Apple má u EU další vroubek. Důvodem je protekce Apple Pay

Apple Apple Pay Transaction 0

Možnost placení telefonem skrze NFC již dnes patří mezi standardní výbavu chytrých telefonů. Zatímco v případě výrobců smartphonů s Androidem můžete k placení využít nejen integrovanou službu Google Pay, ale také celou řadu platebních systémů třetích stran, u Applu je situace okolo placení mnohem více kontrolována.

To se ovšem nelíbí Evropské unii, podle které restrikce ze strany cupertinského giganta porušují zákony. S touto informací přišly Financial Times, které se odkazují na zdroje obeznámené s celou situací. Podle nich se EU nelíbí, že Apple omezuje přístup do svého systému například službám PayPal či Venmo, které nemají přístup k NFC čipu uvnitř iPhonů a tím pádem nemohou poskytovat stejné služby jako výchozí řešení Apple Pay. Zatímco Apple se hájí zajištěním bezpečnosti uživatelů, velké platební služby a některé banky v tom vidí spíše snahu o omezení konkurence.

apple pay google eu nfc unsplash
EU se nelíbí omezení přístupu k NFC pro třetí strany na iPhonech

Dle Financial Times se již brzy dočkáme oficiálního obvinění Applu ze strany EU, což může teoreticky vyústit v mastné pokuty. Stojí za připomenutí, že Apple v poslední době nemá v Evropské unii na růžích ustláno. V Evropském parlamentu je už nyní připraven zákon, který by v případě schválení mohl Apple donutit implementovat možnost instalovat aplikace mimo oficiální App Store, čemuž se Tim Cook brání zuby nehty.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku