Domů » Bleskovky » App Store je mašinou na peníze. Výdělky za loňský rok byly rekordní

App Store je mašinou na peníze. Výdělky za loňský rok byly rekordní

Apple ve svých kvartálních výsledcích nezveřejňuje podrobné informace o tom, kolik prodal iPhonů nebo jaké příjmy plynou z konkrétních služeb; tato data na základě zveřejněných čísel posléze odhadují analytické služby. Z nezávislé studie, kterou zveřejnil server Apple Insider, vyplývá, že doslova dolem na peníze je jablečný obchod App Store.

App Store

App Store je mašinou na peníze

App Store za rok 2020 zprostředkoval fakturace v hodnotě neuvěřitelných 643 miliard dolarů, což je v přepočtu asi 13,4 bilionu korun. Ve srovnání s rokem 2019, kdy App Store vyfakturoval 519 miliard dolarů, se jedná o 24% nárůst. Podle reportu od roku 2015 znatelně narostl počet malých vývojářů, jejichž aplikace mají méně než 1 milion stažení a ročně vydělají méně než 1 milion dolarů; aktuálně tato skupina tvoří 90 procent všech vývojářů pro jablečná zařízení.

Apple App Store nahled SMARTmania

Zhruba každý čtvrtý malý vývojář zvýšil každý rok za posledních pět let své průměrné výdělky o čtvrtinu. 80 procent vývojářů distribuuje své aplikace ve více zemích, průměrný vývojář má výdělky ze 40 zemí světa. Úspěchu App Store napomohla pandemie nemoci COVID-19, díky které začali mnozí lidé čím dál více využívat mobilní aplikace, například pro objednání jídla, ke komunikaci, výukové nástroje apod.

Podle studie umí Apple Store oslovit širokou škálu spotřebitelů po celém světě; obchod funguje ve 175 zemích a regionech světa, dokáže poskytovat lokalizované výsledky ve 40 jazycích a podporuje celkem 200 platebních metod a 45 měn. Studie také uvádí zajímavé vývojářské statistiky – ve 40 sadách pro vývojáře je obsaženo více než 250 000 programovacích rozhraní (API). Vývojářskou akademii již absolvovalo 10 tisíc lidí a vzešlo z nich více než 1500 aplikací.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Tvl ty cisla tupy autor mysli vazne??

  2. Pokud je to vubec pravda, tak jakejkoliv zisk je utopenej v nesmyslnejch a prodelecnejch produktech jako mela byt fyzicka TV, auto nebo to preplatny novin, ktery nikdo nechce. Jo ona ani Apple TV+ neni zadnej trhak. Bylo a je toho vic. Jen Apple umi vydelkem poradne zatopit v kotli.

    • Tak to mě pobavilo. Ano, Apple stejně jako každá jiná prosperující organizace investuje do vývoje, ale jakýkoli zisk že je utopený v neúspěšných projektech? :-D Tak jednotky procent maximálně.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).