Domů » Bleskovky » Kolik Apple vydělává na nových iPhonech? Méně než na předchozích

Kolik Apple vydělává na nových iPhonech? Méně než na předchozích

Cena iPhonů od Applu se ve Spojených státech drží přibližně na stále stejné hodnotě. Většina tamních obyvatel ovšem využívá akcí operátorů, kdy k tarifu mohou získat iPhone za velmi nízkou cenu. Ve zbytku světa se poté cena většinou mění a to v závislosti na aktuálním kurzu měny k americkému dolaru. Prodejní cena je jedna věc, ale cena bývá většinou výrazně nižší.

 

Zahraniční web Business Insider se zaměřil na analýzu cen jednotlivých komponent nového iPhonu 6s. Nejvíce stojí polovodičové součástky, které jsou oceněny na 127,2 dolarů (cca 3050 Kč). Nový procesor A9 byl oceněn na 25 dolarů, síťové prvky vyjdou na 36 dolarů a senzory na 22 dolarů. Za interní 64GB paměť zaplatí výrobce 20 dolarů.

Displej, fotoaparáty a akumulátor se na celkové výrobní ceně podílejí částkou 73 dolarů (cca 1750 Kč). Významnou položku tvoří také samotné tělo z hliníkové slitiny, které Apple vyjde na 33 dolarů (cca 800 Kč). Celkové výrobní náklady na 64GB iPhone 6s jsou tedy přibližně 234 amerických dolarů, což je v přepočtu kolem 5650 Kč. Částka není nijak vysoká, ale v porovnání s předchozími generacemi tohoto smartphonu je přeci jen o slušný kus vyšší.

 
iPhone 6s bude pro Apple zřejmě méně ziskový než předchůdci

Jak je tedy možné, že je prodejní cena tohoto smartphonu 749 dolarů? Je nutné si uvědomit, že ve výrobních nákladech nejsou zahrnuty ostatní položky. Tou největší z nich budou hlavně náklady na vývoj, které rozhodně nebudou malé. Něco stojí také balení, distribuce, daně a další poplatky. I tak ovšem zůstane výrobci slušný zisk, který bude ovšem pravděpodobně nižší než u předchozích generací 

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

12 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Paradni clanek :D Jsme radi, ze vime, ze Apple na novem iPhonu vydela o 11 USD mene :D

 2. Martin (neregistrovaný)

  Když to lidi kupují tak proč ne. Jen mi přijdou opravdu směšný ty ceny pamětí. Apple to stoji doslova pár korun za 64GB tak proč sakra prodávají 16GB a za 64GB si účtujou takovou pálku navíc.

  • Zas tak hrozný to není. 64GB varianta se prodávala za cenu předchozí 32GB.

  • Otravná osoba

   Protože jsou za to zákazníci ochotni připlatit, tak proč toho nevyužít?

   Ti, co nemají penízky, koupí levnější verzi, ti více bonitní si pořídí dražší (lepší a exkluzivnější) model. Pokryji tedy širší spektrum zákazníků a přitom náklady na vývoj (jen zaměním paměť) jsou minimální.

  • No co pak Apple, ten tu paměť musí aspoň koupit, ale Samsung, který to uvaří ze svého písku, ten si na tom pěkně mastí kapsu:)

  • Otravná osoba

   Vlastně ani nemusí. Mě osobně by nepřekvapilo, kdyby to fungovalo následovně – Samsung je velký podnik se samostatnými divizemi. Mobilní divize zkrátka nakoupí paměti od jiné části Samsungu. Ta není charitou a potřebuje vykazovat rozumná čísla v účetnictví. Zkrátka prodá jiné divizi součástky jako každému jinému. Apple ovšem nabídne větší objednávku, která jim nabídne jistější odbyt. Proč by mu nedali lepší množstevní slevu?

   Myslím, že ty žabomyší války a krvelačný boj výrobců mezi sebou vidí spíš uživatelé a fanoušci, ale realita může být dost odlišná.

   Nj, už mlčím .)

  • Otravná osoba: Je to přesypávání jedné hromady peněz:) Jak si to sami zaúčtují je jejich věc, nicméně pro Samsung jsou paměti logicky levnější než pro odběratele (pokud se nebavíme o dumping ceně).

  • pedro (neregistrovaný)

   @UNI: Opet nevis o cem mluvis. Mozna ve vasi male garaove firme to funguje jak pises, je to jenom otazka preliti penez v ucetnictvi. Ve velkych korporacich, je kazda divize do jiste miry samostatna, a potrebuje zisk, jak pise ‚Otravná osoba‘.

  • pedro (neregistrovaný): Samsung není blbec, aby si uměle snižoval konkurence schopnost pomocí nákladů mezi svými divizemi. To je blbost. Samsung zkrátka má paměti (resp. komponenty) levnější než zákazníci, protože je vyrábí. Tečka. Absolutně netuším, jak tak jasná věc může u někoho vyvolávat potřebu diskuse, když není o čem…:-/

 3. Tomáš (neregistrovaný)

  Cenovka 749 Dolarů je tam proto, že si zaplatíme nehoráznou částku 499 dolarů za odemknutí pro všechny (evropské) operátory. Pro sítě v Americe stojí iphone právě těch 250 dolarů. je to jednoduché ;) Pro menšinu za málo, pro celý svět za draho.

 4. Tomasz Garique Masarik (neregistrovaný)

  Tak snad každý kdo kdy dělal ve výrobě a má s ní nějaké zkušenosti jako je plánování výroby, kompletace, vývoj, předsériová výroba atd.tak moc dobře ví, že koncová částka je značně přemrštěná a kdosi nás tady oblbuje. Řekl bych, že výrobní cena se vším všudy bude tak o dvojku, možná o trojku nižší.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).