Apple opět zaznamenal rekordní zisk a prodal téměř 27 milionů iPhonů

Vyhlašování výsledků za čtvrtý finanční kvartál je letos pro mnohé velké hráče dramatické, Apple si však udržuje stabilní kurs vzhůru. Posílily i prodeje iPhonů.

Kalifornský gigant zaznamenal ve čtvrtém kvartálu zisk 8,2 miliard amerických dolarů (v přepočtu cca 158 miliard Kč) z celkové tržby neuvěřitelných 36 miliard dolarů (cca 693 miliard Kč). Těmito čísly zlomil vlastní rekord z posledního čtvrtletí minulého fiskálního roku, kde poměr zisku a příjmu čítal 6,62 miliard ku 28,27 miliardám dolarů.

 

Největší zásluhu nesou iPhony, jejichž prodeje narostly oproti předchozímu modelu o 58 procent na téměř 27 miliónů prodaných kusů. Mnohokrát kritizovaný iPhone 5 navzdory obrovské poptávce tato čísla příliš neovlivnil, jelikož jeho prodej zasahoval do čtvrtého kvartálu jen v rozmezí devíti dnů. Nárůst prodeje byl zaznamenán i u iPadů (26%), kterých se prodalo 14 miliónů jednotek. U ostatních zařízení s logem nakousnutého jablka se žádné velké výkyvy nekonaly; Macintoshů se prodalo 6,9 miliónů, téměř stejně jako v minulém čtvrtletí, budoucí tržby by však mohl pozitivně ovlivnit ultratenký iMac a především 13″ MacBook Pro nově s Retina displejem (viz článek).

  

Naopak 19% pokles utrpěly hudební přehrávače iPod u kterých je znát nejistota i ze strany Applu. Konkrétně iPod nano byl v průběhu posledních let neustále upravován, nejprve se zmenšovaly rozměry, pak rostl displej, načež se zas vrátil do podoby miniaturní kostky velikosti hodinek, aby jej Apple v pořadí již sedmé generaci znovu zvětšil do obdélníkovité placky. Takový postup u Applu typicky vídáme buďto když na některém produktu intenzivně pracují, nebo když se naopak nemohou rozhodnout pro jeho primární koncept, což bude v případě iPodu nano pravděpodobnější.

 

Dost pozornosti přilákala i změna taktiky Applu, Steve Jobs před dvěma lety prohlašoval, že sedmipalcové tablety nemají šanci na úspěch a iPhone se naopak zvětšovat nebude, protože perfektně padne do dlaně. Záhy po jeho odchodu se nám však zvětšil iPhone a zmenšil iPad. Nechceme samozřejmě tvrdit, že je to špatně a že Steve měl vždy bez výjimky pravdu, taková změna by naopak mohla akcionářům dodat důvěry v pevné vedení Applu, za jehož kormidlem po smrti Jobse stanul Tim Cook. Ten se ale přímé otázce vyhnul šalomounskou odpovědí, že iPad mini má displej o uhlopříčce 7,9 palců a to je dle jeho slov zcela něco jiného, klasické 7″ tablety považuje stejně jako Jobs za nesmyslné.

 

Závěrem se krátce vrátíme do říše čísel. Apple prý i přes značný nárůst zisku zklamal americkou Wall Street tím, že nedosáhl na výsledky, které předpovídali analytici. Hodnota akcií na burze klesla ihned po zveřejnění finančních výsledků o 4 procenta, během následujících dnů se však pomalu vyšplhala na původní hladinu.

Zdroj

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku