Domů » Bleskovky » Nové iPhony mají dva rozdílné čipy A9: Menší od Samsungu, větší od TSMC

Nové iPhony mají dva rozdílné čipy A9: Menší od Samsungu, větší od TSMC

Server Chipworks potvrdil dřívější spekulace o dvou verzích čipu Apple A9, jehož výrobu si mezi sebe rozdělily společnosti TSMC a Samsung. I když by měl být návrh obou čipů stejný, ten od Samsungu zabírá v telefonu o 10 procent menší plochu. Důvodem je pravděpodobně modernější 14nm výrobní proces, TSMC používá 16nm technologii.

  

Otázkou však zůstává, zda se čipy mezi sebou reálně liší. Modernější výrobní proces obvykle znamená lepší efektivitu, tudíž by čip A9 od Samsungu mohl být energeticky méně náročný. Redaktoři serveru Chipworks budou rozdíly mezi těmito dvěma verzemi pozorovat a měřit. Jakmile se objeví další podrobnosti, budeme vás o tom informovat.

  

Rozdělení výroby hardwaru mezi více firem není u Apple žádnou novinkou, výrobu displejů například dříve obstarávali Samsung a LG, SSD disky do MacBooků zase Samsung a Toshiba. I když by běžný uživatel neměl poznat rozdíl, v případě SSD disků byl v testech rychlejší ten od Samsungu. Snad nebudou velké výkonové rozdíly či odlišnosti v zahřívání i u čipů A9 v nových iPhonech.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Dareb (neregistrovaný)

  jen menší chybička v článku: „Otázkou však zůstává, zda se čipy mezi sebou čipy reálně liší.“

 2. tomas (neregistrovaný)

  Tak to by ma nastvali keby som si kupil iphone a bol by tam cip od tsmc. Da sa to pri kupe nejak zistit? Verim tomu ze na trh ako je cesko alebo slovensko budu len cipi od tsmc nakolko sme druhotriedny trh.

  • Michal (neregistrovaný)

   Jses divnej, jeste jsem nevidel jablecnika ktereho by zajimalo co je uvnitr. Apple se rozhodl pouzit cipy od tsmc tak urcite budou dokonale, a ty mu prosim do toho nekecej od koho ma nakupovat.

  • Efektivnost u 14nm a 16nm je VELMI obdobná. Vliv SoC na výdrž je VELMI minimální (asi těžko se ti podaří scénář, kdy by jsi měl SoC v plné zátěži (tedy s projevem efektivity) a zároveň aku defakto nevydrancoval rozsvíceným displejem. Asi to nepoužíváš na SETI;) Myslím, že se tímto nemusíš vůbec trápit nebo komplikovat život.

 3. Podle mě je to celkem zásadní informace. Kdybych si ipa hypoteticky chtěl koupit (nechci :D) tak by mě ten TSMC čip celkem štval :D Přeci jen to může být klidně o 5-10% úspornější a 5% baterie občas udělá rozdíl, to jistě víme všichni :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).