Domů » Bleskovky » Aplikace NaNákupy nabízí plnohodnotné NFC platby. Operátory odstavila na druhou kolej

Aplikace NaNákupy nabízí plnohodnotné NFC platby. Operátory odstavila na druhou kolej

Klienti ČSOB a Ery Poštovní spořitelny budou nově moci za svůj nákup zaplatit mobilem pomocí technologie NFC, a to bez nutnosti spolupráce s operátorem. Umožní jim to nová mobilní aplikace NaNákupy, která je dostupná pro systém Android. Je to první mobilní peněženka u nás, která podporuje karty MasterCard i VISA, a navíc bez nutnosti vydávat novou platební kartu či SIM kartu. Do konce letošního roku ji pak banka doplní o další užitečné funkcionality.

S aplikací v mobilu půjde platit na internetu, spravovat nastavení karet či sledovat transakční historii. Do svého mobilu si uživatelé budou moci nahrát věrnostní karty, účtenky nebo využívat sdílené nákupní seznamy.

Aplikace NaNákupy

„Aplikace ČSOB NaNákupy jako první v České republice nabídne uživatelům platit u obchodníků mobilním telefonem bez ohledu na to, zda mají kartu MasterCard nebo VISA,“ říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail. Řešení využívá virtualizace karty a je nezávislé na mobilním operátoru, což poskytuje klientovi nejvyšší komfort – není třeba žádat o novou platební kartu, ani speciální SIM kartu. „Naším cílem je zjednodušovat klientům život, proto jsme se rozhodli pro řešení, kdy si stačí zdarma stáhnout aplikaci, službu si aktivovat a v podstatě ihned můžete začít platit mobilem. Všechny benefity svázané s kartou zůstanou samozřejmě zachovány,“ vysvětluje Petr Hutla.

Mobilní peněženka, kterou ČSOB vyvinula ve spolupráci se společnostmi SIA, VISA a MasterCard využívá technologie NFC. Ne vždy lze s podobnými aplikacemi zaplatit v zahraničí, s ČSOB NaNákupy to však není problém. Výhodou je, že platit s ní lze i bez připojení na mobilní data či WiFi, navíc všechny své karty máte v aplikaci pod jedním PINem. „Lákadlem pro klienty, kteří nemají telefon s technologií NFC, ale rádi by naši aplikaci k placení využívali, je sleva až 25 % na vybrané modely telefonů Samsung. Stačí se registrovat na webu NaNakupy.cz a během čtyř měsíců po koupi telefonu zaplatit alespoň desetkrát aplikací ČSOB NaNákupy,“ upozorňuje Miloš Minčič, manažer inovativních služeb ČSOB.

Kompletní mobilní peněženka

Banka tak provede klienta od nákupu zboží až po jeho případnou reklamaci. Kromě virtualizace věrnostních karet a archivace účtenek se uživatelé mohou těšit i na nákupní seznamy, které půjde v reálném čase na dálku sdílet mezi různými zařízeními. Funkce tak umožní předání nákupního seznamu například mezi členy rodiny. Mobilní peněženka je také upozorní na vypršení záruky nebo pojištění zboží. Všechny tyto funkce budou moci využívat i klienti jiných bank, kteří si aplikaci stáhnou do svého mobilního zařízení.

NaNakupy android

Česko je rájem pro mobilní platby

Česká republika má největší podíl bezkontaktních transakcí u obchodníků v Evropě (77 %), a proto je ideálním místem pro placení mobilem. „Česká republika patří na špici v přijímání nových platebních inovací. Díky partnerství s ČSOB a aplikaci „NaNákupy“ můžeme nyní přinést našim klientům další stupeň pohodlí při placení každodenních nákupů,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko.

„Lidé z celé Evropy se dnes a denně setkávají s novými vyspělými technologiemi, které umožňují rychlý a pohodlný způsob, jak platit kdykoli, kdekoli a pomocí jakéhokoli mobilního zařízení, které jim vyhovuje. Předpokládáme, že do roku 2020 bude jeden z pěti spotřebitelů běžně platit svým mobilním telefonem,“ říká Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro ČR a SR.

Jak to funguje?

Pro stažení aplikace NaNákupy od ČSOB stačí mít chytrý mobilní telefon s podporou NFC a operačním systémem Android 4.4 a vyšší. Aplikaci je možné zdarma stáhnout z obchodu Google Play a aktivovat pomocí aktivačního kódu vygenerovaného v internetovém bankovnictví. Poté se do aplikace automaticky nahrají všechny klientovy karty – debetní i kreditní. Pro platbu stačí v aplikaci stisknout tlačítko „Zaplatit“, zadat PIN a přiložit mobilní telefon k terminálu.

Karty nejsou fyzicky v mobilu, nelze je tedy ukradnout. Jsou chráněny PINem aplikace a také zámkem displeje mobilního telefonu, pokud ho uživatel používá. Na rozdíl od karty nebo nálepky je možné chránit PINem všechny platby, i ty do 500 korun.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments