Domů » Články » Apple představil nové iPady Pro. Přináší zbrusu nový design a bezdrátové nabíjení pro Pencil

Apple představil nové iPady Pro. Přináší zbrusu nový design a bezdrátové nabíjení pro Pencil

Dnešní tisková konference Apple přinesla spoustu nových produktů, přičemž největší představenou novinkou se stala nová generace iPadů Pro. Přestože si nové tablety berou spoustu inovací z posledních iPhonů, začínají se čím dál více přibližovat počítačům.

iPad Pro (2018): ve znamení menších rámečků

Apple u letošních iPadů Pro sáhl k poměrně značné změně designu, zaoblené strany byly nahrazeny rovnými, takže po okrajích mohou nové iPady připomínat např. iPhone SE.

Nový design také přináší výrazně tenčí rámečky okolo displejů a ruku v ruce tím také přichází změna v ovládání systému iOS. Ze spodního rámečku totiž zmizelo klasické domovské tlačítko s funkcí biometrické autentizace Touch ID, namísto toho dostal tablet TrueDepth kameru, která je schopná uživatele poznat podle 3D skenu jeho obličeje a zpřístupňuje funkci Animoji. Naštěstí v případě nových tabletů nebylo nutné kvůli kameře řezat do displeje, celý systém se vešel do rámečku nad displejem.

Přestože se jedná o poměrně velká zařízení, které lze navíc s připojenou klávesnicí používat jako počítač, Apple počítá se základní orientací na výšku. Naznačuje to nejen umístění zmíněné TrueDepth kamerky na užší stranu, ale také orientace loga Apple. Naštěstí funkci Face ID lze používat v libovolné orientaci tabletu. Nové iPady Pro mají v pase pouze 5,9 mm a menší půdorysnou stopu, a to i přesto, že u menšího tabletu narostla úhlopříčka displeje z 10,5 na 11 palců. Apple nové displeje označuje jako Liquid Retina.

Na těle tabletu opět najdeme 4 reproduktory s vylepšeným zvukem, nechybí ani 12Mpx kamerka na zadní straně, která je schopná zaznamenávat 4K videa při 60 fps.

Grafický výkon srovnatelný s Xboxem S

O pohon nových iPadů Pro se stará 7nm čipset Apple A12X Bionic, který je ještě výkonnější než jeho protějšek osazený do poslední generace iPhonů. Čipset se skládá z osmi procesorových jader a sedmi grafických jader. Oproti předchozí generaci má jednojádrový výkon narůst o 35 procent, vícejádrový až o 90 procent, grafický výkon dokonce narostl o 100 procent.

iPad Pro má být údajně rychlejší než 92 procent přenosných počítačů, které byly prodány v loňském roce, grafický výkon má být srovnatelný s konzolí Xbox S od Microsoftu. Výkon nové iPady využijí nejen ve hrách, ale i v aplikacích rozšířené reality a dalších náročných titulech; přímo na pódiu byl demonstrován nedávno představený Adobe Photoshop pro iPad Pro, který je funkčně totožný se svým počítačovým protějškem. Photoshop pro iPad Pro má dorazit někdy v příštím roce.

Součástí iPadů Pro je pochopitelně i neurální engine schopný zpracovat až 5 miliard operací za vteřinu. Vnitřní paměť může dosahovat kapacity až 1 TB, kapacitu paměti RAM Apple tradičně nezmiňuje, jako obvykle ji pravděpodobně později prozradí benchmarky.

Novinkou je také přítomnost USB-C konektoru, který nahrazuje původní Lightning. Apple k této změně sáhl z poměrně pragmatických důvodů – z nového portu lze nabíjet iPhony a další zařízení, bude však nutné dokoupit kabel Lightning – USB-C.

O nedostatek energie nemusíte mít strach, iPad Pro má nabídnout 10hodinovou výdrž. Kromě toho lze do USB-C připojit externí displej s rozlišením až 5K. Na nových iPadech Pro také nenajdete sluchátkový jack, což Apple staví do poměrně schizofrenní situace. Naštěstí existuje řešení – redukce USB-C na jack za 290 korun.

Apple Pencil má nové nabíjení

Apple také výrazně vylepšil stylus Apple Pencil, který se nově nabíjí bezdrátově magnetickým připojením na stranu tabletu. Odpojením pera od tabletu dochází ke spuštění aplikace Poznámky. Novinkou je nová dotyková ploška na těle, jejímž stisknutím lze snadno přepínat funkce.

Pod zády iPadů Pro se navíc nově nachází 102 magnetů pro připojení dalšího příslušenství, včetně klávesnice Keyboard Folio, která umožňuje naklánět displej do dvou úhlů.

Cena a dostupnost

Nový iPad Pro bude nabízen ve čtyřech paměťových konfiguracích (64, 256, 512 GB a 1 TB), cena menšího iPadu Pro začíná na 22 999 korunách, větší bude startovat na 28 999 korunách. V nabídce budou i dražší verze s LTE konektivitou, zůstane i starší 10,5″ iPad Pro s cenou začínající na 18 490 korunách. Předobjednávky začnou již dnes, tablety budou dostupné příští týden 7. listopadu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
39 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments