V Asii jsou smartphony s nakousnutým jablkem ve znaku jakýmsi symbolem určitého společenského postavení. Spousta lidí si je však pochopitelně nemůže dovolit, a tak se zde velmi daří obchodu s kopiemi těchto přístrojů.
Dvojice čínských podvodníků pobývajících v USA na studentská víza však přišla se zdánlivě šíleným plánem, jak proměnit bezcenné kopie na opravdové iPhony. Plán se jim kupodivu dařil, jeden z nich dokonce mezitím opravdu získal inženýrský titul. Nyní však oba čelí obvinění z federálních trestných činů a Apple žádá statisíce dolarů jako náhradu škody.
Reklamace bez účtenky? U Applu zřejmě žádný problém
Přemýšlíte, jak mohli dva studenti v takto velkém měřítku obelhat nadnárodní korporaci jako Apple? Překvapivě jednoduše. Pomocí prostředníka v Číně do USA propašovali tisíce nefunkčních kopií iPhonů. Ty pak od roku 2017 postupně posílali do Applu na reklamaci.
Pracovníci Applu nebyli schopni přístroje zapnout a tak ani ověřit jejich pravost. Jednoduše je tedy vyměnili za nové (nebo repasované), a to i přesto, že podvodníci pochopitelně neměli žádné doklady o jejich koupi. Podle ministerstva vnitřní bezpečnosti USA právě toto umožnilo úspěch celého plánu. Od roku 2017 takto oba podvodníci uplatnili 3 069 reklamací, přičemž Apple 1 493 z nich vyhověl náhradou přístroje za nový. Vyměněné iPhony byly následně opět odeslány do Číny, za což oba studenti získali provizi převedenou na účet matky jednoho z nich.
Není úplně jasné, jak se na podvod nakonec přišlo. Za odhalením však pravděpodobně stojí americké úřady, které začaly pátrat po tom, proč jsou do USA pašovány nefunkční kopie iPhonů. Apple by si tak celé záležitosti možná ještě dlouho nevšiml.
Pachatelé jsou nyní obviněni z pašování padělků, ilegálního exportu zboží a bankovního podvodu. Apple po nich také samozřejmě žádá náhradu škody, která byla vyčíslena na 895 800 USD (20,5 milionu Kč). Obhajoba tvrdí, že si nebyli vědomi toho, že reklamují padělky. Je však vcelku nepravděpodobné, že by tomu soud uvěřil.