Domů » Bleskovky » Apple překvapil analytiky. Vánoční čtvrtletí přineslo rekordní tržby i zisk

Apple překvapil analytiky. Vánoční čtvrtletí přineslo rekordní tržby i zisk

Apple oznámil hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí loňského roku, které v případě firmy z Cupertina otvírá nový fiskální rok 2020. Poslední kvartál bývá v podání Apple každý rok nejsilnější, a nejinak tomu bylo i loni. Apple zaznamenal rekordní příjmy i zisk, čímž doslova šokoval analytiky, kteří s tak vysokými čísly nepočítali.

iPhony a nositelná elektronika vládnou

Mezi říjnem a prosincem Apple utržil 91,8 miliard dolarů (asi 2,1 bilionu korun), což je meziročně o 9% více. Rekordní byl i zisk 25,57 miliard dolarů (asi 586 miliard korun), díky čemuž posílil zisk na jednu akcii na rekordních 4,99 USD. Ředitel Apple Tim Cook za tento úspěch vděčí zejména novým iPhonům, nositelným zařízením a také službám, do nichž se Apple v letošním roce pořádně obul.

Nejvíce Apple vydělával na iPhonech, telefony přinesly na tržbách 55,96 miliard dolarů (asi 1,28 bilionu korun), což je meziročně o 7 procent více. Vyšší tržby Apple zaznamenal i u příslušenství, které do společné kasy přineslo 10,01 miliard dolarů (asi 229,36 miliard korun). Dařilo se i službám, na nichž utržil 12,72 miliard USD (asi 291 miliard korun). Služby jsou druhým největším jablečným segmentem z hlediska tržeb, a přestože očekávání analytiků byla mírně vyšší, dá se předpokládat, že příjmy z nich v dalších kvartálech ještě porostou – Apple se pochlubil, že má v oběhu 1,5 miliardy zařízení, na kterých lze jablečný obsah konzumovat.

Oproti předloňskému čtvrtému kvartálu klesaly příjmy z iPadů a počítačů Mac – tablety přinesly do společné kasy 6,73 miliard dolarů, počítače 7,16 miliard.

Apple očekává rekordní druhý kvartál

Pro příštím čtvrtletí Apple odhaduje tržby mezi 63 – 67 miliardami USD (loni to bylo 58 miliard) a hrubou marži okolo 38 – 39 procent. Akcie Apple po oznámení finančních výsledků posílily a kalifornský gigant si upevnil první příčku mezi americkými technologickými giganty z hlediska tržní kapitalizace.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments