Apple opět zaznamenal rekordní zisk a prodal téměř 27 milionů iPhonů

Vyhlašování výsledků za čtvrtý finanční kvartál je letos pro mnohé velké hráče dramatické, Apple si však udržuje stabilní kurs vzhůru. Posílily i prodeje iPhonů.

Kalifornský gigant zaznamenal ve čtvrtém kvartálu zisk 8,2 miliard amerických dolarů (v přepočtu cca 158 miliard Kč) z celkové tržby neuvěřitelných 36 miliard dolarů (cca 693 miliard Kč). Těmito čísly zlomil vlastní rekord z posledního čtvrtletí minulého fiskálního roku, kde poměr zisku a příjmu čítal 6,62 miliard ku 28,27 miliardám dolarů.

 

Největší zásluhu nesou iPhony, jejichž prodeje narostly oproti předchozímu modelu o 58 procent na téměř 27 miliónů prodaných kusů. Mnohokrát kritizovaný iPhone 5 navzdory obrovské poptávce tato čísla příliš neovlivnil, jelikož jeho prodej zasahoval do čtvrtého kvartálu jen v rozmezí devíti dnů. Nárůst prodeje byl zaznamenán i u iPadů (26%), kterých se prodalo 14 miliónů jednotek. U ostatních zařízení s logem nakousnutého jablka se žádné velké výkyvy nekonaly; Macintoshů se prodalo 6,9 miliónů, téměř stejně jako v minulém čtvrtletí, budoucí tržby by však mohl pozitivně ovlivnit ultratenký iMac a především 13″ MacBook Pro nově s Retina displejem (viz článek).

  

Naopak 19% pokles utrpěly hudební přehrávače iPod u kterých je znát nejistota i ze strany Applu. Konkrétně iPod nano byl v průběhu posledních let neustále upravován, nejprve se zmenšovaly rozměry, pak rostl displej, načež se zas vrátil do podoby miniaturní kostky velikosti hodinek, aby jej Apple v pořadí již sedmé generaci znovu zvětšil do obdélníkovité placky. Takový postup u Applu typicky vídáme buďto když na některém produktu intenzivně pracují, nebo když se naopak nemohou rozhodnout pro jeho primární koncept, což bude v případě iPodu nano pravděpodobnější.

 

Dost pozornosti přilákala i změna taktiky Applu, Steve Jobs před dvěma lety prohlašoval, že sedmipalcové tablety nemají šanci na úspěch a iPhone se naopak zvětšovat nebude, protože perfektně padne do dlaně. Záhy po jeho odchodu se nám však zvětšil iPhone a zmenšil iPad. Nechceme samozřejmě tvrdit, že je to špatně a že Steve měl vždy bez výjimky pravdu, taková změna by naopak mohla akcionářům dodat důvěry v pevné vedení Applu, za jehož kormidlem po smrti Jobse stanul Tim Cook. Ten se ale přímé otázce vyhnul šalomounskou odpovědí, že iPad mini má displej o uhlopříčce 7,9 palců a to je dle jeho slov zcela něco jiného, klasické 7″ tablety považuje stejně jako Jobs za nesmyslné.

 

Závěrem se krátce vrátíme do říše čísel. Apple prý i přes značný nárůst zisku zklamal americkou Wall Street tím, že nedosáhl na výsledky, které předpovídali analytici. Hodnota akcií na burze klesla ihned po zveřejnění finančních výsledků o 4 procenta, během následujících dnů se však pomalu vyšplhala na původní hladinu.

Zdroj

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

8 komentářů

 1. Karel (neregistrovaný)

  beeee beee

 2. Aaron (neregistrovaný)

  Jeste se maji od Nokie co ucit. Bridilove :-)

 3. Gxfd (neregistrovaný)

  Hmm bodaj by nemali rekordne zisky ked svoje tariadenia predavaju s 200% prirazkou a ludia im to kupuju … :D kazdopadne ten iPod mi pripomina Produkty Nokie čim to asi bude …. :D

  • mino (neregistrovaný)

   To ze vyzera ako Nokia by nevadilo, ale skor to ze uz upustili od hw kolecka, predtym mohol clovek pohodlne nahmatat ovladanie bez toho aby iPod vybral z vrecka

  • uni (neregistrovaný)

   Ad iPad mini, samozřejmě to evokuje, nicméně někde jsem zahlédl poměrně vtipnou pointu opačným směre. Postavili na sebe dva předešlé iPody miny (zde na obrázku v pozadí) a co nevidíš? Nokii Lumia. Takže pokud se bavíme o inspiraci, Nokia „udělal“ 1. krok. Apple jen nadále evoluje svou prodktovou řadu.

 4. ellhonza (neregistrovaný)

  Plačte :D

 5. Peete (neregistrovaný)

  Škoda, že nikdy podobný článek nebo bleskovku neokomentuje jeden z největších českých Widláků, hlavně že blogískuje a špiní Apple jak to jde, ale tak chápu, že mindrák je mindrák :D

  Jinak děkuji autorovi za informace :-)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *