Domů » Bleskovky » iPhone 6s s procesorem od Samsungu se vybije o něco rychleji, rozdíl je ale zanedbatelný

iPhone 6s s procesorem od Samsungu se vybije o něco rychleji, rozdíl je ale zanedbatelný

Po zjištění, že nový iPhone 6s může mít procesor A9 buď od Samsungu, nebo od společnosti TSMC, se rozpoutaly diskuse, zda je v nich nějaký rozdíl. Kromě velikosti, kdy procesor jihokorejského giganta je o 10 % menší, se ukázalo, že je i o trochu více „žravější“. Při běžném používání však rozdíl není tak drastický, ačkoliv majitelé iPhonu s procesorem od Samsungu mohou být lehce zklamáni.

Server Ars Technica zveřejnil výsledky testů provedené na obou verzích, které potvrzují to, co připustil i Apple – že čip od Samsungu je zhruba o 2 – 3 % energeticky náročnější. Testy probíhaly na telefonech bez SIM karty a s jasem displeje nastaveným na 200 nitů.

 

Rozdíly nejsou až tak výrazné, například u prohlížení internetu na WiFi byl rozdíl jen 14 minut, v benchmarku GFXBench pouze 6 minut. U testů zobrazení interaktivní 3D grafiky byl rozdíl 4 minuty, avšak ve prospěch čipu od Samsungu. Nejmarkantnější rozdíl byl v benchmarku Geekbench, kde čip od TSMC vydržel o rovnou hodinu provozu déle.

Tip ke čtení – Zjistěte, zda máte iPhone s čipem od Samsungu nebo TSMC?

Jak je vidět z testů, rozdíl ve výdrži baterie je téměř zanedbatelný a při běžném používání jej nejspíše nepoznáte, především pokud nemáte možnost srovnání. Zdá se tedy, že se při nákupu nového jablečného telefonu není čeho bát.

Videorecenze

iPhone 6s & 6s Plus: Recenze

David Preiss

8 komentářů

 1. tomas (neregistrovaný)

  Ja tomu nerozumiem. Vysvetli mi niekto ako to ze lepsi vyrobny proces, rovnaka archytektura a predsa horsi vo vsetkych smeroch. A pritom ospevuju vyrobne procesy ze cim mensi tym lepsi.

  • Vše novější nemusí být vždy nejlepší.

  • knizmi (neregistrovaný)

   To číslo v podstatě nic neudává a kdyby to TSMC také pojmenoval jako 14nm, tak to nikomu nepřijde divné. Ty procesy si jsou podobné (i když je Samsung skutečně o trochu menší) a oproti starším generacím je jejich největší výhoda v tom, že jsou FF, zatímco dříve byla hradla planární.

   Dále si také uvědom, že i „při stejné velikosti“ se od sebe mohou lišit i procesy v jedné továrně. Třeba TSMC když začínala na 28nm, tak nabízela LP proces, který byl super pro úsporné čipy, ale nehodil se pro výkonné. Proto dosahovaly Snapdargony 600 poměrně nízkých taktů.

   Snapdragon 800 je v podstatě to samé, ale vyráběl se 28nm HPm procesem a mohl tak jít s takty mnohem výš a ještě u toho míň žrát.

   Podle všeho se prostě TSMC povedlo vyvinout skutečně dobrý výrobní proces (taky jim to trvalo), který je nepatrně lepší, než co aktuálně nabízí Samsung.

  • Karel (neregistrovaný)

   On se lisi i cip od cipu, takze je dost dobre mozne, ze pokud by vzali 2 iPhony s cipy od Samsungu, zas by jim nejakej rozdil vysel…

 2. Dominik (neregistrovaný)

  Osobně mi to také přijde podivné. Odhaduji ale, že je to tím, že Samsung nemá dostatečně odladěný výrobní proces a něco tam hapruje takovým způsobem, že je celková energetická náročnost větší než u ,,staršího“ procesu. Jinak totiž skutečně nevím, jak by to bylo možné…

 3. Z mé strany bez komentáře (vyjma tohoto):) Ale přeci, to co o tu v nedávné době pod tímhle tématem předváděli….:(

 4. Richy (neregistrovaný)

  ÁÁÁ. Jakmile se jedná o Samsung tak je rozdíl zanedbatelný. Jde vidět, kým je smartmania placená. Když něco podělá Sony, nebo jiná Značka tak tu jsou bulvární nadpisy jak je to špatné. Výsledek je, že Samsung bude vždycky plastová sračka.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).