Apple na interaktivní mapě ukazuje, které státy po něm chtěly data uživatelů

Apple se těsně před vánočními svátky rozhodl aktualizovat Transparency report, tedy souhrn žádostí o poskytnutí informací o uživatelích, které vůči americké společnosti činí státy po celém světě. Nová podoba webu (odkaz) je interaktivní, přehledná a srozumitelná i pro běžné smrtelníky.

Zjišťování informací probíhá následovně: nejdříve si na hlavní stránce vyberete časové období, které chcete sledovat. V systému jsou nahrána data až do roku 2013. Poté si již jen vyberete konkrétní zemi, o kterou se zajímáte. Nyní se vám již zobrazí detail výsledku, ve kterém si můžete prohlížet konkrétní data.

ČR letos chtěla data 30 zařízení, Apple vyhověl v 57 procentech případů

Podívejme se na data pro naši zemi za letošní rok, přičemž je nutné mít v paměti, že jsou to data zatím pouze za první pololetí 2018. České státní orgány chtěli po Applu data celkem 30 zařízení, vyhověno jim bylo v 17 případech. Míra úspěšnosti je tedy 57 procent. Tato data si můžete prohlédnout i na následujícím snímku obrazovky.

blank

Pro srovnání: za stejné období (tedy leden až červen) minulého roku podala ČR žádosti o poskytnutí dat z celkem 39 zařízení. Sousední Německo letos žádalo o data z 13,704 zařízení. A naši bratři Slováci chtěli data jen jednoho jediného přístroje. A abychom byli kompletní, svůj Transparency report má i Google, naleznete ho zde.

Autor článku blank
Alex Mensatoris
Externí redaktor SMARTmania.cz, kterého baví moderní technologie a marketing. Toho času student vysoké školy.

Kapitoly článku