Domů » Články » Apple iPad Pro s 12,9″ displejem je na světě: S klávesnicí a dotykovým perem půjde po krku tabletům Surface

Apple iPad Pro s 12,9″ displejem je na světě: S klávesnicí a dotykovým perem půjde po krku tabletům Surface

Apple představil revoluční iPad Pro s 12,9″ displejem, který nemá být pouze zařízením pro konzumaci obsahu, ale i pro jeho tvorbu. Nabízí vysoký výkon, čtveřici reproduktorů a jako příslušenství kryt s klávesnicí a dotykové pero.

 

První spekulace o 12,9″ iPadu se objevila v květnu roku 2013. Od té doby uběhla spousta vody, spolu s ní přišlo i několik dalších informací, ale finální produkt ne a ne přijít. V posledních čtvrtletích však zájem o jablečné tablety (a tablety obecně) opadával, proto Apple zřejmě usoudil, že doba pro představení zcela nového zařízení nastala. Přivítejte iPad Pro, první jablečný tablet, jehož displej je větší, než displeje některých MacBooků.

Velký a jemný displej  

iPad Pro disponuje 12,9″ displejem s rozlišením 2732 × 2048 pixelů. Toto rozlišení bylo zvoleno z jednoduchého důvodu – aplikace běžící na iPadu Air v režimu na výšku, mohou běžet na novém iPadu vedle sebe v režimu na šířku. Apple se pochlubil, že displej iPadu Pro obsahuje více pixelů (5,6 milionů) než Retina displej 15″ MacBooku Pro. Díky své velikosti navíc může zobrazit softwarovou klávesnici v plnohodnotné velikosti hardwarové klávesnice.

 

Rychlejší než většina současných notebooků a se 4 GB RAM

iPad Pro pohání čip A9X čip třetí generace, který má být až 1,8× rychlejší než desktopové procesory a jeho grafický výkon má až 2× překonat herní konzole.

 

Procesor iPadu Pro má být rychlejší než procesory v 80% přenosných počítačů prodaných v loňském roce, u grafického výkonu je toto číslo dokonce 90 procent. Výkon Apple demonstroval například na aplikaci AutoCAD 360 od Autodesku. Společnost Adobe rovněž potvrdila, že nový iPad Pro disponuje 4 GB RAM.

    

Na těle tabletu je dále k nalezení 8megapixelový iSight fotoaparát, čelní kamerka FaceTime disponuje rozlišením 1,2 Mpx. Tloušťka tabletu je působivých 6,9 mm, pro srovnání iPad Air 2 má pouze o 0,6 mm méně.

 

I tak se do těla iPadu Pro vešla 38,5Wh baterie, která má tablet udržet při prací plných 10 hodin. I s ní nový iPad váží 1,57 liber, tedy 712 gramů. Skoro stejně vážil vůbec první desetipalcový iPad.

 

 

Lightning žije, USB-C se nekoná

Na kratších stranách tabletu se nachází čtveřice reproduktorů, které mají být až 3× hlasitější než reproduktory v iPadu Air. Zvuk se přizpůsobuje podle toho, jak tablet držíte, tudíž se nemůže stát, že vám při poslechu něco unikne. Konektivita je zastoupena Wi-Fi 802.11ac (MIMO), nejvybavenější model disponuje podporou sítí LTE a GPS. Ostatní senzory zastupuje snímač okolního osvětlení, akcelerometr, gyroskop, kompas a barometr. 

  

Samozřejmostí je domovské tlačítko Touch ID s integrovanou čtečkou otisků prstů, umístěno je překvapivě na kratší straně, ač přirozenější držení celého tabletu bude spíše v režimu na šířku. Nabíjení probíhá skrze Lightning konektor, kromě toho se na jedné z delších stran nachází speciální 3pinový konektor, který slouží k připojení příslušenství. 

  

Klávesnice v krytu ukrytá

Tím příslušenstvím je klávesnice SmartKeyboard. Jedná se o kryt, který je podobný klasickému SmartCoveru, jeho součástí je však plnohodnotná klávesnice, využívající mechanických tlačítek se stejným „motýlkovým“ mechanismem, jaký Apple použil u nového MacBooku.

