14 procent. CEO Apple Tim Cook také popřel zprávy o slabých prodejích vlajkového iPhone X, který byl údajně ve sledovaném čtvrtletí každý týden nejprodávanějším iPhonem vůbec. I přes tato slova ale Apple zjevně počítal s větším zájmem; průměrná cena jednoho prodaného iPhonu v tomto kvartále činila 728 dolarů (asi 15 600 korun bez DPH), Apple ale předvídal 740 dolarů.

Apple ale neprodává pouze iPhony. Například tabletů iPad prodal 9,1 milionů, tedy opět o malinko více než loni. Počítačů Mac Apple prodal 4 milionů, tedy prakticky stejně jako loni. O více než třetinu rostla kategorie ostatní, kam Apple řadí hodinky Watch, Home Pod a další produkty; z ní vygeneroval Apple tržby ve výši 3,9 miliard dolarů, je na hodinkách to prý bylo podle Tima Cooka o 50 procent více.

Tradičně silné služby

Ekosystém Apple ale nestojí pouze na hardwaru, ale i na službách, jako je prodej aplikací či hudby. Z této kategorie Apple vygeneroval příjmy ve výši 9,19 miliard dolarů, což je meziročně o 31 procent více.

Celkově si Apple vedl velmi dobře, utržil 61,1 miliard dolarů, které pak přetavil v čistý zisk 13,8 miliard dolarů, což jsou oproti stejnému období v loňském roce ještě více působivá čísla.

Apple tak rozhodně může být s prvním čtvrtletí letošního roku spokojen, jednalo se o nejúspěšnější první kvartál v historii firmy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments