Domů » Články » Vyzkoušeli jsme Apple Pay: Placení iPhonem či hodinkami je rychlé a pohodlné

Vyzkoušeli jsme Apple Pay: Placení iPhonem či hodinkami je rychlé a pohodlné

S českými bankami zatím platební systém od Applu (nebo Googlu a Samsungu) využívat nemůžeme, v USA ale tyto služby výrazně usnadňují každodenní placení. My jsme Apple Pay vyzkoušeli v praxi a zde jsou naše dojmy.

9. září 2014 Apple představil svůj nový platební systém Apple Pay, který prezentoval jako velkou věc a funkci, která má usnadnit placení. Realita má však k tomuto tvrzení eště velmi daleko a ani na počátku roku 2016 není tato služba oficiálně dostupná v České republice, což ale neznamená, že Apple Pay je špatné. Není, je to opravdu budoucnost placení a jelikož nyní žiju v USA, mohu se s vámi podělit o své dojmy z této služby. Apple Pay je jednoduchý, rychlý a hlavně návykový, nicméně i v USA byla cesta k tomuto stavu trnitá, lemována mnoha neúspěšnými pokusy.

Od samého začátku, co jsem přijel do Ameriky, využívám služeb PNC Bank. Zatím jsem neměl potřebu a ani čas poohlížet se po nějaké alternativě. Pobočky tu jsou doslova na každém rohu. Karty mi vydali rychle a bez problémů. Aplikace pro iOS jsou intuitivní a umí vše, co běžně potřebuji. Ano, jsou tu určitá obecná specifika jako šeky, platby kartou hlavně skrz magnetický pásek a podobné prehistorické obludnosti, nad kterými může člověk z Evropy zvyklý platit bezkontaktně jen nevěřícně kroutit hlavou, ale tak to je a zvyknete si překvapivě rychle.

Bezkontaktní karty vládnou ČR. Jak je to v USA?

Oproti České republice, která je lídrem v bezkontaktním placení a kde je více než 60 % všech plateb v obchodech realizováno bezkontaktně (více informací), v USA tyto karty příliš ozšířené nejsou. Terminálů podporujících tuto technologii je sice čím dál tím více, ale nevybavuji si, že bych kdekoli viděl někoho, kdo by takto platil. Když už, tak spíš vytáhne iPhone. A poslední měsíce je tu čím dál tím více vidět reklamní kampaň konkurenčního řešení Samsung Pay.

Aktivace Apple Pay pro mě byla jasnou volbou hned poté, co jsem dostal svoji soukromou kartu. V iPhone stačí otevřít aplikací Wallet, zvolit přidat novou kartu a v následujícím kroku se aktivuje fotoaparát, kterým je nutné danou kartu vyfotit. Následně se zobrazí z karty načtené údaje, ke kterým je třeba doplnit bezpečnostní kód ze zadní strany karty a potvrdit její přidání. Doteď to bylo opravdu jednoduché. Následně je potřeba kartu aktivovat, v případě PNC Bank prostřednictvím jejich infolinky. V tomto bodě jsem si přivodil prvních pár šedivých vlasů. Jejich infolinka je opravdu procházka peklem a dobrý příklad naprostého chaosu.

Aktivace Apple Pay v USA a strasti s karotu

Ve chvíli, kdy jsem se skrz klávesnici konečně prokousal k volbě aktivace Apple Pay, infolinka po mě žádala jakýsi bezpečnostní kód, o kterém jsem však nikdy neslyšel. Následná konzultace s pracovníkem infolinky mě vyslala na nejbližší pobočku, kde si bohužel také nevěděli rady. Dostal jsem jiné číslo na infolinku, skrz které jsem se dovolal rovnou na operátora a ten mi konečně pomohl kartu aktivovat. Stačilo popsat mu poslední tři transakce, které jsou kartou provedl a bylo hotovo.

Vydal jsem se do světa užívat si pohodlí Apple Pay. Bohužel jen do doby, než mi fyzická platební karta kvůli častému používání magnetického proužku přestala fungovat. PNC Bank v té době měla s tímto celkem potíže a nebyl jsem sám, komu karta po pár týdnech přestala sloužit, a to i včetně fíglu, kdy obchodník kartu vložil do přeloženého papíru a následně ji projel čtečkou. Tento trik fungoval jen pár dnů, než karta vypověděla službu úplně.

  
Stačí přijít k automatu s terminálem, autorizovat platbu z hodinek a nápoj je váš

Dostal jsem tedy kartu novou a než jsem se dostal k její aktivaci pro Apple Pay, přestala fungovat znovu. Takže jsem si požádal o další a situace se opakovala. Další pokus jsem už odmítl a požadoval jiné řešení. Banka mi naštěstí nabídla jiný typ karty, dle jejich vyjádření zcela nový, moderní a dokonce s horkou novinkou na americkém trhu, s čipem.

Po předchozích zkušenostech a neúspěšných pokusech o aktivaci Apple Pay s předchozími kartami, jsem pár týdnů vyčkal, jak se bude chovat tato nová karta. Vzhledem k tomu, že jsem nezaznamenal žádné známky náchylnosti magnetického proužku k vyššímu opotřebení, zkusil jsem Apple Pay znovu aktivovat s touto kartou. Velmi příjemným překvapením byla nová možnost aktivace – prostřednictvím aplikace internetového bankovnictví pro iOS. Stačilo během procesu aktivace karty ve Wallet zvolit tuto možnost, po přesměrování do aplikace PNC Bank zadat přihlašovací údaje a následně v této aplikaci potvrdit přidání nové karty pro Apple Pay.

