TOPlist

Apple nečekaně mění plány. Umělá inteligence v Evropě možná bude, ale s háčkem

Apple Intelligence – umělá inteligence do Applu
  • Funkce Apple Intelligence možná nakonec budou v Evropě dostupné
  • Namísto iPhonu či iPadu však pouze na počítačích Mac
  • Vychází to z poznámek k aktualizaci macOS 15.1 Sequoia

Technologický podzim se blíží a s ním je blízko i uvedení funkcí Apple Intelligence. Dle dostupných informací se nic nemění a umělá inteligence společnosti Apple nebude v blízké době dostupná pro zákazníky v Evropské unii (EU). Respektive ne na iPhonech a iPadech. Jiskru naděje však vzbuzuje nová betaverze macOS 15.1.

Apple AI v Evropě? Nakonec možná ano

V poslední epizodě podcastu Upgrade se autoři bavili o svých zkušenostech z používání Apple Intelligence v betaverzích systémů iOS 18.1 a iPadOS 18.1. Jeden z posluchačů přispěl do diskuze mysteriózní zmínkou o tom, že AI funkce možná budou dostupné i mimo USA, konkrétně v Evropě, ale pouze na počítačích Mac.

Jeho domněnka může působit zvláštně: proč by Apple omezil AI na iPhonech a iPadech, ale na Macu nikoliv? Nicméně poznámky k nově vydaným betaverzím to skutečně mohou implikovat:

V popisu aktualizace iOS 18.1 stojí: „Apple Intelligence je k dispozici pro iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Služba Apple Intelligence není v současné době dostupná v EU a v Číně.“

Kdežto v popisu shodně vydané aktualizace macOS 15.1 Sequoia se píše: „Apple Intelligence je k dispozici na počítačích Mac s čipem M1 a novějším. Služba Apple Intelligence není v současné době dostupná v Číně.“

Co přesně tato zvláštní formulace znamená, není úplně jasné. Jeví se nepravděpodobně, že by Apple opomněl u macOS zmínit nedostupnost v EU. Vypadá to tedy, že zatímco Apple Intelligence je v současné době v Číně blokována na všech platformách, v EU je vyloučena pouze z iOS a iPadOS, nikoli z macOS.

Podle zákona vše v pořádku

Při bližším pohledu na eurounijní směrnici o digitálních trzích (DMA), která přísně penalizuje jakékoliv monopolní praktiky výrobců, je však výše popsaná skutečnost vysoce pravděpodobná. macOS totiž nespadá (alespoň prozatím) do stejné škatulky jako iPhone a iOS. Teoreticky by tedy Apple neměl mít námitky proti spuštění Apple Intelligence v EU alespoň pro uživatele počítačů Mac.



iPhone 15 Pro, Evropská unie a regulace AI (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

Apple Intelligence v Evropě? Novinky chceme dopřát všem, ujišťuje Tim Cook

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet betaverzi iOS či iPadOS 18.1 i přes chybějící funkce umělé inteligence, v testování betaverzí jste si mírně pohoršili. Pro uživatele v EU v nich nejsou žádné nové funkce a v porovnání s veřejnou betou iOS 18 taktéž nenabízejí tak frekventované opravné patche. Tím pádem se z dlouhodobého hlediska jeví jako více chybové.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku