TOPlist

Apple o Vánocích v prodejích telefonů předběhl Samsung. Nečekaný úspěch slaví i Vivo

iPhone 14 iPhone 14 Plus 1
  • Apple v závěru roku 2022 prodal nejvíce telefonů, a to 72,3 milionu kusů
  • Kousek za ním zaostává Samsung, stupně vítězů uzavírá čínské Xiaomi
  • Analytici vloni opět pozorovali značný pokles zájmu ze strany zákazníků

Společnost International Data Corporation zveřejnila vlastní průzkum trhu, který kvantifikuje prodeje mobilních telefonů v závěru loňského roku. Zajímavou infografiku navazující na obsáhlou analýzu trhu zveřejnil na Twitteru viceprezident IDC Francisco Jeronimo.

Loňské vánoční sezóně prý kraloval americký Apple, který se s 72,3 miliony prodanými telefony stal vládcem tohoto období (patřil mu 24,1% podíl na trhu). Dvojkou se stal Samsung, který prodal 58,2 milionu přístrojů.

Držitelé třetí až páté příčky pochází z Číny: bronz patří Xiaomi s bilancí 33,2 milionu prodaných kusů, těsně za ním je Oppo s 25,3 miliony a nečekaný úspěch má i Vivo, které prodalo 22,9 milionu telefonů. IDC ještě dodává, že v celém čtvrtém čtvrtletí se prodalo 300,3 milionu mobilních telefonů, což dokazuje meziroční pokles o 18,3 %.

Analýza sleduje i celoroční bilanci. Ta hovoří jasně – zájem o telefony byl opět nižší, konkrétně o 11,3 % oproti roku 2021. Jedničkou se stejně jako vloni stal korejský Samsung s 260,9 miliony prodaných jednotek. Zbývající pořadí vyplývá z logiky a do značné míry kopíruje vánoční sezónu: druhý byl Apple (226,4 milionu), třetí Xiaomi (153,1 milionu), čtvrté Oppo (103,3 milionu) a páté znovu Vivo (99 milionů kusů).

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku