Domů » Bleskovky » Apple AirTag je v Austrálii stahován z prodeje. Překvapivě kvůli dětem

Apple AirTag je v Austrálii stahován z prodeje. Překvapivě kvůli dětem

Lokalizační štítek Apple AirTag je po dlouhé době jediným produktem v nabídce Apple, u kterého si můžete uživatelsky vyměnit baterii. Bohužel možná právě tento benefit by mohl vystavit AirTagům stopku na australském trhu.

Až moc snadno dostupná baterie

Přívěsky AirTags pohání standardní knoflíková baterie cr2032, kterou najdete například ve většině „hloupých“ hodinek. Tato baterie je však na australském trhu považována za riziko, jelikož se často ocitá v žaludku malých dětí; na pohotovost je po jejím polknutí odváženo průměrně 20 dětí týdně, od roku 2013 dokonce došlo ke třem úmrtím. Zařízení s baterií cr2032 se pochopitelně na australském trhu prodávat mohou, avšak problém štítků AirTags tkví v tom, že je zmíněná baterie velmi jednoduše dostupná; stačí pouze pootočit krytem.

Tento bezpečnostní problém potvrdila Australská komise pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele (ACCC), na základě čehož byl štítek stažen z nabídky australského řetězce OfficeWorks, který tvoří přibližně 160 obchodů. Řetězec čeká na další pokyny ACCC, do doby jejich vydání nebude štítek prodávat. Jak k situaci přistoupí další prodejci, je v tuto chvíli nejisté.

Dá se předpokládat, že se celou záležitost podaří vyřešit „papírově“; Apple bude muset jednoduše k AirTags přibalovat informaci o tom, že produkt obsahuje knoflíkovou baterii, a na obal natisknout varovný symbol.

Apple AirTag se na českém trhu prodává za 890 korun, případně 2 990 korun, pokud si zakoupíte rovnou čtyři kousky. Za příslušenství si pořádně připlatíte – silikonové poutko vás vyjde na 890 korun, tedy stejně jako jeden AirTag, a kožená klíčenka pro změnu na 1 090 korun.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).