Jakmile je karta přidaná v iPhone, je možné přidat ji i v do hodinek Watch. Stačí v iPhone spustit stejnojmennou aplikaci, v nastavení zvolit Wallet & Apple Pay a přidat novou kartu. Buď ji lze přidat stejným způsobem, jako bylo popsáno výše a nebo vybrat tu, která již je přidaná v iPhone. Karet samozřejmě může být v aplikaci Wallet více a pro platby pak vybírat, jakou kartou chcete platit.

Jednoduché a rychlé placení

Samotné použití je pak velmi jednoduché a nijak se neliší od placení bezkontaktní kartou nebo nálepkou. Pro samotné placení stačí buď spustit aplikaci Wallet a vybrat kartu (je jedno jestli v iPhone nebo Watch), a nebo v případě iPhone ze zamčené obrazovky dvakrát stisknout středové tlačítko; v případě Watch dvakrát stisknout boční tlačítko. Objeví se karta, kterou se bude platit a výzva, abyste zařízení přiblížili k platebnímu terminálu. Podle toho, jak máte nastavenou svoji fyzickou kartu, zadáte PIN.

Terminál pak většinou pípne a na displeji se objeví potvrzení, že bylo zaplaceno. Watch k tomu ještě jemně zavibrují. V aplikaci Wallet se následně zobrazí údaj o poslední platbě, kterou jste danou kartou provedli – název obchodníka, datum, místo a částka.

Bezpečnost na prvním místě

Apple se v případě Apple Pay chlubí vysokou mírou bezpečnosti celého procesu platby. Pro platbu musí být Watch odemknuté a nasazené na ruce, na iPhone musíte použít Touch ID (otisk prstu) nebo zadat svůj kód zámku telefonu. Platbu tedy můžete provést jen vy. Dále Apple uvádí, že obchodníkovi není předáno číslo vaší karty ani další údaje, ale tyto jsou nahrazeny kryptovanými údaji, které generuje Secure Element čip, ve kterém jsou všechny tyto údaje ve vašem zařízení uloženy. Číslo vaší karty a další údaje tak nejsou uloženy ani nikde na serverech Applu, kde by mohlo teoreticky dojít k jejich zneužití.

Bezpečnost je jistě dobrým argumentem, alespoň tady ve Spojených Státech, kde je bezpečnost plateb kreditními kartami pořád velké téma. Platby prostřednictvím magnetického proužku nebo nadiktováním komplet všech údajů o platební kartě do telefonu prostě bezpečné nejsou. A případů, že byly i velkému obchodníkovi zcizeny údaje o platebních kartách zákazníků, jsme za poslední dobu zažili více než dost. Za všechny stačí jmenovat například Target, což byl opravdu kolosální průšvih, při kterém této společnosti byly zcizeny údaje o 40 milionech kreditních a debetních kartách a 70 milionech zákazníků.

Kde všude v USA aktuálně mohu platit?

Takřka všude, kde najdete u obchodníka nebo v restauraci nálepku se symbolem Apple Pay nebo bezkontaktní platby. Nefunguje to ale 100%, některé bezkontaktní terminály Apple Pay neakceptují. V místech, kde se pohybuji nejvíce, Pensylvánie, Ohio, Maryland, D. C., je obchodníků a restaurací dost a neustále přibývají. Za všechny mohu jmenovat Whole Foods Market, Panera Bread, Staples, ToyRus, McDonald’s, Macy’s, Subway a další.

Pořád chybí místa jako benzinové pumpy nebo řetězec s potravinami Giant Eagle, kde sám velmi často nakupuji, ale to je jen otázkou času.

Zajímavější ale je, že pomocí Apple Pay mohu platit i v Čechách, ačkoli tato služba u nás není oficiálně dostupná. Apple Pay totiž funguje jako jiné bezkontaktní platby a proto by neměl být problém na většině bezkontaktních terminálů v ČR zaplatit iPhonem nebo hodinkami. Podmínkou je samozřejmě bankovní účet a platební karta zahraniční banky, která Apple Pay podporuje. A to samé samozřejmě platí i v případě systému Samsung Pay.

Ve Spojených Státech čítá seznam podporujících bank mnoho desítek jmen, včetně vyloženě malých, lokálních bank, takže platit Apple Pay zde může takřka každý, kdo má podporovaný iPhone, iPad nebo Watch. Teď je důležité, aby se bezkontaktní terminály začaly šířit více a více mezi obchodníky. Vše je ale na dobré cestě a známkou budiž to, že tady lze velmi často potkát automaty na jídlo nebo pití, ve kterých lze zaplatít právě Apple Pay.

Zatím bohužel nevíme, kdy se spuštění Apple Pay dočkáme v České republice – nyní je vše v rukou Applu, který se musí domluvit s bankami. V minulosti se spekulovalo o konci loňského roku, ale tyto zprávy se nakonec nepotvrdily. Doufejme tedy, že letošní rok v tomto ohledu bude úspěšnější a nebudeme muset čekat ještě déle.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments