Apple Mapy v centru pozornosti: v Číně z nich odstranili nadnárodní řetězec s oblečením H&M

google maps mapy navigace

Pokud jste měli dojem, že obchodní spory mezi Čínou a Spojenými státy pomalu míří ke konci, tak vás musíme vyvézt z omylu. Jádrem nového konfliktu jsou tentokrát lidská práva, konkrétně jejich porušování v čínské provincii Sin-ťiang, domově ujgurské menšiny. Z toho nejlidnatější zemi světa obvinilo několik mezinárodních značek s oděvy, mimo jiné také Nike či Adidas.

Obchody H&M v Číně nenajdete, alespoň ne na mapě

Ve sporu jde o to, že produkce pocházející z této provincie je údajně výsledkem nucených prací. Vláda Spojených států už v loňském roce zastavila import bavlny a dalšího zboží pocházející ze Sin-ťiangu a současný prezident Biden uvalil sankce na dva vysoce postavené čínské pohlaváry, kteří mají podle jeho administrativy podíl na utlačování tamního muslimského obyvatelstva.

V reakci na kritiku a sankce se čínská strana rozhodla k bojkotu řetězce H&M, který taktéž vyjádřil obavy o potlačování lidských práv v Sin-ťiangu a rovněž zastavil odběr bavlny z této provincie. Pomsta Čínské lidové republiky je poněkud zvláštní – všechny obchody H&M na území pevninské Číny byly odstraněny z aplikací Apple Mapy a Baidu Mapy. V případě Applu nejde ani tak o úmysl kalifornské společnosti, neboť v Číně je závislá na mapových podkladech od firmy AutoNavi.

Nepřehlédněte – USA vs. Čína: změní se situace Huawei s novým americkým prezidentem?

Ačkoli se H&M snažilo situaci na své stránce na sociální síti Weibo uklidnit slovy, že firma je „politicky neutrální a respektuje čínského zákazníka“, nebylo jí to nic platné. Jak dlouho tento spor potrvá, není prozatím jasné, stejně tak není jisté, zda se nerozšíří na ostatní módní značky, které kritizovaly čínský přístup k lidským právům.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku