Apple má s rozšířenou realitou velké plány. Chystá chytrou helmu, brýle a dokonce i kontaktní čočky

virtual reality jumpstory

Apple má s rozšířenou realitou velké plány. Zatím ji pouze oťukává ve svých smartphonech a tabletech, ovšem není žádné tajemství, že připravuje i specializovanou náhlavní soupravu. Podle předchozích zvěstí se mělo jednat o profesionální zařízení s odzbrojující cenou 3 tisíce dolarů, podle nejnovějších informací Ming-Chi Kua však má být cena „pouze“ třetinová.

První souprava už příští rok

Apple chce do světa náhlavních souprav vkročit v několika etapách, přičemž ta první bude zahájena už v příštím roce. Apple má ve svých laboratořích připraveno několik prototypů s hmotností 200 – 300 gramů, ve finále však má souprava vážit o cca 100 gramů méně, čímž by se měla stát jednou z nejlehčích na trhu.

apple ar

Na helmě najdeme pouze micro-OLED displeje a několik optických modulů od společnosti Sony. Celkem se má jednat o 15 kamer, z toho šest má sloužit pro záznam okolí, jedna na detekci hloubky scény a zbývajících šest modulů má poskytnout inovativní biometriku.

Displeje mají fungovat v průhledném i neprůhledném režimu, takže se budou hodit pro virtuální i rozšířenou realitu. Zajímavé je, že tato helma má disponovat vlastním výpočetním výkonem i úložným prostorem, nebude se tak spoléhat na spárovaný iPhone nebo Mac. Apple by měl do soupravy integrovat některé ze svých služeb, například Apple TV+ nebo Apple Arcade.

V roce 2025 lehké brýle

Apple přemýšlí i nad vzdálenější budoucností, ve které chce představit chytré lehké brýle určené spíše pro rozšířenou realitu. V tuto chvíli však zatím nemá hotové žádné prototypy, koneckonců uvedení je plánované až v roce 2025 a může se kdykoliv změnit. I v tomto případě se počítá s vlastním výpočetním výkonem a úložištěm. Ming Chi-Kuo hovoří i o integraci s Apple Car Play.

Apple Glasses AR
Ilustrační obrázek

V roce 2030 chytré kontaktní čočky

Brýle však nemají být pro Apple „konečnou stanicí“, v plánu jsou údajně i chytré kontaktní čočky zprostředkovávající rozšířenou realitu. U tohoto typu produktu však nelze předpokládat, že bude mít vlastní výpočetní hardware, byť se jedná o příliš vzdálenou budoucnost.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku