Domů » Bleskovky » Aplikace NaNákupy nabízí plnohodnotné NFC platby. Operátory odstavila na druhou kolej

Aplikace NaNákupy nabízí plnohodnotné NFC platby. Operátory odstavila na druhou kolej

Klienti ČSOB a Ery Poštovní spořitelny budou nově moci za svůj nákup zaplatit mobilem pomocí technologie NFC, a to bez nutnosti spolupráce s operátorem. Umožní jim to nová mobilní aplikace NaNákupy, která je dostupná pro systém Android. Je to první mobilní peněženka u nás, která podporuje karty MasterCard i VISA, a navíc bez nutnosti vydávat novou platební kartu či SIM kartu. Do konce letošního roku ji pak banka doplní o další užitečné funkcionality.

S aplikací v mobilu půjde platit na internetu, spravovat nastavení karet či sledovat transakční historii. Do svého mobilu si uživatelé budou moci nahrát věrnostní karty, účtenky nebo využívat sdílené nákupní seznamy.

Aplikace NaNákupy

„Aplikace ČSOB NaNákupy jako první v České republice nabídne uživatelům platit u obchodníků mobilním telefonem bez ohledu na to, zda mají kartu MasterCard nebo VISA,“ říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail. Řešení využívá virtualizace karty a je nezávislé na mobilním operátoru, což poskytuje klientovi nejvyšší komfort – není třeba žádat o novou platební kartu, ani speciální SIM kartu. „Naším cílem je zjednodušovat klientům život, proto jsme se rozhodli pro řešení, kdy si stačí zdarma stáhnout aplikaci, službu si aktivovat a v podstatě ihned můžete začít platit mobilem. Všechny benefity svázané s kartou zůstanou samozřejmě zachovány,“ vysvětluje Petr Hutla.

Mobilní peněženka, kterou ČSOB vyvinula ve spolupráci se společnostmi SIA, VISA a MasterCard využívá technologie NFC. Ne vždy lze s podobnými aplikacemi zaplatit v zahraničí, s ČSOB NaNákupy to však není problém. Výhodou je, že platit s ní lze i bez připojení na mobilní data či WiFi, navíc všechny své karty máte v aplikaci pod jedním PINem. „Lákadlem pro klienty, kteří nemají telefon s technologií NFC, ale rádi by naši aplikaci k placení využívali, je sleva až 25 % na vybrané modely telefonů Samsung. Stačí se registrovat na webu NaNakupy.cz a během čtyř měsíců po koupi telefonu zaplatit alespoň desetkrát aplikací ČSOB NaNákupy,“ upozorňuje Miloš Minčič, manažer inovativních služeb ČSOB.

Kompletní mobilní peněženka

Banka tak provede klienta od nákupu zboží až po jeho případnou reklamaci. Kromě virtualizace věrnostních karet a archivace účtenek se uživatelé mohou těšit i na nákupní seznamy, které půjde v reálném čase na dálku sdílet mezi různými zařízeními. Funkce tak umožní předání nákupního seznamu například mezi členy rodiny. Mobilní peněženka je také upozorní na vypršení záruky nebo pojištění zboží. Všechny tyto funkce budou moci využívat i klienti jiných bank, kteří si aplikaci stáhnou do svého mobilního zařízení.

NaNakupy android

Česko je rájem pro mobilní platby

Česká republika má největší podíl bezkontaktních transakcí u obchodníků v Evropě (77 %), a proto je ideálním místem pro placení mobilem. „Česká republika patří na špici v přijímání nových platebních inovací. Díky partnerství s ČSOB a aplikaci „NaNákupy“ můžeme nyní přinést našim klientům další stupeň pohodlí při placení každodenních nákupů,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko.

„Lidé z celé Evropy se dnes a denně setkávají s novými vyspělými technologiemi, které umožňují rychlý a pohodlný způsob, jak platit kdykoli, kdekoli a pomocí jakéhokoli mobilního zařízení, které jim vyhovuje. Předpokládáme, že do roku 2020 bude jeden z pěti spotřebitelů běžně platit svým mobilním telefonem,“ říká Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro ČR a SR.

Jak to funguje?

Pro stažení aplikace NaNákupy od ČSOB stačí mít chytrý mobilní telefon s podporou NFC a operačním systémem Android 4.4 a vyšší. Aplikaci je možné zdarma stáhnout z obchodu Google Play a aktivovat pomocí aktivačního kódu vygenerovaného v internetovém bankovnictví. Poté se do aplikace automaticky nahrají všechny klientovy karty – debetní i kreditní. Pro platbu stačí v aplikaci stisknout tlačítko „Zaplatit“, zadat PIN a přiložit mobilní telefon k terminálu.

Karty nejsou fyzicky v mobilu, nelze je tedy ukradnout. Jsou chráněny PINem aplikace a také zámkem displeje mobilního telefonu, pokud ho uživatel používá. Na rozdíl od karty nebo nálepky je možné chránit PINem všechny platby, i ty do 500 korun.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

18 komentářů

 1. Tak moje banka (ČS) myslím NFC platby zatím nenabízí a ani nevím zda tímto cílem můj fiun MotoX 2014 disponuje

 2. ..zda tímto čipem…můj foun.

 3. Díky bobo, v seznamu od visy sice model XT1902 není ale asi to půjde, tobě Uni také, NFC má já ti v menu myslím i zahlédl a před chvilkou i vypnul, já po tom nějak nepatral,az s tím přijde CS resp mateřská Erste, budu to řešit.

 4. Výborně! Konečně je šance, že se to začne reálně prosazovat bez drbání se pravou rukou za levým uchem, měnění simek, nutnosti si vybrat speciální model telefonu nebo se dostávat do omezené ,,testovací“ skupiny.

  Sice mi je jasné, že s ČS a především Windows Mobile na toto mohu zapomenout, ale přesto je to věc, které maximálně fandím :)

  • kropovez (neregistrovaný)

   Nové redstone sestavení obsahuje vyladěnou peněženku, která by také měla urychlit podporu.

  • No zrovna ČSOB má pro W10M výbornou apku. Je mnohem intuitivnější a lepší pro platební transakce než standardní web bankovnictví. Sice neumí některé specializované věci, ale to asi žádná apka.

  • No, tak se třeba necháme příjemně překvapit pánové :)

 5. kropovez (neregistrovaný)

  No to je dost, chtěl jsem to využívat již v roce 2013, tentokrát to u o2 ještě šlo pomocí sim, pak to zrušili.

 6. Rootnuté telefony mají problém – naštěstí to jde obejít deaktivací ROOTu. Nicméně nechápu následující – v článku je napsáno následující:
  „Všechny tyto funkce budou moci využívat i klienti jiných bank, kteří si aplikaci stáhnou do svého mobilního zařízení.“
  Nemám ani ČSOB ani Era a když jsem se tedy konečně dostal přes upozornění o ROOTu, tak to chce po mě nějaký aktivační kód, který si mám nechat vygenerovat v mobilním bankovnictví ČSOB nebo Era – jak to tedy uživatelé jiných bank mohou využívat?

 7. Franta (neregistrovaný)

  Naučte se oba číst !! Pro ostatní banky platí využití aplikace „peněženka“ !!

 8. qxstyles (neregistrovaný)

  Je jasné, že to aspoň na začátku moc lidí nevyužije, ale dost by mě zajímalo, jak to bude se zabezpečením. Všechno, co se v článku píše je sice hezké, ale poběží to na mobilních OS, které používají miliony lidí a které prostě není možné 100% zabezpečit. Dost by mě zajímalo, když by došlo k nějakému hromadnému prolomení, kdo za to ponese zodpovědnost. Stačí si jen vzpomenout na příhodu našeho pana premiéra a uvědomit si, že podobných uživatelů je už jenom v ČR mraky.

  • Nj mě se zas líbí komentáře místních wp/wm ultrafans, jak je droid a iis děravý ajak jsou na tom mobilní Win dobře, je to asi pravda, ale či je rozšířené tím se autoři spamu,trojanu,spyware a vzácné i pravých víru jako takových zabývají oac se jim to vyplatí, sesbírat od uživatelů data kde se pohybují a pak to náležitě ve svůj prospěch kvůli nabídkám a zobrazování reklamy využít.
   Nejzranitelnější je tedy droid a ios a na pc Windows, méně Mac os a nejméně Linux a td.

  • Každá banka má svoje apky pro všechny platformy a je hodně lodí, kteří je používají, včetně mě. Pro zabezpečení plateb platí stejná pravidla jako v internetovém bankovnictví a hrozby budou podobné. Pro vlastní placení pomocí NFC bude zase platit obdobný scénář jako u platební karty. Nikdo ti nesmí ukrást mobil a nikdo nesmí vidět jaký pin vyťukáváš.
   Já naštěstí používám ten „mizerný“ systém, jak píše Tedy, který má pár lidí a na který se ani nevyplatí vytvářet spyware. A nikdo by takový krám ani neukradl. Není to supr? A pak, že není Windows nejlepší…. ????

   • kropovez (neregistrovaný)

    Přesně tak, navíc platby přes NFC jsou lépe zabezpečené jako klasická kreditka. Vzhledem k tomu, aby bylo NFC aktivní, tak musí být telefon odemčen, tudíž jsou tu 2 piny, popřípadě gesta, který by musel zloděj znát. Ztrátu telefonu zjistíte daleko dříve, než ztrátu kreditky a navíc Vám poté pouze stačí zablokovat ID vašeho telefonu v bance a pořád vám zbude klasická kreditka.

 9. Alex (neregistrovaný)

  Mě na platby stačí InCard, aplikace od MasterCard – platebni kartu v telefonu. A berou to i na mnoha nejen na internetu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).