 

To má zajistit skvělou odezvu a pohodlné psaní. Na rozdíl od tabletů Surface není součástí nové klávesnice touchpad, k navigaci musí posloužit dotykový displej. 

  

Apple Pencil: Stylus pro přesné kreslení

SmartKeyboard ale není jediným příslušenstvím iPadu Pro. Apple představil i chytrý stylus Apple Pencil, který vypadá jako bílá tužka s gumou na konci, obsahuje však pokročilé technologie a velmi citlivé senzory. Ty vyhodnocují nejen pozici hrotu na displeji, ale rovněž vyvíjený tlak a náklon pera.

     

Toho umí využít spousta současných (Mail, Draw apod.) i nových aplikací pro iOS, pochopitelně zejména těch grafických. Filozofie je jasná, větší tlak = silnější stopa.

Apple se chlubí velmi nízkou latencí, která má pocit z používání dotykového pera přiblížit používání klasické tužky a papíru. V grafických aplikacích lze dokonce využívat virtuálních předmětů, perem lze například nakreslit rovnou čáru vedením po virtuálním pravítku. Apple Pencil je dobíjeno konektorem Lightning, výdrž se má pohybovat okolo 12 hodin. V těle tabletu pro pero místo nezbylo, a ani přídavná klávesnice nenabízí pro stylus ubytovací kapacity. 

 

Nikdo neumí software pro produktivitu lépe než Microsoft

Nové příslušenství pro iPad Pro pochopitelně nejlépe využijí produktivní aplikace, přičemž podle Apple umí tyto aplikace nejlépe Microsoft. Na pódiu tiskové konference vystoupil korporátní prezident Microsoft Office Kirk Koenigsbauer, aby představil Office pro iPad a jeho interakci s novým příslušenstvím a systémem Apple iOS 9.

   

V aplikacích Office lze například za pomoci Apple Pencil kreslit či přidávat poznámky různými typy tužek. Kreslení v PowerPointu například umí převést nakreslený objekt do požadovaného tvaru. iOS 9 navíc umožňuje spouštět dvě aplikace vedle sebe, tudíž je možné například na jedné obrazovce kopírovat data mezi aplikacemi. Graf z Excelu se například umí vložit do PowerPointu jako grafický objekt. 

 

Adobe a 3D Medical

Své novinky na poli aplikací představovaly i společnosti Adobe a 3D Medical. Eric Snowden z první jmenované firmy předvedl rychlé rozvržení dokumentu v aplikaci pro elektronické publikování za pomoci Apple Pencil. Perem lze jednoduše nakreslit oblasti pro obsah, a ten do nich přidávat z ostatních aplikací. Adobe Photoshop Fix umí například detekovat obličej a vylepšit jeho úsměv. Tyto aplikace mají být dostupné v říjnu.

    

Stejně jako u Apple Watch chce využít i iPad Pro pro zdravotní účely. Nově představená aplikace 3D Medical má způsobit revoluci v interaktivním určování diagnóz a při výuce biologie. Aplikace umožňuje prohlížet jednotlivé části lidského těla ve 3D a kreslit přímo do zobrazených modelů. Perem Apple Pencil lze například „řezat“ jednotlivé vrstvy těla a dostávat se do jeho hloubky od kůže, až po svaly a kosti. Apple doufá, že se 3D Medical uchytí jak v malých vesnických ordinacích, tak ve velkých nemocnicích. 

   

Kdy a za kolik?

Ceny nového iPadu Pro budou začínat na 799 dolarech za 32GB verzi (19 400 Kč bez DPH) a 128GB varianta přijde na 949 dolarů (23 000 Kč bez DPH). Nejvyšší model disponuje 128GB pamětí a podporou sítí LTE, za něj si Apple řekne o 1 079 dolarů (26 100 Kč bez DPH). iPad Pro bude nabízen ve stříbrné, zlaté a šedé barvě, a do prodeje půjde v listopadu letošního roku.

   

Pero Apple Pencil přijde na 99 dolarů (2 400 Kč bez DPH), klávesnice SmartKeyboard na dalších 169 dolarů (4 100 Kč bez DPH). 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
133 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments