Domů » Bleskovky » Apple překvapil analytiky. Vánoční čtvrtletí přineslo rekordní tržby i zisk

Apple překvapil analytiky. Vánoční čtvrtletí přineslo rekordní tržby i zisk

Apple oznámil hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí loňského roku, které v případě firmy z Cupertina otvírá nový fiskální rok 2020. Poslední kvartál bývá v podání Apple každý rok nejsilnější, a nejinak tomu bylo i loni. Apple zaznamenal rekordní příjmy i zisk, čímž doslova šokoval analytiky, kteří s tak vysokými čísly nepočítali.

iPhony a nositelná elektronika vládnou

Mezi říjnem a prosincem Apple utržil 91,8 miliard dolarů (asi 2,1 bilionu korun), což je meziročně o 9% více. Rekordní byl i zisk 25,57 miliard dolarů (asi 586 miliard korun), díky čemuž posílil zisk na jednu akcii na rekordních 4,99 USD. Ředitel Apple Tim Cook za tento úspěch vděčí zejména novým iPhonům, nositelným zařízením a také službám, do nichž se Apple v letošním roce pořádně obul.

Nejvíce Apple vydělával na iPhonech, telefony přinesly na tržbách 55,96 miliard dolarů (asi 1,28 bilionu korun), což je meziročně o 7 procent více. Vyšší tržby Apple zaznamenal i u příslušenství, které do společné kasy přineslo 10,01 miliard dolarů (asi 229,36 miliard korun). Dařilo se i službám, na nichž utržil 12,72 miliard USD (asi 291 miliard korun). Služby jsou druhým největším jablečným segmentem z hlediska tržeb, a přestože očekávání analytiků byla mírně vyšší, dá se předpokládat, že příjmy z nich v dalších kvartálech ještě porostou – Apple se pochlubil, že má v oběhu 1,5 miliardy zařízení, na kterých lze jablečný obsah konzumovat.

Oproti předloňskému čtvrtému kvartálu klesaly příjmy z iPadů a počítačů Mac – tablety přinesly do společné kasy 6,73 miliard dolarů, počítače 7,16 miliard.

Apple očekává rekordní druhý kvartál

Pro příštím čtvrtletí Apple odhaduje tržby mezi 63 – 67 miliardami USD (loni to bylo 58 miliard) a hrubou marži okolo 38 – 39 procent. Akcie Apple po oznámení finančních výsledků posílily a kalifornský gigant si upevnil první příčku mezi americkými technologickými giganty z hlediska tržní kapitalizace.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
cosworth
Anonym
cosworth
Offline

kde na to berou epl voslove ze utraceji tolik penez to mi hlava nebere kdyby daly slevu tak koupim mozna taky

Tomáš
Anonym
Tomáš
Offline

Zášť, závist a frustrace některých jedinců je neuvěřitelná.

David
Anonym
David
Offline

Kdyby si místo kňučení na internetu radši šel pracovat, tak bys na to možná také měl :)

tomas
Anonym
tomas
Offline

Věř tomu nebo ne, ale lidi utrácejí dokonce mnohem větší částky za jiné movitosti/nemovitosti než za iPhone, takže otázka „kde na to berou“ je dost úsměvná :)

Vindis
Anonym
Vindis
Offline

Ono to není jen Česko, ale celý svět. A ve světě si lidé na epl snadno vydělají.

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Tak nám Apple zase krachuje… kde jsou zdejší ekonomičtí a techničtí experti? :-D

Peťa
Anonym
Peťa
Offline

Apple ještě dlouho nezkrachuje.. Protože lidská blbost je nekonečná! A dokud sebou fanoušci nechají mávat, tak se bude Apple smát.. Dobře, IPhone 11 je nabušený telefon, ale nesmíte mít žádný smys pro estetiku, nebo musíte být sakra zblbnutí, jestli se vám líbí stále stejný, tři roky okoukaný design..

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Peťa: design je velice subjektivní věc a mě osobně jde o to co vidím na displeji. Na telefon jako takový nekoukám a opravdu se nekochám designem. To dělají asi hodně divní lidé :-D A jestli hodnotíš lidskou blbost podle výběru telefonu…. :-D :-D :-D

Peťa
Anonym
Peťa
Offline

Nehodnotím. Upřímně u Iphonu mi nejvíce vadí zaslepené ovce, neschopné kritického myšlení u výrobku s nakousnutým jablíčkem. Když napíšu, že nejsem ochotný utratit za telefon takovou sumu, tak každý druhý jablíčkář napíše, že na to nemám, že jsem socka a měl se lépe učit.. Já dokonce četl autobiografii S. Jobse, ale Apple mi znechutili až jeho fanoušci!

Pavel
Anonym
Pavel
Offline

Nezkrachuje, naopak, protože i pitomci jako ty nakonec přijdou na to, že nic nefunguje tak dobře, jako výrobky od Applu, jen vám to trochu déle trvalo. A ono je jedno, jestli iPhone za osm tisíc, nebo za třicet, prostě to dobře funguje.