TOPlist

Apple interně odhalil své unikátní brýle. Mezi zaměstnanci vyvolaly řadu obav

apple vr ar headset virtualni rozsirena realita bryle
  • Náhlavní souprava od Applu klepe na dveře, vyvolení zaměstnanci už měli možnost je vyzkoušet
  • Ne všichni v Cupertinu ale věří v její úspěch

Už za pár měsíců by Apple měl představit dlouho očekávanou náhlavní soupravu pro konzumaci rozšířené a virtuální reality. O tom, že odhalení se opravdu blíží, svědčí i poslední report Marka Gurmana ze serveru Bloomberg, podle kterého je vývoj produktu dokončen a připraven na velkolepou premiéru v rámci vývojářské konference WWDC.

Podle Gurmana byla souprava v minulých dnech představená vysokým představitelům Applu. Na rozdíl od předchozích demonstrací se údajně jednalo o ukázku finálního produktu, který má způsobit ve světě virtuální a rozšířené reality malou revoluci. Podle deníku New York Times budou jablečné „brýle“ prémiovým zařízením, které bude postavené z uhlíkových vláken a prošpikované spoustou moderních technologií.

VR

Před každým okem se má nacházet 4K displej schovaný za čočkami, které bude možné vyměnit za dioptrické – klasické brýle se tak zjevně pod chystanou jablečnou novinku nevejdou. Souprava má mít na bocích umístěné akumulátory, chybět nebudou ani kamery pro záznam okolního dění. Specialitou má být tzv. „volič reality“, který si lze představit jako ovládací prvek, který bude určovat, kolik obsahu z vnějšího světa se bude promítat do toho virtuálního (a naopak).

Apple si slibuje, že jeho soupravu bude používat široká skupina kreativních uživatelů – ilustrátoři, filmaři, designéři, inženýři a další osoby, které budou chtít své výsledky promítnout do reálného prostoru. Firma z Cupertina zároveň buduje svůj vlastní „metaverse“, ve kterém bude možné uspořádávat například virtuální konference avatarů.

Zaměření na spíše profesionální uživatele dává vzhledem k očekávané vysoké ceně soupravy smysl, prozatím se spekuluje o částce 3 tisíce dolarů, což je v přepočtu asi 80 tisíc korun s DPH. Vysoká cena a několik dalších aspektů údajně probouzí v některých zaměstnancích Applu skepsi. Chystané zařízení údajně nepřináší žádná řešení při hledání problémů, a co víc – oproti konkurenci v některých oblastech zaostává.

O výsledku se budeme moci přesvědčit pravděpodobně už na začátku června, kdy se obvykle vývojářská konference WWDC odehrává.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku